СВЕ ВИШЕ ЗАРАЖЕНИХ АМЕБОМ КОЈА ЈЕДЕ МОЗАК: Инфекција се шири невероватном брзином због климатских промена
ПАМ је смртоносна инфекција са светском појавом, то је амеба која једе мозак, она инфицира мозак и уништава мождано ткиво, а према Центру за контролу и превенцију болести (ЦДЦ), већина глобалних случајева инфекција је 85% пријављених је током летњих сезона.
Осам истраживача је за Натионал Геограпхиц изјавило да раст температуре ствара услове погодне за раст Наеглериа fowleri, патогена који узрокује акутну, животно опасну инфекцију мозга.
Растуће температуре и ПАМ: Климатске промене и пораст инфекција - амебом која једе мозак
14-годишњи дечак који је пливао у језеру у врућем индијском времену, 13-годишња девојчица која се купала у базену током школске екскурзије и петогодишња девојчица која је ушла у реку близу свог дома. Троје деце долазило је из различитих делова јужне индијске државе Керала. Међутим, сви су имали нешто заједничко – сви су подлегли инфекцији мозга, Примарној Амебинској Менингоенцефалитис (ПАМ), коју узрокује ситан организам присутан у топлим слатким водама и лоше одржаваним базенима. Око десетак других особа тренутно се лечи у Индији, међу којима је и 27-годишњи мушкарац који је такође преминуо.
- Током последња три месеца, Керала је пријавила 15 случајева ПАМ, док смо претходних година имали око један случај годишње, - каже Аравинд Reghukumar, који води одељење за инфективне болести на Владичином медицинском факултету у Керали и члан је државне медицинске комисије која лечи пацијенте.
Иако ретка, ПАМ је смртоносна инфекција са светском појавом. Узрокује је Наеглериа fowleri, позната као - амеба која једе мозак, - јер инфицира мозак и уништава мождано ткиво. До сада је пријављено 39 земаља са таквим инфекцијама, а стопа инфекција расте за 4,5 процената сваке године. У Пакистану се годишње бележи 20 смртних случајева због ове болести, а 2024. године инфекције су пријављене у Индији, Пакистану и Израелу. Н. fowleri је такође откривена на популарном месту за купање у слатким водама у Западној Аустралији и у топлим изворима у Националном парку Гранд Тетон у САД-у.
Према Центру за контролу и превенцију болести (ЦДЦ), већина глобалних случајева инфекција - 85 процената - пријављена је током топлих, врућих или летњих сезона. Неколико студија је такође приметило да промене у температури и клими могу додатно повећати глобалну учесталост ПАМ. Студија објављена у мају прошле године открива да се инфекције ПАМ повећавају у северном делу САД-а. - Н. fowleri се шири према северу због климатских промена, представљајући већу претњу за људско здравље у новим регионима где ПАМ још није документован, - наводи се у студији.
Yun Схен, асистентски професор хемијског и еколошког инжењеринга на Универзитету Калифорнија, Риверсиде, сматра да ПАМ представља - потенцијалну нову медицинску претњу широм света. Објашњава да, иако топлији временски услови вероватно олакшавају преживљавање и раст Н. fowleri, ризик од изложености може се повећати како људи све више учествују у активностима на води у топлијем времену.
Схен истражује патогене у води за пиће и системима за рециклажу воде и каже: - Климатске промене могу узроковати ширење станишта за ову амебу. Стога може преживети у топлијим слатким водама чак и у регионима који су претходно сматрани прехладним.
Где се налазе амебе које једу мозак?
Н. fowleri се налази у топлим, необрађеним слатким водама, земљишту и прашини, објашњава Карен Towne, клиничка ванредна професорка сестринства на Универзитету Моунт Унион у Охају, која је коауторка студије из 2023. године о томе како амеба представља - нову забринутост за северне климе. Додаје да су до сада инфекције ПАМ обично настајале у случајевима који укључују пливање, прскање и урањање главе у слатке воде језера, бара, топлих извора и резервоара. С друге стране, ређе руте преноса укључују топлу воду из црева, водени тобоган на травњаку, коришћење водених игралишта и излагање носне слузнице води из приватних бунарских система.
- Епидемиолошки, већина случајева се јавља код здраве деце и младих одраслих особа - више код мушкараца него код жена - који су имали недавни контакт са необрађеном слатком водом, - рекла је Towne за Натионал Геограпхиц.
Према речима Барбаре Поливка, ванредне деканице за истраживање на Универзитету у Канзасу, која је коауторка студије са Towne, Н. fowleri улази у нос преко контаминиране воде, прелази носну слузницу и прати олфакторни живац до мозга, где инкубира у просеку пет дана. - ПАМ почиње брзим почетком тешког фронталног бола у глави, грозницом, мучнином и повраћањем, који се погоршавају у укоченост врата, промењен ментални статус, халуцинације, кому и смрт,- каже Поливка.
Када уђе у тело, Н. fowleri може имати - штетне ефекте на људски мозак кроз различите механизме, од директног храњења можданим ћелијама до индиректног излучивања штетних супстанци које могу изазвати оштећење ћелија, каже Leigha Стахл, микробиолог на Универзитету у Алабами. - Поред директног оштећења, присуство Н. fowleri у мозгу ствара имунолошки одговор који доводи до отицања мозга што може резултирати смрћу, - каже Стахл, која је аутор студије о утицају температуре на патоген.
Према ЦДЦ-у, ПАМ има висок степен смртности, и више од 97 процената људи са овом болешћу је умрло од инфекције. У САД-у, само четири од 152 особе заражене до сада су преживели. То, кажу истраживачи, је због тога што је тешко детектовати болест. Обично се паразит открива постхумно, а према индијском доктору Reghukumaru, - само око 30 процената случајева ПАМ икада се дијагностикује у Индији, - док 70 процената остаје неоткривено.
Извор: Србија Данас