Америка прави "АРАПСКИ НАТО", имају ОПАСАН ЦИЉ, а то је борба до изнемоглости против ЈЕДНЕ ДРЖАВЕ
Арапски НАТО би се састојао од шест Заливских држава - Саудијске Арабије, Уједињених Арапских Емирата, Кувајта, Омана, Бахреина и Катара - као и Египта и Јордана
САД предводе иницијативу за формирање савеза арапских држава, кога су медији прозвали "Арапски НАТО", са циљем борби против претњи на Блиском истоку. Америчка влада за највећу претњу на Блиском истоку сматра Иран и његове савезнике.
Арапски НАТО би се састојао од шест Заливских држава - Саудијске Арабије, Уједињених Арапских Емирата, Кувајта, Омана, Бахреина и Катара - као и Египта и Јордана.
- То је америчка идеја коју су одобриле арапске земље из Залива, али она још није добила свој облик. Очекујем да ће такав НАТО бити успешан, али смо још увек на почетку - рекао је генерал мајор Хамад бин Абдалах ал Калифа, командант бахреинских ваздушних снага, пише сајт "Дефенсе News".
Прошлог месеца је бахреински министар спољних послова рекао да би та идеја могла да псотане стварност следеће године.
Постоје знаци да је план остварив: заливске земље већ учествују у заједничник војним тренинзима и операцијама. Тако на пример неке од њих учествују у рату у Јемену под вођством Саудијске Арабије.
ПАО ДОГОВОР О ГИБРАЛТАРУ: Шпанија неће блокирати споразум о Брегзиту
- Ми делимо информације између бораца у коалицији (која се бори у Јемену) током читавог периода операција, а заједно тренирамо са земљама Залива на вежбама и све то повећава наше способности - рекао је Ал Калифа.
Изазови
С друге стране, пред успостављањем "Арапског НАТО-а" постоји много изазова. Међу њима су питања компатибилности, јер ових осам држава раде на различитим војним платформама. На пример Египат има различите војне авионе попут руских МИГ- 25М и америчких Ф-16, док Саудијци имају америчке Ф-15 СА и европске "јурофајтер тајфуне", а Уједињени Арапски Емирати имају Ф-16 и француске "Мираж" авионе.
Меј ће направити "ИСТОРИЈСКУ ГРЕШКУ" ако спроведе свој план за Брегзит
Ту се поставља питање да ли може да се користи америчка опрема на неамеричком оружју и обрнуто.
- Када нека држава купи америчку опрему, она мора да поштује одреднице из уговора. Другим речима, држава не може да стави неамеричко оружје на амерички оружани систем без одобрења америчке владе - рекао је Рик Греш, потпредседник компаније "Локхид Мартин" за Блиски исток.
Такође, проблематично је и питање дељења информација, нарочито због чињеница да постоји неслагање између неких држава које би требало да буду део тог савеза.
На пример, чињеница је да су многе државе увеле ембарго Катару и да се та ситуација још није решила. Саудија Арабија, Уједињени Арапски Емирати и Бахреин су 2017. године довели до тога да је Катар данас изолован.
Највећа претња
Ових осам држава заједно са САД деле бригу због Ирана и његових савезника. Командант америчке централне ваздухопловне команде генерал Џозеф Гуастела рекао је да је Иран претња стабилизацији Залива.
- Иран наставља да представља ризике за друге нације и делује као дестабилизујући агент широм овог региона. Његов циљ је да поремети равнотежу моћи и угрози становништво. Када Иран спроводи војне вежбе са циљем да блокира Ормуски мореуз, тада долази до опасности од погрешног прорачуна и то може имати велике последице - рекао је он.
Према његовим речима, иранске акције директно угрожавају ен само акеономије ових земаља, већ и САД.
Зато он сматра да ће формирање војног савеза арапских земаља гарантовати стабилност у региону.
Амерички председник често тврди да је Иран највећи спонзор терориста и претња глобалном миру. САД су се ове године повукле из нукеларног споразума са Ираном и увеле му санкције, што је довело до погоршања односа Вашингтона и Техерана.