2016. ЋЕ ТРАЈАТИ ДУЖЕ НЕГО ШТО МИСЛИТЕ: Ево када СТВАРНО почиње следећа година
Лоша вест за све оне који једва чекају да се 2016. година што пре заврши
Дуга Новогодишња ноћ трајаће секунд више ове године, један поклон од планете Земље за оне који се буду веселили.
У свим земљама света минут између 23.59 и 00.00 по времену УТЦ/ГМТ (кординисаном универзалном времену) трајаће секунд више него нормално, односно 61 секунд уместо 60.
- Тај додатни секунд или интеркаларни секунд дозвољава да се усагласи астрономско нерегуларно време повезано са кружењем Земље са скалом времена, легалном и изузетно стабилном, коју од 1967. године одређују атомски сатови - навела је данас у саопштењу Опсерваторија у Паризу.
ПРАВОСЛАВНИ ГРЦИ данас славе БОЖИЋ по СРПСКОМ КАЛЕНДАРУ!
Скала рачунања времена која се користи свуда у свету и која се налази на сатовима заснива се на атомским часовницима велике прецизности.
НЕВРЕМЕ УДАРИЛО НА БОЖИЋ! Стравичан ТАЈФУН погодио Филипине на овај свети дан (ФОТО)
Међутим "природно" или "астрономско" време које је дефинисано кружењем Земље око Сунца и које одређује проток дана и ноћи је нерегуларно.
Врло дугорочно планета има тенденцију успоравања под утицајем гравитационог привлачења Месеца и Сунца, чиме се неприметно продужавају дани становника Земље.
Због тога је времена на време потребно подесити сатове према планетама, а као референца узима се Координисано универзално време или УТЦ.
У просеку сваких 18 месеци треба да вратимо сатове један секунд уназад да би ослушкивали природу. То је већ учињено 26 пута од 1972. године.
БОЖИЋ У АЛЕПУ: Први пут после пет година засветлела јелка
О додавању "додатног секунда" одлучује Међународна служба ротације Земље и референтних система (ИЕРС), чије је седиште у Опсерваторији у Паризу.
Треба рећи да нико неће приметити разлику да имамо један секунд више, али потребно је да се регулишу системи навигације преко сателита и синхронизују у велике рачунарске мреже.