ХАОС НА УЛИЦАМА АЛБАНИСКИХ ГРАДОВА: Полиција упуцала младића због кршења полицијског часа (ФОТО)
Многи су носили транспаренте са натписима "Правда за Клодијана" и захтевали оставку шефа Државне полиције Ардија Велијуа
Оно што је почело као протест због убиства албанског младића претвара се у све већи револт против државе, али и политички обрачун.
У суботу је одржан и четврти дан протеста због смрти Клодијана Раше (25), кога је убио полицајац након што је прекршио полицијски час. Демонстрације су почеле у Тирани, а у међувремену су се прошириле ин а неколико других већих градова попут Драча, Скадра, Корче, Елбасана…
МИСТЕРИОЗНО УБИСТВО, ПОЛИЦИЈА ЋУТИ О ДЕТАЉИМА: Тежак злочин узнемирио мирно село!
ЛУКАС (16) ЈЕ НЕСТАО У СУБОТУ: Преко сто добровољаца кренуло у потрагу, а онда су ловци спазили ужасан призор
Полиција је синоћ бацала сузавац и ухапсила неке демонстранте.
На улицама Тиране је било више полицијаца него на протестима претходних дана и они су блокирали приступ зградама владе у Тирани, укључујући кабинет премијера Едија Раме.
Демонстранти су прошетали до зграде Министарства унутрашњих послова, узвикујући "Доле комунисти" и "Рама, одлази!"
Многи су носили транспаренте са натписима "Правда за Клодијана" и захтевали оставку шефа Државне полиције Ардија Велијуа.
Док су демонстранти окупљени испред премијера почели да иду према седишту Државне полиције, полиција их је растерала сузавцем. Као резултат, одређени број демонстраната склонио се у оближње стамбене зграде. Ипак, полиција је ухапсила неколико њих.
Према новинарима са терена, полиција је "ухватила у замку" демонстранте, блокирајући улице које су водиле до седишта Државне полиције.
ВАПАЈИ РОДИТЕЉА ТЕРАЈУ СУЗЕ НА ОЧИ: "Спасите нам децу" једине су речи које упућују властима (ФОТО)
ИСТОРИЈСКИ И МУДАР ПОТЕЗ АРАПСКЕ ДРЖАВЕ: Уз Трампово посредовање признали Израел, откривено и зашто
Раније у току дана, демонстранти су у Скадру, на северу Албаније, упали у просторије Рамине Социјалистичке партије, опљачкали их и повредили полицајца.
Током протекла четири дана, демонстранти су се жестоко сукобљавали са полицијом. Преко 100 људи је приведено, укључујући два новинара. Међу приведенима има и доста малолетних особа, пишу албански медији.
Како је почело
Догађај који је запалио Албанију десио се у уторак. Клодијан Раша је усмрћен након што се није одазвао захтевима полицијских службеника да стане због кршења ноћног полицијског часа.
Његова сестра Сибора изјавила је на локалној телевизији да је њен брат изашао само да би купио цигарете, али је недалеко од куће један полицајац пуцао на њега и убио га.
- Хоћемо да знамо зашто је убијен мој брат, зашто је његова крв на кућном прагу - рекла је сестра убијеног Раше.
Њега је усмртио полицајац Невалдо Хајдарај који је у притвору где чека суђење под оптужбом за "убиство које прелази неопходне границе самоодбране".
Форензичко вештачење каже да је Раша рањен из ватреног оружја у леђа и да је тај хитац био узрок смрти.
Контрадикторне изјаве полицајаца
Хајдарај и његов колега који био са њим у време инцидента дали су контрадикторне изјаве правосудним полицајцима из Службе за унутрашње послове и жалбе.
Невалдо Хајдарај је изјавио да је пуцао у ноге жртве док је лежао на земљи. Како је рекао, док је јурио Рашу, овај је наводно у њега уперио нешто што је изгледало као пиштољ па је легао на земљу.
- Лежећи сам пуцао у ноге овом грађанину, плашећи се да ће ме упуцати - рекао је Хајдарај.
Затим је наводно пуцао други пут када је Раша кренуо да скрене иза угла улице.
