Ово је Камалин пут ка Белој кући: Ћерка Индијке и Јамајчанина постала једна од најмоћнијих жена у Америци! (ВИДЕО)
Анализа Гласа Америке о Камалином путу ка Белој кући.
Камала Харис води порекло из једног од најразноликијих и најлибералнијих делова САД, а након дуге каријере у јавном сектору кандидовала се за председницу, наводи Глас Америке.
- Моја мајка је била брилијантна, метар и по висока, жена с акцентом - казала је Харис током једног од говора.
Њена животна прича почела је 1964. године у прогресивним суседствима препуним разноликости у Сан Франциску.
Њени родитељи имигранти, Шамала Гопалан из Индије и Доналд Харис са Јамајке, срели су се на Берклију, где су као двоје талентованих студената похађали Универзитет Калифорније.
Беркли је 1960-их година био центар мировног активизма и борбе за грађанска права, а Харис каже да су најранија сећања која има – присуствовање скуповима у дечјим колицима.
Ипак, до 1970. године, њени родитељи су се развели. Шамала је са две ћерке изнајмила стан у подручју Берклија.
- Живели су изнад обданишта у скромном стану са две собе и једним купатилом - каже Керол Портер, њена пријатељица из детињства.
Оне су се упознале на школском аутобуском стајалишту.
- Наш разред је био други у којем је спроведена десегрегација у државним школама Берклија - присећа се Портер.
Харис је отишла на Универзитет Хауард, историјски црначки колеџ, а похађала је правни факултет.
У време када је у Калифорнији у затвору био рекордан број црних мушкараца, преузела је посао тужитељке, на шта се у афроамеричкој заједници често гледа негативно.
- Желела је да промени ствари, да људи не буду кривично гоњени на начин на који се то до тада радило, на основу системског и структурног расизма - каже Портер за Глас Америке.
Харис је 2002. године одлучила да се кандидује за окружну тужитељку Сан Франциска.
- До тада жена никада није била окружна тужитељка. Била је заиста аутсајдер, али од почетка је имала нешто веома специјално - наводи политичка активисткиња Андреа Ђу Стил.
Харис је ипак победила и почела са радом, повећавајући број пресуда и дужину казне за насилне преступнике, док је оне који су осуђени први пут, за ненасилни криминал, усмеравала ка програму за рехабилитацију који је организовала.
Након што је 2010. године изабрана за главну тужитељку Калифорније, извршила је притисак на америчке банке да у нагодби исплате 20 милијарди долара због обмањујућих пракси давања кредита, а са те позиције се бавила проблемима прекограничне трговине наркотицима и људима, а залагала се за равноправност у браку.
Харис је 2016. године изабрана у Сенат САД, где је брзо постала снажан глас у областима имиграције, здравствене заштите и реформе кривичног правосуђа. Карактерисала су је оштра питања током претреса и позивање моћних лидера на одговорност, па је брзо постала препознатљива на националној политичкој сцени
Ипак, током председничке трке 2020. године, њена кампања се мучила са проналаском правог смера.
- Дефинитивно је било прича о честим променама у тиму и немогућности да у свом окружењу задржи талентоване људе - каже њен бивши сарадник Гил Дуран.
Номинацију Демократске странке је добио Џо Бајден који ју је на крају позвао да му се придружи. Победили су на изборима, чиме је она постала прва жена и прва особа која није беле расе на потпредседничкој позицији.
Суочена са приливом миграната који су покушавали да пређу јужну америчку границу, Харис је са регионалним лидерима радила на питањима нестабилности и сиромаштва. Ускоро је постала политичка мета.
- Она је требало да буде надлежна за обезбеђење наше границе. А не знам ни да ли је икада и била тамо доле - каже Кети Вилмонт, симпатизерка Доналда Трампа из Калифорније.
Харис је временом све чешће била изасланица САД а на светској сцени, наглашавајући подршку и ублажавајући тензије. У каријери у којој је рушила баријере и превазилазила очекивања, освојила је и номинацију Демократске странке за председницу Сједињених Држава, након одустајања Џоа Бајдена.
Србија Данас/ГласАмерике