"АКО СЕ ДОВОЉНО СМРЗНУ И ИЗГУБЕ СВЕСТ - МОЖДА И ПРЕЖИВЕ" Хипотермија можда буде спас за људе у Титану, али ово је највећи проблем
Искусни капетан подморнице запањен оним што је видео на снимку унутрашњости Титана.
Подморница Титан још увек није лоцирана, а према предвиђањима стручњака - залихе кисеоника су нестале у четвртак око 13 часова. Доктор Кен ЛеДез каже да је застрашујућа сама помисао "да си заробљен у морским дубинама", али да у зависности од услова, неки могу да преживе дуже него што се очекује.
- Зависи од тога колико им је хладно и колико су ефикасни у очувању кисеоника - рекао је он и додао да дрхтање троши много кисеоника, док спорије дисање може помоћи у очувању кисеоника.
РОБОТИЗОВАНА ПОДМОРНИЦА СТИГЛА НА ДНО ОКЕАНА! Вест коју је цео свет чекао
ЕВО ШТА ЋЕ СЕ ДЕСИТИ У "ТИТАНУ" НАКОН ГУБИТКА КИСЕОНИКА: Само једна ствар их може спасити мучног ишчекивања агоније
ВРЕМЕ ЈЕ ИСТЕКЛО - Нестала подморница остала без кисеоника, стручњак поручује "треба нам чудо"
- Нестанак кисеоника је постепен процес, то није као да угасите светло, то је као да се пењете на планину – температура постаје хладнија и метаболизам слаби. Дакле, све зависи колико брзо се пењете на ту планину - наглашава стручњак.
Доктор је упозорио на то да недостатак кисеоника није једина опасност са којом се они у подморници суочавају.
Посада је вероватно изгубила електричну енергију, што ће утицати на количину кисеоника и угљен-диоксида у капсули. Како ниво кисеоника опада, почеће да расте угљен-диоксид који посада удише, и то, према његовим речима, може имати фаталне последице.
- Како се нивои угљен-диоксида повећавају, онда он постаје седатив, постаје као анестетички гас, а човек заспи. Превише угљен-диоксида у крвотоку, познато као хиперкапнија, може да убије човека - објаснио је ЛеДез.
Бивши капетан подморнице Краљевске морнарице Рајан Ремзи казао је да је гледао видео снимке унутрашњости Титана и да није видео систем за уклањање угљен-диоксида, познат као скрубер.
- То је за мене највећи проблем од свих - казао је Ремзи.
Истовремено, посада је у опасности од хипотермије.
Према речима капетана Ремзија, ако је подморница на морском дну, температура воде ће бити око нула степени, а ако нема струје, нема ни производње енергије, па самим тим не може да се производи ни топлота.
Али, хипотермија би "могла да буде и њихов пријатељ", напомиње ЛеДез.
- Постоји могућност да ако се довољно смрзну и изгубе свест – да све и преживе - рекао је он и додао да ће тело аутоматски покушати да се прилагоди како би преживело.
Ремзи је поновио докторове речи да би успоравање дисања помогло, али да је то вероватно теже изводљиво због велике количине стреса под којим је посада.
ЛеДез је апеловао на спасилачке екипе да не одустају прерано од потраге, јер би посада могла да преживи чак и када су нивои кисеоника исцрпљени.