ПРВА ОКУПАЦИЈА БЕОГРАДА ЈОШ ОД ТУРСКИХ ВРЕМЕНА: Трајала је кратко! Како су Срби ПРОТИВОФАНЗИВОМ сломили непријатеља?
Зато што је "престоница на месту карауле", како су говориле српске војсковође, зато што смо "кућу подигли насред пута”, а пролазника вазда било много, зато је Београд град који је горео више од 40 пута.
Сваки пут када би га непријатељ заузео, Срби су га враћали назад.
Једно такво ослобођење догодило се 15. децембра 1914. године.
Београд је често био мета освајача. Уз саму границу са Аустроугарском, у Првом светском рату претрпео је велика разарања, а рат је у њему почео већ на дан објављивања сукоба.
ТАЈНА ЈУГОСЛОВЕНСКОГ ЗЛАТА: Коме припада ИЗГУБЉЕНО БЛАГО? Богатство од милијарду долара!
"ХЈУСТОН, ИМАМО ПРОБЛЕМ" Како је Јосип Броз Тито извео ПРЕВАРУ ВЕКА? (ВИДЕО)
ДЕТАЉИ ИЗ ЖИВОТА КРАЉА АЛЕКСАНДРА: Југословенски краљ "УЈЕДИНИТЕЉ" био тетовиран а да то нико није знао деценијама!
Град је бомбардован од стране аустроугарске артиљерије са леве обале Саве, са Бежанијске косе и са монитора на Сави. Услед бомбардовања, већи део становништва је напустило град, а напади је требало да демонстрирају силу, али и да задрже што веће снаге у Београду да би тиме главнина аустроугарских снага, која би ушла преко Дрине, наишла на што мањи отпор.
Београд се очајнички бранио. Спону са Аустроугарском - железнички мост, српска војска је сама минирала.
Аустроугарске трупе су 8. септембра започеле нову офанзиву преко Дрине и Врховна команда је била принуђена да Прву армију пребаци из Срема на Дрину, а јединице које су учествовале у одбрани Београда на положаје уз Саву.
За све ово време, непријатељ је непрекидно бомбардовао Београд. Одлука о скраћењу фронта значила је неминовно – Београд је морао бити напуштен!
Повлачење јединица је почело ујутру 30. новембра. Том приликом су уништени сви прелази, мостови и вијадукти на путевима и железничким пругама. Аустроугарске трупе су без отпора ушле у Београд 2. децембра.
И тако је почела прва окупација Београда још од турских времена. Ипак, трајала је кратко!
У тренутку када су европске телеграфске агенције очекивале вести о слому српске војске и када је В аустроугарска армија приређивала свечану параду у Београду, отпочела је велика противофанзива целокупне српске војске и славна Колубарска битка.
Удар је био незаустављив, а изненађење непријатеља огромно. Аустроугари су поражени већ 13. децембра од стране јединица које су чиниле одбрану Београда, уз помоћ делова Друге армије. Остале непријатељске трупе су се након пораза на Авали повукле ка Београду, а у подне 14. децембра издата је наредба да се са првим мраком изврши повлачење преко Саве.
Под окриљем ноћи, аустроугарске трупе су напустиле Београд, који је 15. децембра ослобођен, чиме су окончане борбе на балканском ратишту током јесени 1914. године.
Остало је забележено да су немачке новине после овог догађаја записале: "Србија је још једном васкрсла из гроба Косова поља и из Колубарског врела црпиће током читавог једног века горду храброст за највеће битке".