НОВИ РАТ НА ПОМОЛУ: Азербејџанска војска напала Јерменију, умарширала у регион Сјуник, ситуација напета!
Путин хитно звао јерменске званичнике
Не седе сви заустављеног даха и гледају развој догађаја на Западној обали и у Појасу Газе. Неки користе ту прилику за добитак. Пример за то је Азербејџан који је искористио прилику да нападне 3,5 километара дубоко у Републику Јерменију и уграби цело језеро Сев.
АЛИЈЕВ ПОЗВАО СРПСКЕ КОМПАНИЈЕ У КАРАБАХ: Председник Азербејџана зна коме да се обрати кад је обнова у питању
АМЕРИЧКИ УЛТИМАТУМ РУСИЈИ: Стабилизација односа Вашингтона и Москве је могућа, али само под једним условом
"ОПАСНОСТ ПОСТОЈИ, СВИ СМО У ЈЕРМЕНИЈИ ТОГА СВЕСНИ" Луцинех нам открива страхоте рата у Карабаху и да ли је могућ преокрет
Језеро Сев, ледничко језеро на надморској висини од 2.678 м, подељено је између Јерменије, која на својој граници држи 70 одсто језера, и Азербејџана са преосталих 30 одсто. Заменик градоначелника општине Горис у јерменској јужној провинцији Сјуник, Менуа Ховсепјан је тим поводом изјавио:
- Јуче су турски (азербејџански) официри стигли на пашњаке Ишкханасара и рекли да према њиховом ГПС-у језеро у близини села припада Азербејџану.
Јерменско Министарство одбране потврдило је да је азербејџанска војска напредовала у провинцији Сјуник рано ујутро 12. маја.
- Азербејџанске оружане снаге покушале су да "прилагоде границу" изводећи одређене радове у једном од пограничних региона Сјуник - рекли су, додајући: "У току су преговори за решавање ситуације".
Касније током дана, руски министар одбране Сергеј Шојгу разговарао је са својим јерменским колегом Вагаршаком Арутјуњаном како би размотрили "ситуацију о областима у којима је руски мировни контингент у мисији у Нагорно-Карабаху, као и о другим питањима од заједничког интереса".
Вршилац дужности министра спољних послова Ара Ајвазјан такође је разговарао са Сергејем Лавровим о инциденту на државној граници Јерменије и нагласио "неприхватљивост таквих провокација са азербејџанске стране". Према заменику градоначелника Гориса Ирини Јолиан, "стотине азербејџанских војника напредовало је три километра према селу Верисхен".
- Јерменска страна није имала одбрану, тамо није било никога с ким је непријатељ требао да има окршај - наставила је Ирина.
- Ситуација је изузетно опасна, јер девет села у региону користи језеро Сев за наводњавање - нагласио је потпредседник општине.
Одржани су преговори у којима су учествовали руски мировњаци, команданти Првог корпуса јерменске војске и азербејџанске војске како би се Азербејџанци вратили на своје првобитне положаје, али без икаквог успеха до сада.
Јерменски премијер Никол Пашињан потврдио је да је Азербејџан заузео језеро Сев, али да није било окршаја између јерменских и азербејџанских снага. Ситуацију је описао као критичну и рекао да то питање покушавају да реше мирним преговорима. До заузимања језера Сев долази када је азербејџанско Министарство одбране најавило велике војне вежбе заказане између 16. и 20. маја.
У вежбама ће учествовати 15.000 војника, неколико стотина јединица војне опреме, укључујући оклопна возила, артиљерију и 50 јединица ваздухопловне опреме. Као што се очекивало, питања Јерменије у вези са амбицијама Бакуа још увек нису закључена и чини се да су далеко од тога да су решена.
Вести о дешавањима у Нагорно-Карабаху можете прочитати ОВДЕ.