ПИТАЛИ СУ ГА ДА ЛИ ЈЕ СРБИЈА САМА У РАТУ 1914. ГОДИНЕ: Одговор Николе Пашића који је одушевио све Србе!
Први светски рат дочекао спреман и свестан величине тренутка. Из тих времена потиче и ова анегдота…
Мало који политичар се овим послом бавио у тако компликованим и судбоносним временима као што је то био случај са Николом Пашићем. До 1914. године већ је био премијер Србије у четири наврата, променио је 3 владара и две династије, па није чудо што је и Први светски рат дочекао спреман и свестан величине тренутка. Из тих времена потиче и ова анегдота…
12 СТВАРИ КОЈЕ НИСТЕ ЗНАЛИ О СТЕФАНУ НЕМАЊИ! Ево против кога је водио ПОСЛЕДЊИ РАТ и који син је био његов МЕЗИМАЦ
Да ли знате зашто је ВРАБАЦ симбол Београда? ЛЕГЕНДА стара шест векова ОТКРИВА МИСТЕРИЈУ (ФОТО/ВИДЕО)
Легенда о последњем српском змају: Други светски рат открива причу о Милици и змају која леди крв у жилама (ФОТО)
Управо је Никола Пашић био тај који је, као председник Владе однео одговор Србије на ултиматум који је, након убиства Франца Фердинанда у Сарајеву, послала Аустроугарска.
Одговор је био крајње попустљив - Србија, тек изашла из Балканских ратова, желела је да избегне сукоб, па су прихваћени сви захтеви Аустроугарске осим тачке 5. која би значила долазак аустроугарских истражних судија и полицајаца у Србију да воде истрагу на њеној територији.
Влада краљевине је учинила највеће могуће уступке, али су свеједно у моменту када су саставили одговор знали каква ће реакција Аустроугарске бити. Прича каже да је Никола Пашић, када је кренуо да однесе одговор, у знак жалости, обукао црно одело.
Састанак није трајао ни десет минута. Аустроугарски посланик Гизл већ је био спакован, саслушао је Николу Пашића и једноставно констатовао да је одговор "незадовољавајући" и да су од тог тренутка сви односи Србије и Аустроугарске прекинути. Чим је Пашић отишао, аустроугарски представник је сео у кочије, одвезао се ка пристаништу и пребацио се у Земун. Са њим је кренуло цело аустроугарско посланство.
Ипак, Никола Пашић је тог дана имао још један задатак… Требало је известити чланове српске владе о исходу састанка са Аустроугарским послаником и и званично им саопштити оно што су већ и сами наслућивали - да је рат неизбежан.
Одмах по повратку Николе Пашића из аустроугарског посланства одржана је хитна седница на којој се расправљало о даљим корацима Србије.
Иако данас знамо да је предстојећа Аустроугарска објава рата била иницијална капсула која је у сукоб увукла већи део света, у оно време Србија је заправо, званично била усамљена. Наиме, сви савези који су постојали тицали су се балканских ратова и ниједна страна земља заправо није била у обавези да Србији притекне у помоћ у случају избијања сукоба.
Знали су то добро и српски оновремени политичари, али их то није спречило да се надају. Неки су били сигурни да ће "велика заштитница Србије" - Русија, сигурно прискочити у помоћ малој краљевини, други су тврдили да ће то учинити Француска, а било је и оних који су нагињали ставу да Србију Велика Британија неће оставити саму. Ипак, у суштини прави одговор на питање да ли ће се нека држава укључити у рат у случају да Аустроугарска нападне Србију, нико није знао.
Од Николе Пашића се захтевало да пружи конкретан одговор. Као и већина, ни он није знао шта ће се догодити, и на све начине је избегавао да одговори. Ипак, када више није имао куда, анегдота каже, искористио је своје политичко искуство и извукао "кеца из рукава".
На директно питање министра Војислава Вељковић да ли је Србија сама у овом рату, Пашић је мирно одговорио: "Није сама!".
На питање "А ко ће то бити са нама у рату?" духовито је договорио: "Ми и Аустроугарска!".
Ипак, време је показало да је бојазан српских политичара у том тренутку била неоправдана… бар што се савезника тиче.
Аустроугари су 28. јула 1914. године објавила рат Србији и још исте вечери бомбардовала Београд, а ствари су се након тога одвијале муњевитом брзином - Русија је 28. јула наредила мобилизацију, а на ово је реаговала Немачка која је 1. августа објавила рат Русији. Два дана касније, у рат је ушла и Француска, а затим и Британија.
До краја лета у рату се нашло преко две трећине Европе, а више од 70 милиона људи је било под оружјем.
Славна победа српске војске у овом селу натерала је Турке у бег! Овај бој био је важан због ЈЕДНЕ ствари
Како то да усред Београда постоји палата под називом АЛБАНИЈА? Одговор се крије у невероватном сплету околности (ФОТО)
Да ли сте чули за чету "Ернест Телман"? Била је то прва и једина ПАРТИЗАНСКА ЈЕДИНИЦА сачињена од немачких војника
БАНАТСКА ВЕШТИЦА! БАБА АНУЈКА ЈЕ ПРВА ЖЕНА СЕРИЈСКИ УБИЦА У СРБИЈИ: Тровала људе демонском биљком! (ФОТО/ВИДЕО)
Проверите да није и ваше на списку: СРПСКА ПРЕЗИМЕНА КОЈА ПОТИЧУ ОД ПЛАВЕ КРВИ