ВЕСТ КОЈА ЈЕ ДУБОКО ПОГОДИЛА ХИЉАДЕ ЉУДИ О ЧЕМУ СВЕДОЧИ ЧИТУЉА: Шта је писало на умрлици Степе Степановића
И како то обично бива, била је реч о изузетно скромном човеку
Степа Степановић је због заслуга за прву савезничку победу у Великом рату - Церску битку, постао тек други човек који је у Србији добио чин војводе. Заслужан је и за брз пробој солунског фронта и избацивање Бугарске из рата.
Зашто је скулптура са "крова теразија" чак 70 година путовала кући? Неправда је коначно исправљена!
ПРВИ ПРЕДСЕДНИК САД КОЈИ ЈЕ ПОСЕТИО ЈУГОСЛАВИЈУ: Упамћен је по скандалу, а Тито га је насамарио једном реченицом
КО ЈЕ БИО ДЕСПОТ СТЕФАН ЛАЗАРЕВИЋ: Велики владар Србије на власт дошао са свега 13 година! (ФОТО/ВИДЕО)
И како то обично бива, била је реч о изузетно скромном човеку који није много марио ни за похвале ни за одликовања и који је, у мирнодопском периоду, много више волео свој дом у Чачку него дворске балове и пријеме.
Зато и не чуди колико је вољен и поштован био у народу. Када је преминуо 27. априла 1929. године била је то вест која је дубоко погодила хиљаде људи о чему сведочи и ова умрлица:
На њој пише:
"Велики војник, победник са Једрена, Цера и Доброг Поља, почасни члан Удружења резервних официја и ратника ВОЈВОДА СТЕПА СТЕПАНОВИЋ преминуо је и биће сахрањен у Чачку.
Ратници његове непобедиве армије, болно потресени овим великим губитком за нацију и војску, дубоко се клањају сени ВЕЛИКОГ ВОЈВОДЕ.
Његове заслуге за Отаџбину и Нацију, његова љубав и старање за војнике - као култ његове личности, биће најдража успомена у сећању свих ратника и резервних официра.
СЛАВА ВОЈВОДИ СТЕПИ СТЕПАНОВИЋУ! СЛАВА МУ!
У Београду,
28. априла 1929. године
Средишна управа Удружења резервних официра и ратника"
Сахрана је одржана 30. априла 1929. у Чачку у ком је војвода проводио своје пензионерске дане, а њој је присуствовао и краљ Александар И Карађорђевић. То је уједно био највећи јавни скуп у Чачку тог времена.