75 година после битке за Нормандију: Ко су победници, а ко губитници Другог светског рата?
Операција Оверлорд је била шифровано име за битку у Нормандији, којој је покренута савезничка инвазија западне Европе коју је окупирала Немачка у Другом светском рату.
Лидери земаља су се окупили како би обелезили 75 година од битке за Нормандију, када су се савезницке трупе под командом Американаца искрцале на Омаха плажи на северу Француске, која важи за једну од најчувенијих и најкрвавијих борби током целог Другог светског рата.
Може се рећи да се са овом прославом 75. годишњице победе прославља и крај послератног савеза у којем је Америка апсолутно доминирала подсећајући све остале ко је заслужан за победу над Хитлером, а напослетку и ко је најмоцнији. Међутим, 75 година касније, Европа је опорављена, амбициозна, довољно јака да решаве своје проблеме и одлуцна да престане са вазалским понашањем ка спаситељу – Америци.
Оно сто се често заборавља јесте цена слободе коју је Америка испоставила након рата. Јер, никако није била бесплатна. Да подсетимо, 1941-е је Америка, иако званицно неутрална, изгласала закон о позајмици. Па је јос у првим данима рата кренула да снадбева земље непотребним индустријским материјалом, храном, техником и војном опремом.
Енглези су те исте бродове којом им је стизала опрема од Америке пунили златним полугама и делили све технолошке, до тада, тајне како би америчка помоћ била дугорочна. Слободна Француска је такође добијала помоћ, али и Русија!
Са америчке стране ово је деловао као хуман и спаситељски акт земље која не може немо да посматра недела помахниталих нациста. Но, да ли је тако? Иако јос увек строго чувана тајна, данас се сасвим недвосмислено зна да су Американци у исто време сарађивали и са Нацистима, те им је Рокфелерова компанија обезбеђивала неопходну нафту, а Фордова синтетичку гуму и волфрам. Хари Труман, наследник председника Рузвелта је 1941.године дао интевју ЊуЈорк Тајмсу објашњавајући: - Уколико Немци побеђују, у обавези смо да помажемо Русима.
БУКТИ ПОЖАР У ПЕРСИЈСКОМ ЗАЛИВУ! СВЕТ СЕ ПИТА: Само несрећа или НЕШТО ВИШЕ?
СЛИКА КОЈОЈ СЕ ТВИТЕР ПОДСМЕВА Фотографија Трампове ћерке и зета људе подсетила на најпознатији ФИЛМ СТРАВЕ! (ФОТО)
Заустављен гумени чамац са 80 миграната у Либији: Свима пружена помоћ, потом одведени у избеглички камп
Међутим уколико Руси крену да побеђују помоћи ћемо Немце и тако их пустити да се истребе што више. Сву ову “несебичну” помоц Америке, европске земље платиле су дебело. У ратом разореној Европи нико није оцекивао да наплати своју инвестицију новцем, али су успостављени повољни, скоро уцењивачки трговински услови у корист Америке, са ексклузивним правима.
Тако је Русија дубоко експлоатисана одмах након завршетка рата, па је свој дуг плаћала магнезијумом и другим ретким и скупим металима које је Америци било потребно за војну индустрију.
Русија је дуг званично исплатила 2006-е. Америчко насилно наметање “демократије”, рушење и успостављање полтронских влада, шпијунирање савезника и многи други скандали само су урушавали слику о хуманој Америци која је ту да обезбеди сигурност и помоћ својим пријатељима у Европи.
Са усвајањем превентивне доктрине 2003-е под Бушовом администрацијом, која је дала за право Америци да нападне сваку земљу због које се осети угроженом не прецизирајуци ста је дефиниција “угрожености”, јер Ирак те године свакако није био. Ставиљена је тачка на сваку илузију у ком смеру це Америка ићи.
Дакле, 75 година од величанствене победе и велике зртве на обали Нормандије, сталним економским претњама Америка настоји да задржи кохерентност послератног савеза, а када ни то не буде довољно да се осигура послушност, следе санкције. Економске, наравно, па је Бела кућа подигла тарифе на увоз челика и алуминијума Европској унији.
САД назвале Северну Кореју "отпадничка држава": Пјонгјанг протестује и поручује да прате акције Американаца
"Борба против НУКЛЕАРНОГ ТЕРОРИЗМА мора да ојача!" Путин изнео ОПАСНЕ ПОДАТКЕ и позвао на ГЛОБАЛНУ САРАДЊУ
"АЛБАНИЈА ЈЕ ЗЕМЉА У КОЈОЈ МАФИЈА ИМА ПРЕМИЈЕРА..." Шокантне тврдње немачког магазина и СНИМЦИ КАО ДОКАЗ! (ВИДЕО)
Превентивно, јер европски пријатељи знају да је Америка исувише моћна и да има гомилу механизама којима би могла да казни своје пријатеље. А нико не зели да буде непријатељ Америци, осим Руса. Заједнички непријатељ је дугих 75 година утеривао страх Европи, која је морала да се скрива под крилима свог спасиоца и заштитника.
Али ова Русија је другачија и поузданија, а све је мањи број европских земаља које не желе отворен приступ великом руском тржишту као и инвестиције на свом. Са друге стране, Америка настоји да увери друге да је суверено и индивидуално размишљање сваке земље понаособ погрешно, и да “мисао” и “одлука” треба да припадне колективу каква је ЕУ, која опет, због 75 година дуга треба да се ослони на њу, Трампову Велику Америку. Једино се тиме може гарантовати дуготрајнији мир и стабилност, а избећи опет неки велики рат у којем би Европљани страдали.