АЛБАНАЦ ОСУЂЕН НА ДОЖИВОТНО ЛЕЧЕЊЕ: Ево какав гнусан злочин је починио тинејџер који је ЈАВНО СЛАВИО СВОЈЕ НЕДЕЛО И РУГАО СЕ ЖРТВАМА (ФОТО/ВИДЕО)
Својим злоделима нанео је штету од скоро 10 милиона долара.
Арион Куртај (18), аутистичан младић са Оксфорда, био је кључан члан међународне хакерске банде "Лапсус$", која је напала технолошке гиганте, укључујући Убер, Нвидију и Рокстар Гејмс и коштала их скоро 10 милиона долара. Компанија "Рокстар Гејмс" стоји иза хит серијала ГТА видео игара.
УСВОЈЕНА РЕЗОЛУЦИЈА О ПОЈАСУ ГАЗЕ! Савет безбедности УН гласао, ево шта је прихваћено, а шта одбијено
ПОЗНАТИ СЕНАТОР УПОЗОРАВА НА УЖАС: Американци у великој опасности, "умираће, пре или касније"
Према судској пресуди, Куртај ће остатак живота провести у болници у Уједињеном Краљевству, односно до тренутка док се више не буде сматрао опасним за јавност. Судија је рекао да Куртајеве вештине и жеља да почини сајбер криминал значе да је он и даље висок ризик за јавност.
Због аутизма прво процењено ментално здравље
Суд је такође сазнао да је Куртај у притвору био насилан и да је против њега било поднето на десетине пријава о повредама и материјалној штети. Од пороте је затражено да се утврди да ли је починио наводна дела или не, као и да је их је починио са злочиначком намером, због његовог тешког аутизма.
Процена менталног здравља која је коришћена као део саслушања о изрицању казне каже да је он "наставио да изражава намеру да се што пре врати сајбер криминалу" и да је "био веома мотивисан".
Након што је био на кауцији због хаковања Нвидије и још једне компаније, наставио је са хаковањем, упркос томе што му је заплењен лаптоп. Куртај је потом успео да провали у "Рокстар Гејмс", користећи свој хотелски ТВ и мобилни телефон, приликом чега је украо 90 клипова необјављеног и дугоочекиваног ГТА 6.
Провалио је у интерни систем за слање порука компаније "Слак" где је написао "ако ме Рокстар не контактира на Телеграму у року од 24 сата, почећу да објављујем изворни код". Након чега је поставио клипове и изворни код на форум под корисничким именом "ТеаПотУберХацкер".
Поново је ухапшен и задржан до суђења
Раније овог месеца, објављен је трејлер за ГТА 6 који је забележио 128 милиона прегледа на "Јутјубу" за само 4 дана.
На саслушању о изрицању казне, Куртајева одбрана је тврдила да успех трејлера за игру указује на то да Куртајев хакерски потез није нанео озбиљну штету програмеру игре и тражио је да се то урачуна у изрицање казне.
Али њен часни судија Лис је рекао да је било стварних жртава и стварне штете проузроковане његовим другим вишеструким хаковима на појединце и компаније које је напао "Лапсус$-ом".
Само "Рокстар Гејмс" је суду рекао да је хаковање коштало компанију 5 милиона долара, плус хиљада сати радног времена особља.
Осуђен и један малолетник на истом суђењу
Још један члан "Лапсус$", који има 17 година и не може бити именован због његових година, проглашен је кривим на истом суђењу, које је трајало шест недеља. Он је радио са Куртајем и другим члановима банде приликом хаковања технолошког гиганта Нвидију и телефонске компаније БТ/ЕЕ. Украли су податке компанија и тражили откуп од четири милиона долара, који никада није плаћен.
Такође су крали директно од појединаца преко њихових новчаника за криптовалуте.
Седамнаестогодишњак је осуђен на 18-месечну рехабилитацију младих, укључујући интензиван надзор и забрану коришћења ВПН-а на мрежи. Поред хаковања, дечак је осуђен за, како је судија описао, "непријатан и застрашујући образац ухођења и узнемиравања" две младе жене.
"Дигитални бандити"
Куртај и 17-годишњак су први чланови групе "Лапсус$" који су осуђени, али се сматра да су други још увек на слободи. Смели напади банде 2021. и 2022. године шокирали су свет сајбер безбедности. Група из Велике Британије, а наводно и Бразила, на суду су описани као "дигитални бандити".
Група – за коју се сматра да су углавном тинејџери – користила је преварантске трикове и хаковање рачунара да би добила приступ мултинационалним корпорацијама као што су технолошки гигант "Мајкрософт", и група за дигитално банкарство "Револут".
Током свог похода, хакери су редовно јавно славили своје злочине и ругали се жртвама на друштвеној мрежи Телеграм на енглеском и португалском језику, што је подстакло америчке сајбер власти да издају подужи извештај о овој, али и другим тинејџерским хакерским бандама.
Закључено је да је "Лапсус$" — "јасно показао колико је лако његовим члановима (малолетницима, у неким случајевима) да се инфилтрирају у добро брањене организације".
Није јасно колико је новца Лапсус$ зарадио од сајбер-злочина. Ниједна компанија није јавно признала да плаћа хакере, а хакери нису дали лозинке за заплењене новчанике криптовалута.