КО ЈЕ БИО ЧИКА ЉУБА? Шетате често овом београдском улицом, али да ли знате по коме је добила назив
Имао је европско образовање и био је међу првим младим Србима који су се школовали у иностранству
Сви они који су некада прошетали центром града Београда сигурно су прошли кроз Чика Љубину улицу. Због специфичног назива, али и зато што нам пружа мир и хлад усред огромне гужве сигурно су је сви запамтили, али се мало ко запитао ко је стварно био тај „чика Љуба“?
ОД ОБИЧНОГ ПОСЛА НАПРАВИО УМЕТНОСТ: Ко је био легендарни Јован Буљ? (ВИДЕО)
ОВА РАТНА ХЕРОИНА ЈЕ СПАСИЛА ЈЕ 15.000 НЕВИНЕ ДЕЦЕ ИЗ УСТАШКИХ ЛОГОРА! Диана Будисављевић је рођена пре тачно 131 годину
ПРЕ 50 ГОДИНА ТИТО ЈЕ УГУШИО ХРВАТСКО ПРОЉЕЋЕ: Био је то жесток обрачун са Туђманом и осталим сепаратистима
Љубомир Ненадовић рођен је у Бранковини код Ваљева у једној од најугледнијих и најзнаменитијих породица у Србији, која је задужила домовину кроз генерације и поколењ. Син је чувеног војводе из Првог српског устанка, првог Карађорђевог дипломате и писца “Мемоара”, Проте Матеје Ненадовића, а унук кнеза Алексе, којег су дахије погубиле у сечи српских кнезова почетком 1804. године.
Био је посебан јер је имао европско образовање и био је међу првим младим Србима који су се школовали у иностранству. Говорио је неколико светских језика и био велики интелектуалац свог времена.
Себе је превасходно сматрао песником, али ишло му је од руке и писање поучних прича за народ, басни, сатиричних и хумористичких поема, стихованих приповетки, беседа, путописа, а неретко је радио и као преводилац.
Познајемо га као једног од најчитанијих писаца српског романтизма и човека који је умногоме утицао на развој масовне читалачке публике.
Највећи траг у историји српске књижевности оставио је кроз своје путописе, пет књига писаних у облику писама.
То су: “Писма из Швајцарске”, “Прва писма из Немачке”, “Писма из Ииталије”, “Друга писма из Немачке” и “Писма о Црногорцима”.
Овог интелектуалца, изузетно благе нарави и јуначких породичних корена, сви су из милоште звали Чика Љуба, па је тако и Београд одлучио да назове улицу по његовом добро познатом надимку, а не имену, како то обично бива.
Данас, Чика Љубина улица се угнездила између трга на коме је споменик Кнезу Михаилу и Улице Кнеза Михаила, што је помало симболично – на овај начин два велика пријатеља остала су повезана и након смрти.
Наиме, кнез Михаило и Љуба Ненадовић гајили су близак однос, и важили су за добре пријатеље. Након убиства кнеза, књижевник је дуго, дуго боловао и патио у тишини, посебно јер је у атентату учествовао један од његове браће.
Службовао је у Министарству просвете и унутрашњих дела, а на крају опробао се и као дипломата – постављен је за секретара Српског посланства у Цариграду.
Десет година је био и начелник Министарства просвете, након чега је затражио пензију и повукао се у родну Бранковину.
Оно што је исто интересантно јесте да га је кнез Милан Обреновић, који ће касније постати и краљ, именовао за редовног члана Српске краљевске академије.