ЈЕДАН ОД ВОЂА ТАЛИБАНА СТИГАО У АВГАНИСТАН: Ко је Мула Барадар, човек који је "разоружао" Американце?
Стигао је из Катара
Суоснивач и заменик вође талибана Мула Абдул Гани Барадар вратио се синоћ у Авганистан.
"БАЈДЕН ПОНИЗИО АМЕРИКУ КАО НИКО ДО САДА" Трамп ван себе од беса, осуо жестоку паљбу по америчком председнику
(УЖИВО) НОВА ПРАВИЛА У АВГАНИСТАНУ: Талибани започели своју "владавину", до сада евакуисано око 2.000 особа
ПРИЧА О ДВЕ АРМИЈЕ: Како су борци у шалварама и папучама уништили добро наоружане и обучене америчке штићенике?
Одлучио је да дође у други по величини авганистански град Кандахар - духовно родно место и главни град талибана током њиховог првог доласка на власт.
Стигао је из Катара, где је месецима водио разговоре са Сједињеним Државама, а затим и авганистанским мировним преговарачима.
Снимци које су објавили проталибански медији показују како се гомила људи окупља око Барадара на аеродрому, дижу песнице у ваздух и скандирају у знак славља.
Како су пренели страни медији Барадар, ослобођен из пакистанског затвора на захтев САД-а пре мање од три године, појавио се као неприкосновени победник 20-годишњег рата.
Ко је Мула Барадар?
Абдул Гани Барадар, познат као Мула Барадар, суоснивач је талибана и виши лидер милитантне исламистичке групе, и очекује се да ће имати водећу улогу у управљању Авганистаном након што су талибану преузели земљу, пише РСЕ.
Барадар - најприсутније лице талибана у јавности - био је и представник побуњеничке групе која је са Сједињеним Државама потписала прекретнички споразум из Дохе у фебруару 2020. године, са циљем окончања 20-годишњег рата у Авганистану. Рођен 1968. године у провинцији Урузган, Барадар је Дурани Паштун из племена Попалзаи. Био је и замјеник талибанског министра одбране. Барадар је побјегао у Пакистан након америчке инвазије на Авганистан послије терористичких напада на САД 11. септембра 2001., која је довела до свргавања групе. Барадар је провео осам година у затвору у Пакистану након што је наводно ухапшен у Карачију 2010. у операцији америчких и пакистанских обавештајних служби.
Пуштен је на слободу после захтева америчког изасланика у Авганистану Залмаја Халилзада да игра улогу у мировним преговорима због свог ауторитета и угледа јер може да преговара. Међутим, иако је споразум са Сједињеним Државама 2020. окончао најдужи амерички рат, он је такођер отворио пут тријумфалном повратку талибана у Кабул 15. августа, након што су у року од седам дана заузели већи дио земље док су се афганистанске снаге расипале.
Више вести о дешавањима у Авганистану, можете прочитати ОВДЕ.