Прошло је ДВАДЕСЕТ ГОДИНА од АГРЕСИЈЕ НАД СРБИМА: Где су сада они који су наредили БОМБАРДОВАЊЕ ЈУГОСЛАВИЈЕ?
Прошле су две деценије од почетка НАТО бомбардовања Југославије у којем је животе изгубио велики број цивила и причињена огромна материјална штета. Где су данас они који су издали те наредбе, оне које су оставиле толико дубок траг у нашој земљи, и оставили неизбрисиве бразде на лицу Србије?
Напад на Југославију предводиле су САД. Тадашњи амерички председник Бил Клинтон је 9. јуна 1998. године, прогласио "ванредно стање" због "необичне и ванредне претње националној безбедности и спољној политици Сједињених Држава" због рата на Косову.
Након неуспелих преговора у Рамбујеу између представника српских и косовских делегација, Клинтон је рекао да НАТО неће имати други избор сем да нападне Југославију. И даље се спекулише о оправданости америчког мешања у рат на Косову, а постоје и теорије да је то учинио како би побољшао свој рејтинг у САД након секс скандала са Моником Левински и оптужби неколико жена са сексуално узнемиравање.
Највише обожавалаца је добио управо на Косову где су по њему назвали један булевар и подигли му статуу. Клинтон је провео два мандата на челу САД до 2001. године, али је остао активан у политици. После цунамија у Азији 2004. године, генерални секретар УН Кофи Анан именовао је Клинтона за шефа операција опоравка тог подручја, а основао је и фонд за помоћ преживелима урагана Катрина, заједно са Џорџом Бушем старијим. Касније је помагао супрузи Хилари у њеним неуспелим покушајима да постане прва жена председник САД 2008. и 2016. године и написао мемоаре који су постали бестселер.
"СРБИ, САМИ ВРАТИТЕ СВОЈЕ КОСОВО! НЕЋЕ ВАМ ГА НИКО ДАТИ!" Проф. др Рафаел Израели ексклузивно за Србију Данас
АУТОРСКИ ТЕКСТ АЛЕКСАНДРА ВУЧИЋА: Шта хоћете ИЗБОРЕ ИЛИ МОЈУ ГЛАВУ? СПРЕМИТЕ СЕ ЗА ИСТИНУ, моћнија је ОД ВЕШАЛА!
ОВО ЈЕ ТРЕНУТАК КАДА ЈЕ ВУЧИЋ ЗАПЛАКАО: Обратио се ХЕРОЈУ који је изгубио обе руке и ногу! СУЗЕ САМЕ ПОТЕКЛЕ! (ВИДЕО)
Године 2017. је са још четворицом бивших председника помагао заједницама погођеним ураганима Харви и Ирма. Клинтон је понудио своје услуге саветовања многим демократским кандидатима и на изборима 2020. године, али ретко ко се од њих до сада састао са њим.
У време бомбардовања Југославије генерални секретар НАТО је био Шпанац Хавијер Солана. Његово именовање на ту позицију 1995. године створило је контроверзу, јер је у прошлости био жесток противник Алијансе. Написао је памфлет под називом "50 разлога за одбијање НАТО" и био је на америчкој листи субверзивних индивидуа.
Када се Шпанија прикључила НАТО и касније његова странка дошла на власт,он је променио став и постао присталица Алијансе. И не само то, он је знатно утицао на реорганизацију НАТО, усвојивши "Нови стратешки концепт" који је променио основни одбрамбени карактер организације и дозволио НАТО интервенцију у већем броју ситуација него раније. У складу са тим нападнута је Југославија.
После НАТО бомбардовања СР Југославије и завршетка мандата на челу НАТО, Солана је имао неколико важних функција у Европској унији. Најпре је постао генерални секретар Западно-европске уније, затим генерални секретар Савета Европске уније, па, добија и функцију Високог представника за спољну и безбедносну политику.
Занимљиво је да му је прошле године одбијена виза за САД где је требало да одржи предавање на Брукингс институту, чији је један од истакнутијих предавача, због тога што је недавно боравио у Ирану. Тренутно је председник ЕСАДЕ центра за глобалну економију и геополитику.
