Ако нисте знали овако се броје гласови на америчким изборима - многи људи мисле да је најважнији број гласова, међутим ствар је много сложенија
Овај текст ће вас провести кроз сваки корак изборног процеса, од тренутка гласања, преко бројања гласова, па све до коначног доношења одлуке у Електорском колеџу.
Када се говори о изборима за председника САД, многи људи мисле да је најважнији број гласова које кандидати добију на националном нивоу - онај у којем је један кандидат освојио више гласова од другог. Међутим, у америчком изборном систему, ствар је много сложенија.
Од тренутка када бирачи уђу у приватне кабине да попуне своје гласачке листиће, па све до коначног бројања гласова у Конгресу, сваки корак је важан. Овај текст ће вас провести кроз сваки корак изборног процеса, од тренутка гласања, преко бројања гласова, па све до коначног доношења одлуке у Електорском колеџу.
На дан избора, бирачи улазе у приватне кабине како би попунили своје гласачке листиће. Нека бирачка места су прешла на екране осетљиве на додир, али одређени окрузи и даље користе гласачке листиће.
Након што гласају и напусте кабину, гласачки листић се електронски скенира, а затим се ставља у сигурну кутију. Гласачки листићи остају на бирачком месту док сви бирачи не гласају.
Гласачки листићи у кутијама односе се до окружне изборне комисије.
Изборна комисија пребројава гласове.
Окрузи у савезним државама морају да заврше тзв. званично бројање, како би се дошло до коначног број гласова у савезној држави. Ово мора бити завршено 21 дан након избора.
На крају, Електорски колеџ савезне државе се састаје како би гласао за победничког кандидата. Обично се састају у згради државне скупштине. Резултате свог гласања шаљу Конгресу САД, који броји гласове, чиме се завршава изборни процес.
Шта је Електорски колеџ?
Електорски колеџ је систем који се користи за избор председника и потпредседника САД. Уместо да грађани директно гласају за председника, они заправо гласају за електоре - људе који ће, касније, изабрати председника. Свака од 50 америчких држава (плус Дистрикт Колумбија) има одређени број електорских гласова, који су углавном додељени на основу броја чланова Конгреса (Сената и Представничког дома) које свака држава има.
Укупно постоји 538 електора, а за избор председника потребно је освојити најмање 270 електорских гласова.
Како се додељују електорски гласови?
Свака држава у САД-у има толико електорских гласова колико има и чланова Конгреса, односно број сенатора и посланика које та држава има у оба дома Конгреса. На пример, Калифорнија, као највећа држава, има 55 електорских гласова (2 сенатора и 53 представника), док најмање државе као што је Вермонт, има 3 електорска гласа.
Након што се грађани изјасне на председничким изборима, готово све државе користе систем "победник узима све" (winner-takes-all). То значи да кандидат који победи у популарном гласању у одређеној држави, освоји све електорске гласове те државе. Једини изузеци су Мејн и Небраска, које користе пропорционални систем додељивања електорских гласова, где се неки гласови могу поделити у зависности од тога колико је кандидат освојио у различитим деловима државе.
Како се броје гласови?
Када људи изађу на бирачка места и гласају на дан избора, заправо гласају за кандидате на нивоу својих држава. Ови гласови се броје, и на основу резултата се додељују електорски гласови. На пример, ако кандидат "А" победи у Калифорнији са 51 одсто гласова, он или она освоји свих 55 електорских гласова те државе.
Након што сви грађани гласају, и резултати се саберу, електори се састају у децембру (након избора) и формално гласају за председника.
Како електори гласају?
Електорски колеџ се "састаје" првог уторка након друге среде у децембру. Електори сваке државе окупљају се у главним градовима својих држава да би гласали. Затим шаљу те гласове, заједно са копијама сертификата о њиховом именовању, председнику Сената САД.
У већини случајева, електори гласају према вољи грађана. Иако постоји неколико историјских примера када су електори прекршили вољу гласача, такве ситуације су веома ретке.
Бројање електорских гласова
Након председничких избора и састанка Електорског колеџа, 6. јануара, Конгрес се састаје на заједничкој седници да би бројао и потврђивао електорске гласове. Председавајући Сената, обично потпредседник САД, води ову седницу и одговоран је за отварање гласова и објављивање коначних резултата.
Док потпредседник објављује електорске гласове, чланови Конгреса могу поднети писане приговоре. По пријему важећег приговора, домови се раздвајају и расправљају о приговору до два сата пре него што се гласа о њему. Сваки приговор има право на одвојену расправу. Да би приговор био прихваћен, потребна је подршка већине у оба дома.
Према оригиналном закону из 1887. године, само један сенатор и један представник могли су да покрену расправу о приговору, што је могло довести до дугих кашњења. На пример, након избора 2020. године, чланови Конгреса су поднели неутемељене приговоре, што је приморало оба дома да расправљају до скоро 4 ујутро.
Улога потпредседника у процесу бројања гласова на заједничкој седници Конгреса није политичка или судијска, већ само церемонијална. То значи да потпредседник само води седницу, отвара гласове и објављује резултате, али није у његовој моћи да одлучује који су гласови валидни или да решава било какве спорове око тих гласова.
Ова питања су постала спорна након избора 2020. године, када су Доналд Трамп и неки његови савезници, укључујући бившег професора права Џона Истмана, тврдили да потпредседник (тада Мајк Пенс) може да одбаци резултате електорских гласова и да на тај начин одлучи ко је победио на изборима.
Иако је Истман признао да је та тврдња била неоснована, Трамп и он су наставили да је јавно износе. Пенс је одбио да поступи по том захтеву, што је довело до тога да је постао мета напада током нереда 6. јануара 2021. године, када су нападачи носили импровизовану омчу и тражили да га "обесе."
Закон јасно каже да потпредседник не може да одлучује о валидности гласова или да решава било какве несугласице у вези са изборима - његова улога је само да руководи процесом и објави резултате.
Извор: Србија Данас/Мондо