Овај српски владар је имао најтужнији крај: Владао само 20 дана и умро у НАЈГОРИМ МУКАМА (ВИДЕО)
Нововековна историја Србије памти многе трагичне судбине наших владара - вожду Карађорђу је одсечена глава, кнез Михаило је упуцан, краљ Александар и краљица Драга убијену у својој спаваћој соби, краљ Александар Карађорђевић је изрешетан у Марсељу...
Нововековна историја Србије памти многе трагичне судбине наших владара - вожду Карађорђу је одсечена глава, кнез Михаило је упуцан, краљ Александар и краљица Драга убијену у својој спаваћој соби, краљ Александар Карађорђевић је изрешетан у Марсељу...
ЗАБОРАВЉЕНИ ХЕРОЈИ! Дали су своје животе да НАЈЈАЧЕ ОРУЖЈЕ Краљевине Југославије не падне у руке ОКУПАТОРУ
Овако су медицинске сестре, странкиње, сведочиле о ХРАБРОСТИ СРПСКОГ НАРОДА у Великом рату
ПРОФЕСОР КОЈИ ЈЕ СПАСАО СРПСКУ ИСТОРИЈУ: Био је наш "Индијана Џоунс", својим телом је штитио кости цара Душана (ВИДЕО)
Ипак, по много чему овај владар је заправо имао најтужнији крај - осим што је владао само 26 дана и умро у најгорим мукама, снашла га је још једна туга - заборав!
Династија Обреновић дала је српском народу пет владара – кнежеве Милоша, Милана и Михаила, и краљеве Милана и Александра.
Ипак, што због чињенице да је владао само 26 дана и као српски кнез није потписао ниједан документ, што због тога што га је "засенио" рођак истог имена, кнез Милан Обреновић у Србији је данас углавном непознат.
Једно је сигурно – реч је о српском владару неизмерно трагичне судбине.
Кнез Милан Обреновић II био је син кнеза Милоша и старији брат кнеза Михаила. Био је шесто дете кнеза Милоша и кнегиње Љубице и први син који је преживео детињство. Након што је Милош од Турака успео да добије наследно право, Милан је као његов најстарији син постао престолонаследник.
Милан је још од рођења био јако болешљив. Рано детињство је провео у Крагујевцу, а породица се после преселила у Пожаревац. У Милановом животу, две најважније особе које је неизмерно волео и са којима је проводио највише времена, биле су његова мајка, кнегиња Љубица, и четири године млађи брат Михаило.
Године 1826. Милан и Михаило тј. Миљац и Мањо, како су их од милоште звали, били су нераздвојан тандем и кренули су у тек устројену Дворску школу где је било предвиђено да стекну најбоље могуће основно образовање.
Међутим, Миланова болест постајала је све видљивија – блед, ћутљив и слабе грађе, све чешће је имао нападе кашља, па га је брижна мајка повукла из школе и о његовом образовању почела да се сама брине што је боље могла.
Из Београда, Земуна и Темишвара, на двор Обреновића у Пожаревцу дошли су најбољи лекари, али је дијагноза свих била иста – туберкулоза.
За младог престолонаследника се мало тога могло учинити. Без обзира на то што је отац у њега полагао велике наде, Милан је ускоро већину времена проводио у кревету, поред мајке која га је стално лечила.
Након проглашења тзв. Турског устава и умањења владарских овлашћења, кнез Милош је решио да се одрекне престола у корист сина Милана. Било је то 13. јуна 1839. године када је Миланова болест била већ поодмакла.
Кнез Милош је након тога напустио земљу и са собом повео Милановог вољеног брата Михаила. Нераздвојан двојац из детињства након тога се више никада није видео.
Вест о томе да је сада он кнез Србије Милан је примио у постељи. Причало се да није ни био свестан да је постао владар, а да је за оца мислио да је на некаквом путовању. Како није могао да влада самостално одређено је намесништво у коме су се налазили Аврам Петронијевић, Јеврем Обреновић и Тома Вучић Перишић.
Милан као владар Србије није имао прилику да потпише ниједан акт и у историју Срба ушао је са незавидном титулом, као владар са најкраћом владавином. Умро је 8. јула 1839. године у 25. дану свог кнежевања, у наручју мајке, која га је неговала до последњег тренутка. Било му је само 20. година, пише Историјски забавник.
Иронично, берат којим су турске власти потврдиле Милана Обреновића за кнеза Србије, у земљу је стигао тек неколико дана касније. На престолу га је наследио његов вољени брат Михаило.
Кнез Милан Обреновић прво је био сахрањен је у порти старе цркве Светог Марка у Београду. Његови остаци пренети су и у нову цркву где се и данас налазе. Данас, Доњи Милановац носи име по њему.
НЕВЕРОВАТАН ЗАПИС ИЗ 15. ВЕКА: Прочитајте НАЈСТАРИЈУ српску народну песму, непроцењиво благо НАШЕ КУЛТУРЕ
Србијом ОПАКЕ БОЛЕСТИ већ харале: Душан је био Силни, али и цар је МОРАО У ИЗОЛАЦИЈУ
НАЈМИСТЕРИОЗНИЈИ СРПСКИ МАНАСТИР: Две ФРЕСКЕ у њему нико не уме да објасни, када их видите, знаћете зашто
ЧОВЕК КОЈЕМ СУ ДАТА РЕЧ И ЧАСТ БИЛИ ИСПРЕД СВЕГА: Премијер Мађарске који је извршио самоубиство због Србије
"Њујорк тајмс" пре 105 година објавио превод српске марсељезе, а овако је читаоцима објаснио свој потез