KO JE BIO ČIKA LJUBA? Šetate često ovom beogradskom ulicom, ali da li znate po kome je dobila naziv
Imao je evropsko obrazovanje i bio je među prvim mladim Srbima koji su se školovali u inostranstvu
Svi oni koji su nekada prošetali centrom grada Beograda sigurno su prošli kroz Čika Ljubinu ulicu. Zbog specifičnog naziva, ali i zato što nam pruža mir i hlad usred ogromne gužve sigurno su je svi zapamtili, ali se malo ko zapitao ko je stvarno bio taj „čika Ljuba“?
OD OBIČNOG POSLA NAPRAVIO UMETNOST: Ko je bio legendarni Jovan Bulj? (VIDEO)
OVA RATNA HEROINA JE SPASILA JE 15.000 NEVINE DECE IZ USTAŠKIH LOGORA! Diana Budisavljević je rođena pre tačno 131 godinu
PRE 50 GODINA TITO JE UGUŠIO HRVATSKO PROLJEĆE: Bio je to žestok obračun sa Tuđmanom i ostalim separatistima
Ljubomir Nenadović rođen je u Brankovini kod Valjeva u jednoj od najuglednijih i najznamenitijih porodica u Srbiji, koja je zadužila domovinu kroz generacije i pokolenj. Sin je čuvenog vojvode iz Prvog srpskog ustanka, prvog Karađorđevog diplomate i pisca “Memoara”, Prote Mateje Nenadovića, a unuk kneza Alekse, kojeg su dahije pogubile u seči srpskih knezova početkom 1804. godine.
Bio je poseban jer je imao evropsko obrazovanje i bio je među prvim mladim Srbima koji su se školovali u inostranstvu. Govorio je nekoliko svetskih jezika i bio veliki intelektualac svog vremena.
Sebe je prevashodno smatrao pesnikom, ali išlo mu je od ruke i pisanje poučnih priča za narod, basni, satiričnih i humorističkih poema, stihovanih pripovetki, beseda, putopisa, a neretko je radio i kao prevodilac.
Poznajemo ga kao jednog od najčitanijih pisaca srpskog romantizma i čoveka koji je umnogome uticao na razvoj masovne čitalačke publike.
Najveći trag u istoriji srpske književnosti ostavio je kroz svoje putopise, pet knjiga pisanih u obliku pisama.
To su: “Pisma iz Švajcarske”, “Prva pisma iz Nemačke”, “Pisma iz Iitalije”, “Druga pisma iz Nemačke” i “Pisma o Crnogorcima”.
Ovog intelektualca, izuzetno blage naravi i junačkih porodičnih korena, svi su iz milošte zvali Čika Ljuba, pa je tako i Beograd odlučio da nazove ulicu po njegovom dobro poznatom nadimku, a ne imenu, kako to obično biva.
Danas, Čika Ljubina ulica se ugnezdila između trga na kome je spomenik Knezu Mihailu i Ulice Kneza Mihaila, što je pomalo simbolično – na ovaj način dva velika prijatelja ostala su povezana i nakon smrti.
Naime, knez Mihailo i Ljuba Nenadović gajili su blizak odnos, i važili su za dobre prijatelje. Nakon ubistva kneza, književnik je dugo, dugo bolovao i patio u tišini, posebno jer je u atentatu učestvovao jedan od njegove braće.
Službovao je u Ministarstvu prosvete i unutrašnjih dela, a na kraju oprobao se i kao diplomata – postavljen je za sekretara Srpskog poslanstva u Carigradu.
Deset godina je bio i načelnik Ministarstva prosvete, nakon čega je zatražio penziju i povukao se u rodnu Brankovinu.
Ono što je isto interesantno jeste da ga je knez Milan Obrenović, koji će kasnije postati i kralj, imenovao za redovnog člana Srpske kraljevske akademije.