ОВО СУ КРИВЦИ ЗА СТРЕЉАЊЕ У КРАГУЈЕВЦУ: Никада их није стигла правда! (ФОТО)
Српске жртве брутално су убијане, а није лоше пристетити се како су завршили злочинци
Дана 21. октобра 1941. године, од седам ујутру до 14 часова 21, у Крагујевцу догодио се један од најкрвавијих злочина које наш народ памти - масакр неколико хиљада ђака, професора, Јевреја, комуниста, обичних грађана у Шумарицама.
Повод за стрељања догодио се неколико дана раније, 16. октобра 1941, када је на путу између Крагујевца и Горњег Милановца нападнут је немачки 3. батаљон 749. пешадијског пука. Постоји неколико верзија овог догађаја, и у зависности од тога коју слушате, напад су извршили или четници или партизани, али једно је сигурно - одмазда је била крвава.
Стрељано је без милиости 3.000 људи, међу њима је било и 300 крагујевачких ученика и петнаесторо деце старости између 8 и 15 година, према неколико дана раније издатој наредби главнокомандујућег генерала окупационих снага у Србији Франца Бема. Он је тражио да за сваког убијеног немачког војника или "фолксдојчера" буде стрељано 100, а за рањеног - 50 заробљеника или талаца.
Српске жртве брутално су убијане, а није лоше пристетити се како су завршили злочинци.
Франц Беме се суочио за оптужницом за масакр у Крагујевцу, међу оптужницом за друге ратне злочине.
Након што је заробљен у Норвешкој, изведен је на Талачко суђење, у склопу Накднадних нирнбершких суђења, и оптужен је за ратне злочине у Србији током 1941.
Генерал Фелдмаршал Вилхелм Лист помилован
Учествовао је у Првом светском рату као официр. После присаједињења Аустрије немачком Рајху најпре је био командант 5. армијске групе у Бечу, а по избијању Другог светског рата командовао је 14. и 12. немачком армијом. Био је један од команданата приликом напада на Пољску 1939, затим је учествовао у рату против Француске и у нападу на Југославију и Грчку 1941.
Његове трупе су заузеле Србију и Македонију и по окупацији ових подручја постао је војни заповедник Балкана. Лист је био један од наредбодаваца за масовни терор и злочин над цивилним становништвом Србије. У току 1942. отишао је на источни фронт и командовао групом армије А, ради освајања Кубана и Кавказа али је убрзо смењен.
По завршетку рата 1948.год. осуђен је од Савезничког војног суда на доживотни затвор, али је 1952. пуштен на слободу.
Мајор Паул Кениг
Мајор Паул Кениг, командант И/724. пука, човек који је руководио стрељањем, надмашио је у суровости и одредбу чудовшне наредбе генерала Франца Бемеа ''100 за једног''. И према овој наредби, за губитке које имали, Немци су требали да стрељају 2300 људи. Међутим, мајор Кениг, према подацима са којима данас располажемо, у ова три дана извео је на стрељање 2854 мушкарца и жене, од којих је 2794 стрељано, а 62. преживело.
Ото Деш
Немачки командант Франц Беме 10. октобра је издао наредбу да се за једног убијеног немачког војника стреља 100 људи, а за једног рањеног педесет. По тој рачуници као одмазду требало је убити 2.300 људи. Наредбу је донео командант 749. пука са седиштем у Краљеву мајор Ото Деш, а наредбу је потом прослеђена команданту 724. пука у Крагујевцу мајору Паулу Кенигу. На предлог крајскоманданта Ота фон Бишофзхаузена одлучено је да се стрељаље изврши по селима која су Немци називали „леглима бандита заражених комунизмом“, док је сам Крагујевац био релативно миран град.
Ото деш умро је као слободан човек.
"Твоја отаџбина се весели твом повратку" Погледајте каква ПОРУКА се крила у пасошу Краљевине Југославије! (ФОТО)
КУЛА КОЈА ЈЕ КОНТРОЛИСАЛА НОВИ ПАЗАР: Археолози открили значајан новчић из 17. века!
"ЧИЧИ" са ЈАГОДИНСКОГ ПИВА биле АМПУТИРАНЕ обе ноге! Ево ко је био човек са слике и како је ЗАДУЖИО СРБИЈУ! (ВИДЕО)
Марисав Петровић
Сећа ли се неко Марисава из шумадијског села Градац? Марисава Петровића који је рођен далеке 1896? Умро је у Минхену 1974. Али не као гастарбајтер, већ као љотићевац. "Прославио се" пре равно 76 година.
Марисав је по људским, правним и божијим мерилима био ратни злочинац. Јер су његови људи терали суграђане на стратиште. Умро је као слободан човек у Минхену средином седамдесетих година прошлог века.
Већина директних криваца за нечувене злочине живела је несметано свој грађански живот после рата. Паул, Ото и – Марисав су се сваког јутра будили, обављали свакодневне послове, одлазили на пивце у западнонемачкој послератној, недовољно денацификованој држави благостања. А њихове су жртве сваког од тих петнаестак хиљада дана колико су их њихови џелати надживели – биле мртве, писао је Дојче Веле.
Зато је важно да се сетимо крагујевачких и краљевачких жртава али и њихових џелата. Правда аутоматски побеђује само у лошим холивудским филмовима. И једина правда којој се накнадно можемо надати јесте – истина. Запамтимо ли сви заједно где су цивилизацијски процепи, можда не упаднемо баш првом приликом у неки од њих.
СРПСКИ БОЕМИ КОЈИХ ВИШЕ НЕМА! Погледајте како су се у КАФАНАМА проводили наши писци!
НЕВЕРОВАТНА ПРИЧА О ХРАБРОСТИ СРПСКОГ БОРЦА: Радосав је био наш херој из Првог светског рата, јунак Карађорђеве звезде, а на врата су му неколико пута долазили четници!
НАЈТРАГИЧНИЈА СРПСКА ЉУБАВНА ПРИЧА: Ово је једна од наших најтужнијих песама, а ево како је настала (ФОТО/ВИДЕО)
У овој српској ПЕЋИНИ су живели ЗМАЈЕВИ: Ево шта су ЧУВАЛИ! (ФОТО/ВИДЕО)
"Распорили су српске ђаке и цревима окитили учионицу" Овако је италијански генерал писао Дучеу о усташким зверствима