ПРЕ ТАЧНО 48 ГОДИНА УМРЛА ЈЕ СРПСКА ЈОВАНКА ОРЛЕАНКА: Била је одличан бомбаш и носилац 12 одликовања (ВИДЕО)
Жена са највише одликовања у историји ратовања.
Милунка Савић, српска хероина првог светског рата и балканских ратова, преминула је на данашњи дан 1973. године.
СВИ У ЊИХОВОЈ ЛОЗИ СУ БИЛИ КАНОНИЗОВАНИ? НАЖАЛОСТ ТО НИЈЕ ИСТИНА! Немањићи који нису проглашени светитељима
ТАЈНА "КРУНИСАЊА ЦАРА ДУШАНА": Чији је лик царице Јелене и какве то везе има са шахом?
"САМО СТАРОЈ ДА КАЖЕМ ДА САМ ЖИВ" Војник за два и по минута објаснио сав бесмисао рата у бившој Југославији (ВИДЕО)
Српска Јованка Орленка како су је звали саборци, у војску се пријавила као добровољац..
Свој идентитет дуго је крила, упркос бројним рањавањима на бојишту.
Када је по објављивању Указа о мобилизацији 1912. године дошло до масовног одзива, Милунка је одлучила да се пријави на једном од мобилизационих зборишта у Београду. Регистровала се под именом Милун Савић. Она се у Балканским ратовима 1912. и 1913. године борила преобучена у мушкарца. Њан стварни пол открило је болничко особље, после рањавања у Брегалничкој бици, које јој је најтеже пало, скоро годину дана послије приступања српској војсци. У Првом светском рату, такође се пријавила као добровољац.
Након тога, Милунка се у Првом светском рату борила под својим правим именом, добила је чин каплара и била је распоређена у чувени „Гвоздени пук“ који је био најелитнији Други пук српске војске „Књаз Михајло“.
У јесен 1915. године задобила је тешке повреде главе , и тако повређена се повлачила преко Албаније до Крфа где је била на лечењу пар месеци.
Са Крфа је отисла на Солунски фронт где је учествовала у биткама током лета и јесени 1916. године. Милунка је била одличан бомбаш, имала је тај таленат да осети када је најпогодније напасти противника, и прецизно да баци бомбу у непријатељски ров.
На томе су јој се дивили сви војници а уједно и плашили њене неустрашивости. Једном приликом на Солунском фронту, у једном препаду, заробила је четрдесет и три, а у другом шездесет бугарских војника. Није их убијала, већ како је говорила борила се за живот а не за убијање непријатеља.
За заслуге у ослободилачким ратовима одликована је дванаест пута. Носилац је две војне златне Карађорђеве звезде са мачевима, златне медалје за храброст „Милош Обилић“, две француске легије части, Ордена за храброст, Албанске споменице и споменице Солунског фронта. Једина је жена у свету која је одликована француским орденом „Ратни крст са златном палмом“
Њена храброст, нажалост, брзо је заборављена после рата.
После рата, хероина Великог рата радила је у Босни и Херцеговини као куварица, болничарка, контролор у фабрици војних униформи. После ургенција сабораца, 1929. године се запослила као чистачица у Хипотекарној банци у Београду, где је провела највећи део радног века.
Умрла је 5. октобра 1973. године.
Посмртни остаци Милунке Савић у Алеју великана пренети су из породичне гробнице, на четрдесету годишњицу њене смрти 2013. године.