Међутим, његов колега Ерион Ђоре изјавио је да је видео тучу између Хајдараја и жртве и да је чуо пуцњаву током овог физичког сукоба.
Полиција је рекла да их не треба кривити за пуцњаву.
- Нико не би смео да упоређује полицију са особом која је починила правно кажњиво дело - наводи се у полицијској изјави објављеној у петак.
Невероватно бекство организатора протеста?
Занимљиво је да је полиција издала налог за хапшење албанског репера Аркимеда Љушаја званог Стресија, кога је означила као организатора протеста.
Он је усред протеста успео да побегне од полиције. Побегао је на КиМ у погребном возилу.
- Изашли смо, запели смо на месту, ушли смо у кафић, када смо видели да демонстранти одлазе до седишта полиције, знали смо да тамо иду све полицијске снаге. Имамо пријатеља који ради у погребној служби. Само да изађем из протеста. Отишли смо у Лац са њим. Оданде према Косову. Поздрављам све момке који су ме довели на Косово - рекао је он.
Љушај је и раније имао сукобе са властима и био хапшен.
Ухапшени и новинари
Главног уредника листа "Коха Јоне" Ћамила Џанија ухапсила је полиција док је фотографисао полицијско насилно опхођење над једним малолетником током протеста.
Путем објаве на Фејсбуку, Џани је испричао како су затворске ћелије у које је доведен биле испуњене људима које је полиција ухапсила, а неки од њих су били малолетници.
Такође је тврдио да је полиција извршила насиље над њим. Ухапшен у близини седишта новина, због учешћа у илегалном окупљању.
Џани је други новинар којег је полиција задржала у притвору.
Председник Иљир Мета позвао је тужилаштво да истражи ове случајеве насиља над новинарима и затражио реакцију међународних новинарских организација.
Политички обрачун и избори
Протести су поново распламсали политичке тензије између социјалистичке владе и главне опозиционе странке - демократа.
Премијер Еди Рама извинио се због, како је рекао, "необјашњиве и потпуно неразумне" пуцњаве, а његов министар унутрашњих послова Сандер Лешај поднео је оставку у четвртак, али то није успело да пригуши протесте, који су се проширили на друге градове.
Међутим, управо је Рамино име једно од оних које се нашло на транспарентима и које су узвикивали демонстранти тражећи његову оставку.
Главна опозициона странка Демократска странка такође је затражила Рамину оставку.
Љуљзим Баша, лидер демократа рекао је да је Рама покушао да заташка истину о убиству.
Према Баши, тренутна ситуација у Албанији последица је широко распрострањене корупције и владине ароганције током 7 година.
- Време промена је дошло и не можемо више овако да наставимо - рекао је Љуљзим Баша.
- Заједно ћемо се ослободити Раме - додао је.
Како је рекао, Рама је "три дана ћутао, јер је у почетку мислио да ће успети да се провуче".
- Тек трећег дана након што је видео побуну грађана, жртвовао је свог министра да би се спасио - рекао је лидер демократа.
Раму је критиковао и бивши премијер Саљи Бериша, показавши слику актуелног премијера који је, док су беснели протести у Албанији, био у Њујорку где је, између осталог свратио у шопинг.
На фотографији је Рама у једној од продавница у Њујорку како купује патике, а Бериша је написао поруку да је Рама "у Њујорку пет дана због ваше вакцине, али и због шопинга за себе".
Рама је пре неколико дана отпутовао у САД како би разговарао са произвођачима вакцина о куповини истих за Албанију.
- Опозиција и председник нису само подстрекачи већ и оркестратори насиља које понижава сећање на Клодијана, наводно у име правде, али заправо у (њихове) политичке сврхе - објавио је Рама на Твитеру.
Рама и Мета, који је из опозиционе партије Независни, последњих месеци су се већ сукобљавали. тако је Рама недавно оптужио Мету да је прекршио мере уведене против корона вируса тако што је присуствовао рођенданској журки.
Јасно је зашто ове протесте и убиство Клодијана Раше користе политичке партије. Наиме, у априлу наредне године се одржавају парламентарни избори.
Пандемија корона вируса, дугогодишњи проблем са корупцијом и још један неуспех Албаније да започне преговоре нека су од горућих питања пред изборе.