Сплет невероватних околности променио је ток Другог светског рата, а заслугу за то има и светац СПЦ (ФОТО/ВИДЕО)
Дело прашког епископа вредно дивљења
Постоји прича из Другог светског рата која није позната широј јавности. Међутим, не би требало да је тако. Ово је прича о свецу Моравске православне цркве, кога је Српска православна црква прихватила и на кога је веома утицала.
Оно што је учинио епископ Горазд Прашки, чије је световно име било Матјеј Павлик, дело је вредно дивљења.
Наиме, прича почиње много раније пре Другог светског рата. Када је Први светски рат окончан, настала је и Чехословачка. Тада су престали да важе прописи који су ограничавали верске слободе. Тако је после 11 векова могла да се обнови тамошња православна црква. Тако почиње прича Матјеја Павлика. Он се за време студирања веома заинтересовао за мисију Ћирила и Методија. И то не само за њихову мисију, већ и за православље. Онда је решио да и сам постане православац.
Да ствар буде невероватно интригантна и занимљива, управо је Српска православна црква била та која је Матјеја Павлика примила међу своје редове и то у српској Саборној цркви у Београду. Септембра 1921. године патријарх Димитрије га је хиротонисао за епископа Моравске и Шлезије.
Матјеј Павлик добија ново монашко име – Горазд.
Да ли знате да постоји "Химна Срба муслимана"? Моћне Османове речи одјекују и после једног века (ФОТО/ВИДЕО)
ПРИЧА О НАЈМЛАЂЕМ СРПСКОМ ВОЈНИКУ: Момчилу (8) је побијена цела породица, а онда креће у ОСВЕТУ и постаје ХЕРОЈ
Да ли знате зашто је ВРАБАЦ симбол Београда? ЛЕГЕНДА стара шест векова ОТКРИВА МИСТЕРИЈУ (ФОТО/ВИДЕО)
А онда је дошао Други светски рат. У то време су сви, по злу, запамтили име озлоглашеног нацисте Рајнхарда Хајдриха, који је тада био трећи човек нацистичке Немачке и који је чинио велика злодела. Рајнхард Хајдрих био је управник Протектората Бохемија и Моравска.
Да би се спречило зло које су Рајнхард Хајдрих и нацисти вршили по овим областима, двојица командоса, Словак Јозеф Габчик и Чех Јан Кубиш, бивају послати у мисију која ће променити ток Другог светског рата. Њихова мисија била је - убити по сваку цену озлоглашеног нацисту Рајнхарда Хајдриха. Њихова невероватна мисија је извршена пет месеци касније 27. маја 1942. године. У целу причу била је умешана и породица Моравчик код које су се двојица хероја – атентатора сакрила.
А онда су нацисти решили да изврше одмазду. Тако су нацисти трагајући за починиоцима ухапсили око 13.000 људи и убили око 5.000. Злочини који су нацисти због одмазде учинили били су огромни и брутални.
Цела прича добија још један невероватан обрт. У жељи да Габчик и Кубиш више не излажу опасности породицу Моравчик код које су се сакрили, одлучују да прихвате позив из православне цркве Ћирила и Методија и тамо пронађу уточиште и скровиште.
Иако испрва није знао да се бегунци које траже нацисти крију у манастиру у коме је столовао, епископ Горазд је у жељи да сачува људске животе и цркву сву кривицу преузео на себе. Свој живот положио је да не би још више људи страдало и било мучки убијено и стрељано. Немци су га одмах ухапсили и то 27. јуна. Био је брутално мучен.
Нажалост, неколико православних хришћана који су имали великог утицаја на вернике и епископ Горазд стрељани су на данашњи дан 4. септембра 1942. године.
После овог ужасног злочина отпор према Немцима постао је још јачи. Године 1961. Српска православна црква прогласила га је за свештеномученика, а управо данашњи дан посвећен је њему – епископу Горазду Прашком, који је показао да је највећа жртва коју човек може да поднесе – жртва за живот другог човека.