Заставник који је изгубио обе руке расплакао Србију: Нисам бринуо за себе, војник сам! Крв ми се сливала низ лице... (ВИДЕО)
"Они су погинули за част, право, правду и своју земљу!" У Пожаревцу обележено двадесет година од НАТО агресије на СРЈ (ФОТО)
ДВАДЕСЕТ ГОДИНА, али и не само данас: "Добра је прилика да се НАТО подсети на СВОЈУ НАЈГРУБЉУ ГРЕШКУ"
Американац Весли Кларк је био врховни командант. Отпуштен је превремено са те позиције, а један од разлога је било његово наређење британском генерал-пуковнику Мајклу Џексону, у току операције заузимања приштинског аеродрома након завршетка бомбардовања, да нападне тамо стациониране руске трупе. Генерал Џексон је то наређење одбио и тиме спречио директан сукоб са Русима.
Кларк је такође добио улице на Косову. Након пензионисања упловио је у политичке воде као члан Демократске партије. Био је кандидат за председничку номинацију. Иначе, у великој афери из 2017. године “Рајски папири” нашло се и његово име. Скуп поверљивих електронских докумената који се односе на офшор улагања, открили су да је онлајн коцкарска компанија "The Старс Гроуп", заједно са својим бившим чланом управног одбора Веслијем Кларком, пословала са адвокатском фирмом "Еплби" која је била у центру истраге.
Медлин Олбрајт је била прва жена државни секретар САД и један од највећих заговорника бомбардовања Југославије, земље у којој је провела детињство као ћерка чешког дипломате.
- Да ли за нечим жалим? Жалим што нисмо брже интервенисали у Југославији. Мислим да ми је драго због оног што смо урадили на Косову. Тешко је било одлучити да ли ради спречавања етничког чишћења треба употребити ваздухопловне снаге, које ће успут убијати и недужне. Да ли је у реду одлучити да жртвујеш живот једне особе да би спасао живот друге? Те одлуке су ми биле тешке - написала је она у својим мемоарима.
Чешки председник Вацлав Хавел јој је отворено нудио место свог наследника након одласка са дужности 2002. године. Она је рекла да је почаствована, али да не разматра могућност политичког ангажовања у својој отаџбини. Уместо тога посветила се својим компанијама. Занимљиво је да су се и она и Бил Клинтон противили инвазији на Ирак 2003. године. Године 2012. једна од њених компанија се нашла у центру контроверзе. Наиме, испоставило се да је њена инвестициона компанија поднела понуду за куповину "Поште" и "Телекомуникација Косова". Исте године је међутим, одустала, наводно јер је закључила да јој се тај посао неће исплатити.
Србија се жестоко противила тој продаји. Године 2016. је подржала Хилари Клинтон на председничким изборима. Олбрајт је објавила неколико књига, а последњу 2018. "Фашизам: упозорење". Један је од почасних председника Светског пројекта правде. Занимљиво је да су студенти једног од америчких универзитета недавно написали петицију којом су тражили да Олбрајтова не држи предавање на њиховом универзиту, а као један од разлога наведено је управо и бомбардовање СРЈ.
Некадашњи генерални секретар Уједињених нација Кофи Анан је подржао НАТО интервенцију на СР Југославију 1999. године иако она није добила сагласност и одобрење Савета безбедности УН. Током његовог мандата од 1997. до 2006. су се десили неки од највећих неуспеха и скандала у УН и то је био један од најтурбулентнијих периода од оснивања те организације. У време његовог мандата на челу УН десило се не само НАТО бомбардовање СРЈ, већ и терористички напад 11. септембра у САД, инвазија на Ирак... Ипак, 2001. године је добио Нобелову награду за мир за хуманитарни рад.
У последњим годинама мандата Анан је дошао у сукоб с администрацијом. У фебруару 2012. године је именован за изасланика УН и Арапске лиге за Сирију, али је већ седам месеци касније дао оставку. Године 2016. и 2017. је био на челу комисије УН која се бавила проблемом Рохинџа мањине коју прогоне у Мјанмару. Преминуо је у јуну прошле године.