"АКО ДОБИЈЕТЕ ОВУ ПОРУКУ НА УДАРУ СТЕ НЕВРЕМЕНА" Упозорења ћемо добијати на СМС - Уведен нови систем сличан "Амбер алерту"
Овако ће радити нови систем у Србији који упозорава на олује
В.д. помоћника министра за електронске комуникације и поштански саобраћај Катарина Томашевић изјавила је данас да ресорно министарство, у сарадњи са Сектором за ванредне ситуације МУП-а и другим партнерима, ради на успостављању новог система за хитно упозоравање јавности, који ће ускоро путем СМС порука обавештавати грађане о надолазећим временским непогодама и несрећама.
Још када смо успоставили систем "Пронађиме", систем за пријаву нестанка малолетних лица ми смо схватили да тај канал комуникације може да буде изузетно значајан за пружање других важних информација нашим грађанима. Већ тада смо почели да комуницирамо са Сектором за ванредне ситуације и са њима смо заједно направили једно пројектно решење и идеју како даље да унапредимо систем и да развијемо неке додатне функционалности", рекла је Томашевић за Танјуг.
Хитне поруке стизаће грађанима о непогодама и несрећама
Објаснила је да софтверска апликација за хитно упозоравање грађана на различите непогоде и несреће треба да омогући брзу и ефикасну комуникацију између Сектора за ванредне ситације, Републичког хидрометеоролошког завода (РХМЗ), Србијавода и других партнера.
Са друге стране, додаје она, када се процени да је нешто заиста битно за пуштање у јавност, софтвер треба да омогући брзу комуникацију између МУП-а и наших грађана, путем СМС порука, али овог пута на тачно одређеној локацији и путем радио и телевизијских станица.
Порука ће стизати само онима које ће невреме погодити
Томашевић је навела да је разлика у односу на постојећи систем "Пронађи ме" и пројекта на којем се сада ради, а који је најављен за август, јесте у томе што се сада СМС поруке шаљу на тачно одређену локацију.
- Када добијамо информацију да треба пустити неку поруку, која наглашава и најављује неки важан догађај, колеге у МУП-у и остали партнери обележавају географско подручје које треба да погоди неко невреме и онда наши телекомуникацијски оператори припремају своју базу и свој софтвер на то, да та СМС порука дође на тачно одређено подручје - рекла је Томашевић.
Извор: Танјуг