Ангела Меркел оплела по Доналду Трампу: Фасциниран је Путином и Ким Џонг Уном, не може да се помири са демократским вредностима
Бивша немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је у уторак да је новоизабрани председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп показао своју "фасцинацију" светским лидерима који имају неконтролисану моћ, као што су руски председник Владимир Путин и лидер Северне Кореје Ким Џонг Ун.
- Начин на који је говорио о Путину, начин на који је говорио о севернокорејском лидеру, осим критичких примедби које је дао, увек је постојала нека врста фасцинације чистом снагом онога што ови људи могу да ураде - рекла је Меркел у интерјвуу новинарки Си-Ен-Ена Кристијан Аманпур.
Бивша немачка канцеларка је говорила о бурном односу са бившим председником, за кога је навела да жели администрацију без "оптерећења".
- Мој утисак је увек био да је сањао о томе да можда превлада над свим тим парламентарним телима за које је сматрао да су му на неки начин терет и да жели сам да одлучује о стварима. Не можете то помирити са демократским вредностима - рекла је Меркел.
Велики део разговора Меркел са Аманпуром био је фокусиран на њену нову књигу "Слобода: Мемоари 1954 2021" о њених 16 година лидерства у Немачкој. Као прва жена на функцији канцелара, Меркел је детаљно описала како је водила спољне односе између Берлина и Брисела, као и Сједињених Америчких Држава, поред својих ставова о успеху демократија.
"Игра моћи"
- Ових дана, либералне демократије су нападнуте. Оне су под притиском - рекла је она у интервјуу Аманпуровој.
Напад Русије на Украјину до којег је дошло након њеног мандата, Меркел је назвала "игром моћи". Она је предвидела да би Трамп могао да помогне у окончању сукоба као што је обећао, али је позвала Украјину да прихвати споразум са "безбедносним гаранцијама".
О односима Европе са Русијом
Упркос релативно срдачним односима између Москве и Европе, бивша немачка канцеларка је рекла да су ствари почеле да се погоршавају након самита Северноатлантског савеза 2008. у румунској престоници Букурешту. НАТО је, како је подсетила, најавио да ће се и Украјина и Грузија на крају придружити одбрамбеном савезу, не дајући им план како да дотле дођу.
- Била сам чврсто убеђена да Путин неће дозволити да се то деси без предузимања мера, па сам мислила да је погрешно стављати ово на дневни ред у то време - истакла је она.
Како наводи CNN, током премијерског мандата Меркелове, Русија је победила у петодневном рату против Грузије 2008. године и започела своју прву инвазију на Украјину 2014. године, анексијом Крима и окупацијом територије на истоку земље.
О односу са Путином
Меркел је упозорила да су преговори са Путином тежак задатак и подсетила да се суочила са руским лидером поводом инвазије на Крим 2014. године, операције коју је Кремљ првобитно желео да замагли, тврдећи да војници који се боре у Украјини нису део московске војске.
Она је напоменула да јој је Путин касније признао да је "лагао" о томе.
- Дошло је до прекретнице у нашем односу. Сасвим је јасно да сам морала да будем изузетно опрезна у приступу према њему. Дакле, не можете да верујете само у договор са њим - то је апсолутно тачно. Преговори о окончању рата у Украјини морају Кијеву да обезбеде безбедносне гаранције - истакла је Меркел.
Упитана да ли је направила грешке у процени током свог премијерског мандата, с обзиром да на тврдње њених критичара да је екстремно ослањање Немачке на јефтини руски гас помогло јачању економије Москве и њеног утицаја у Европи, Меркел је рекла:
- Увек морамо да посматрамо ствари у односу на тадашње околности. Мислим да нема много смисла говорити о томе из данашње перспективе.
Танјуг