ЗНАТЕ ЛИ КАКО ЈЕ ВРАЧАР ДОБИО ИМЕ? Постоје 3 верзије - према једној Турци су веровали у натприродне моћи ХРИШЋАНА!
Врачар се први пут помиње давне 1560. године
Око тога како је Врачар добио име постоји висе легенди, које се и дан-данас препричавају.
Краљ АЛЕКСАНДАР КАРАЂОРЂЕВИЋ добија споменик у Београду, ево где ће се налазити!
Знате ли како вам се зову курђел и курлебала? Ово су ТАЧНИ НАЗИВИ за свако крвно и рођачко сродство код Срба
ЗАБОРАВЉЕНА ДРЕВНА СРПСКА ИМЕНА! Турски документ стар ПЕТ ВЕКОВА открива како су се ЗВАЛИ НАШИ ПРЕЦИ
Једна је да је Врачар добио име по томе што су Турци веровали да хришћани на том месту "врачају", друга да је добио име по јунаку – невернику чије је име било Врачар, а који је на том месту имао колибу.
Према трећој, име потиче од врапчијих поља, јер је много ових птица било настањено на територији данашњег Врачара. Постоји и верзија да је назив "Врачар" изведен из речи врач (човек који лечи али и прориче судбину). Због тога се и помиње Стеван Хроми, звани Врач, који је у околини Београда прорицао судбину.
Оно што се са сигурношћу зна је да се Врачар у турским документима први пут спомиње давне 1560. године као хришћанска махала у оквиру београдске вароши . Ту је било свега 17 кућа. На Врачару је изграђена и прва опсерваторија, војна касарна и академија, Етнографски музеј, Болница Краљице Драге и кућа за глувонеме.
Укидањем рејона 1952. образоване су две општине: Источни Врачар и Неимар. Од 1960. утврђена је територија данашње општине која обухвата делове некадашњих општина – Источни Врачар, Неимар и Теразије.
У историји заиста пише да су мошти спаљене на брду Врачар и то није спорно. Међутим, постоји један проблем – Врачар у то време није био тамо где је данас!
Један од првих људи који се озбиљније бавио овим питањем је био Сретен Петровић, угледни Београђанин из времена Кнеза Милоша. У време спаљивања, крајем 16. века, Београд је био много мањи него што је данас – варош тек мало већа од просечне турске касабе. Насеље се простирало у појасу око Калемегданске тврђаве на месту општине која се данас, логично, зове Стари град. Крај Београда био је данашњи Трг Републике.
На данашњем месту Храма на Врачару некада се налазила мочвара, а данашњи трг Славија био је бара у којој су Београђани пецали. Како је читав крај изгледао у 16. веку можемо само да претпоставимо.
Сви знате за Андрића, а да ли сте некада видели КО МУ ЈЕ БИЛА ЖЕНА? Овако је изгледала Милица коју је СРПСКИ НОБЕЛОВАЦ волео целог живота! (ФОТО)
ЗАБОРАВЉЕНИ ПИЛОТ КРАЉЕВИНЕ ЈУГОСЛАВИЈЕ: Његов живот је за филм, а због храбрости га је британски РАФ ДВА ПУТА ОДЛИКОВАО!
Једну од најлепших српских песама ПЕВАМО ПОГРЕШНО: Оригинални текст песме "Креће се лађа француска" је ЈОШ ТУЖНИЈИ (ВИДЕО)
НАЈВЕЋА СРПСКА БИТКА ОД КОСОВА! Како су Срби РАСТУРИЛИ Турке и извојевали једну од НАЈВЕЋИХ ПОБЕДА наше историје
СРБИЈОМ СУ ШПАРТАЛЕ ЗАСТРАШУЈУЋЕ ЗВЕРИ! Војводином су ВЛАДАЛИ МАМУТИ, Стара планина била ЛЕГЛО ДИНОСАУРУСА