БАЈДЕНОВ ТИМ ИМА ПЛАН: Ствара се нова Југославија, Србија може имати кључну улогу, Београд центар моћи?
Познати дипломата изнео своје виђење ситуације
Бивши дипломата на Балкану, Тимоти Лес, каже да ће овај регион, под администрацијом новог председника САД Џоа Бајдена, бити нека врста "ЕУ-Југославије" - нови мултиетнички ентитет, уско повезан са ЕУ, у коме је шест држава западног Балкана, са седиштем у Београду.
Ове среде се игра меч године, а није у Лиги шампиона!
АЗЕРИ НЕ МОГУ ДА ДОЂУ СЕБИ: Вест из Француске није им пријала, рекли шта заиста мисле
ОНИ СУ РЕКОРДЕРИ! Једна држава наручила више вакцина по глави становника него било која друга
- То неће бити баш нова Југославија, која је била производ свог времена. Али чињенице на терену примораваће Бајдена да се врати логици недавне прошлости и заложи за стварање своје инкарнације 21. века, нове ЕУ-Југославије - пише Лес у ауторском тексту за Opendemokracy.net.
Нова стварност
Лес истиче да нема сумње да ће Бајденова администрација желети да откаже оно што је радио досадашњи шеф Америке Доналд Трамп, да неки већ предвиђају одбијање Срба и "њихове снове о новом територијалном договору", али да такво размишљање игнорише нову стратешку стварност. Додаје да, пошто су европске интеграције, из различитих разлога, сломљене, Србија је у међувремену обновила своју позицију најистакнутије државе на Балкану након појаве снажног лидера који је окончао хаос из двехиљадитих и периода структурних реформи.
Такође, Лес истиче и да се Србија ангажовала на "проницљивом дипломатском маневрисању", које јој је омогућило да искористи подршку незападних сила које желе присуство на Балкану: Русије, Кине, Турске. Управо то је, додаје, ојачало позицију Србије у односу на САД.
- Ако председник Бајден жели да остане веран америчком циљу успостављања неке врсте трајног мира на Балкану, који омогућава његов унутрашњи развој и спољну интеграцију са Западом, он мора радити у оквирима ове нове стварности - пише Лес у тексту.
Неки су против
Према речима Ивице Дачића, председника Скупштине и бившег шефа дипломатије, Србија подржава ближу координацију региона, али је доста држава против тога.
- Увек смо спремни за ближу координацију деловања у заједничком интересу свих на западном Балкану, али то није по вољи неких, и они су се противили и мини-Шенгену зато што личи на Југославију и што ће бити под доминацијом Србије, како они кажу - рекао је Дачић.
Бивши дипломата Зоран Миливојевић пак сумња да је развој ситуације какав предвиђа Лес заиста и могућ.
- Максимум који су државе учиниле јесте одрицање од суверенитета због уласка у ЕУ. Југославија је била прототип како треба да функционише држава, али тешко је то реконструисати, а да сви добровољно пристану - каже Миливојевић.
Додаје да је максимум да се овај простор прими у ЕУ, па да се тако створи амбијент којим би се решила сва отворена питања и да се вратимо на простор који је некад функционисао по принципу СФРЈ.
Међутим, оно у чему не греши, то је да су се ствари промениле и да ништа у региону не може да се учини без Србије. Цео регион је могуће интегрисати једино ако се уважи позиција Србија.