Азијске компаније да се припреме за ХАОС: Да ли је ово прва тачка којом ће се позабавити Доналд Трамп? Трговински рат са Пекингом је неминован
Азија се припрема за повратак Доналда Трампа у Белу кућу, пошто је у току кампање запретио да ће увести свеобухватне царине Кини и довео у питање безбедносне обавезе Вашингтона према Тајвану и америчким савезницима Јужној Кореји и Јапану.
Он је предложио опште царине од више од 60 одсто на сав кинески увоз и окончање трговинског статуса земље са најповољнијом нацијом, потезе који би погодили посрнулу кинеску економију и изазвали ударе кроз глобалне ланце снабдевања.
Трампов први мандат изазвао је трговински рат између САД и Кине без преседана, подстакао журбу за пребацивањем ланаца снабдевања у југоисточну Азију, Индију и друге делове региона. Његов приступ регионалној безбедности такође је изазвао забринутост америчких савезника у Азији због одбрамбених гаранција Вашингтона, што је довело до наглог повећања потрошње на оружје.
Ако би Трамп применио најтеже мере против Кине којима сехвале његове присталице, укључујући бившег америчког трговинског представника Роберта Лајтајзера, „то би створило веома тешко време за америчко-кинеске трговинске односе и читав однос“, рекао је Ма Веи, сарадник истраживач на Кинеској академији.
Аналитичари Цитија процењују да би у екстремном сценарију, у којем Пекинг није био у стању да преусмери део своје трговине у САД преко других земаља, Трампова царина од 60 одсто смањила раст кинеског БДП-а за 2,4 процентна поена.
Кинески званичници су у среду били ускраћени, а портпарол министарства спољних послова рекао је да Кина „поштује избор америчког народа“.
Алисија Гарсија-Ереро, главни азијско-пацифички економиста у Натиксису, предвидела је да ће после почетне рунде тарифа рит-за-кота, Трамп и Си вероватно преговарати о новом трговинском споразуму. Али друге економије би биле „притиснуте“ Трамповим одбијањем да дозволи преусмеравање трговинских токова између САД и Кине кроз друге земље као што су Мексико и Вијетнам.
Јапански произвођач аутомобила Хонда упозорио је да би Трампова претња да ће увести свеобухватне царине које би могле бити веће од 100 одсто на аутомобиле увезене из Мексика могла имати „изузетно велики утицај“ на његово пословање.
Шинђи Аојама, извршни потпредседник Хонде, рекао је на конференцији за новинаре у Токију да би трајне тарифе, ако буду уведене, могле да приморају произвођача аутомобила да „размотри премештање производње на друго место... као што је у земљи у САД или негде другде”.
Јапански креатори политике су се припремали за Трампово председништво две године, рекли су владини званичници. Током Трамповог претходног мандата, покојни јапански премијер Шинзо Абе успоставио је јак лични однос са председником. Али овога пута, недавни општи избори оставили су Јапан са ослабљеном владајућом коалицијом под Шигеруом Ишибом.
- Забринутост у Токију је да ће Трамп убрзати удаљавање од света који више воде САД - рекао је Стивен Нађ, професор политике и међународних студија на Међународном хришћанском универзитету у Токију.
Трамп је оптужио савезнике као што су Јапан и Кореја за „слободно јахање“ америчке војне снаге у Азији и хвалио се да их је приморао да више доприносе трошковима смештаја америчких снага на њиховом тлу, што је питање које је затегнуто односе у то време.
- Трамп ће очигледно захтевати поновне преговоре - рекао је Ким Џае Чун, професор на Универзитету Соганг и бивши саветник владе.
Ризици америчке спољне политике још су већи за Тајван, који се ослања на подршку Вашингтона да одврати кинеску агресију.
Трамп је позвао Тајпеј да плати Вашингтону за одбрану, тврдећи да се САД „ништа не разликују од осигуравајуће компаније“ и жалећи се да им Тајван „не даје ништа“.
Он је такође оптужио тајванске компаније да „краду“ америчку индустрију чипова и предложио да се ТСМЦ, највећи светски произвођач полупроводника, који је добио милијарде долара субвенција за велике инвестиције у САД, „врати у њихову земљу“.
Али већина званичника тајванске владе верује да двопартијски консензус у Вашингтону против Пекинга указује на наставак подршке Тајпеју.
- Верујемо да ће САД наставити са својим тренутним приступом ограничавања Кине и пријатељских односа према Тајвану - рекао је у среду у парламенту Цаи Минг-иен, генерални директор тајванског Бироа за националну безбедност.
За југоисточну Азију, преусмеравање производње из Кине током прве Трампове администрације сада би могло да учини метом нове америчке трговинске партнере.
- Можда ће бити више пажње усмерено на трговинске неравнотеже са југоисточном Азијом, а очигледан циљ је веома велики трговински суфицит Вијетнама са САД - рекао је Питер Мамфорд, шеф групе Еурасиа за југоисточну Азију.
На годишњем сајму међународне трговине у Шангају, који се поклопио са америчким изборима, премијер Ли Ћианг је покушао да одбрани међународну трговину, упозоравајући да је „протекционизам“ „у порасту“.
Једна учесница, која се презивала као Ву, рекла је да Трамп "жели да нас удави".
- Можда зато што се плаши да ће наша Кина престићи Америку - додала је она.
- Увек су тарифе, тарифе, тарифе.
Извор: Србија Данас/Курир/ФТ