АМЕРИКА ДАЛА ЗЕЛЕНО СВЕТЛО: Одобрено коришћење КОКТЕЛА АНТИТЕЛА за лечење короне, примио га и одлазећи председник
ФДА препоручује да се моноклонска антитела дају што је раније могуће.
Веома мали број лекова може да спречи развој озбиљнијих симптома ковида-19, а међу њима је лечење имунотерапијом или моноклонским антителима.
Студије су показале да таква терапија, ако се примени на време, може да смањи стопе хоспитализације и до 70 одсто и на тај начин спаси животе, посебно међу оним групама које су у већем ризику од развоја тежег облика инфекције ковид-19.
Ипак, чини се да мало људи, али и здравствених радника зна за ову методу, пише CNN.
ОДРИЧЕ ГА СЕ И КРАЉ И НАРОД: Главни архитекта ШВЕДСКЕ КАТАСТРОФЕ губи поверење људи!
ЈОШ ЈЕДНА ВАКЦИНА СТИЖЕ ИЗ РУСКИХ ЛАБОРАТОРИЈА: Једна ствар је кључна разлика у односу на претходну
ПОНОВО ВРТОГЛАВО РАСТЕ БРОЈ УМРЛИХ: У Бразилу преминуло највише људи у последња три месеца
Америчка администрација за храну и лекове (ФДА) издала је хитно одобрење за употребу бамланивимаба, или моноклонских антитела, компаније "Ели Lilli" почетком новембра.
Непуне две недеље касније, Агенција је такође хитно одобрила Регенеронов коктел моноклонских антитела, РЕГЕН-ЦОВ2, који се састоји од два таква антитела - казиривимаба и имдевимаба. Овај коктел примио је амерички председник Доналд Трамп када је почетком октобра оболео од корона вируса.
ФДА препоручује да се моноклонска антитела дају што је раније могуће, или одмах након појаве првих симптома или позитивног резултата теста. Због ограничене понуде овог лека, одобрење је ограничено на ризичне пацијенте, попут људи старијих од 65 година, особа са високим индексом телесне масе или других хроничних болести.
- Лекови против антитела дистрибуирани су широм земље у року од месец дана од одобрења. Дакле, требало би да су доступни локално - рекао је комесар ФДА Стивен Хан средином децембра.
Зашто се онда више људи не лечи овим лековима који потенцијално могу да спасе живот, поготово што су оба лека у САД углавном бесплатна, наводи CNN.
Портпарол америчког Министарства здравља и социјалних услуга (HHS) потврдио је резултате новог извештаја који показује да се користи само пет одсто до 20 одсто расположивих залиха моноклонских антитела.
Људски имунолошки систем током борбе против инфекција производи различите врсте антитела која циљају различите делове нападача.
- Најбоља антитела се придржавају патогена, у овом случају вируса, и спречавају га да зарази ћелије. Дакле, антитела играју важну улогу у заустављању инфекције - објаснила је Ђиђи Квик Гронвол са Универзитета "Џонс Хопкинс".
Лек "Ели Lilli" користи једно специфично антитело, а Регенеронов лек користи комбинацију два друга. Рани резултати истраживања показали су да је употреба ових лекова смањила појаву озбиљнијих симптома код људи заражених ковид-19 за између 55 и 70 одсто.
ФДА није дала потпуно одобрење ниједном од ових лекова, јер још увек нема довољно јаких доказа за рутинску употребу. На пример, смернице за лечење ковид-19 од стране Националног института за здравље САД наводе да "нема довољно података који би указивали на за или против" употребе овог третмана за лечење амбулантних пацијената са благим до умереним ковид-19.
Како CNN наводи, важно је напоменути да моноклонска антитела не помажу и могу чак да нашкоде онима који су већ развили озбиљне симптоме и завршили у болници.
Постоји неколико додатних препрека за примену ове врсте лечења. Једно је одлука где ће и коме бити испоручена ограничена понуда лекова, а друго је сложена примена.
Наиме, да би добио овај лек, пацијент треба да прима инфузију један сат, а након тога неко време да остане у амбуланти. Стога се мора осигурати да особе заражене ковидом које примају моноклонска антитела буду изоловане или одвојене од других пацијената на два сата.
Власти и фармацеутске компаније саветују и лекаре и пацијенте да се боље упознају са овим лечењем.