БАЈДЕН ЗНА БОЉЕ ОД ЕВРОПЉАНА: Северни ток је лош за вас!
Потпредседник САД Џозеф Бајден је изјавио да је руски гасовод "Северни ток 2" лош договор за Европу. Бајден је говорио на конференцији за новинаре у Шведској у четвртак.
Пре конференције је један шведски дневник саопштио да Вашингтон врши притисак на Стокхолм због могућег учешћа у овом пројекту.
Американци "Северни ток 2" сматрају руским политичким оружјем којима они желе да створе однос зависности између европских земаља и Русије. Такође, овај пројекат видео као начин да елиминишу Украјину као транзитну земљу.
САУДИЈСКИ СТРУЧЊАК ТВРДИ: Ера нафте НИЈЕ ГОТОВА!
У мају је руски министар спољних послова Сергеј Лавров оптужио САД да покушавају да осујете овај пројекат. Он је покушаје Америке да блокира пројекат назвао у целини политичким. Лавров је рекао да ће "Северни ток 2" увећати могућности Европе за снабдевање енергијом и унапредити енергетску безбедност тог континента.
Гасовод би требао да омогући додатну руту за руски гас до Немачке испод Балтичког мора, заобилазећи Украјину, који би могао да допреми 55 милијарди кубних метара гаса дневно.
ПОЉАЦИ НА ТАНКОМ ЛЕДУ: Партнери проналазе друге начине за "СЕВЕРНИ ТОК 2"
Москва тражи алтернативне правце достављања гаса Европи, јер се Кијев показао као непоуздан партнер. Уговор о транзиту гаса преко Украјине истиче 2019. године и постоји могућност да неће бити продужен.
Russian Норд Stream-2 пипелине? 'Бад деал фор Еуропе' - Биден https://t.co/VDslfdjAbF pic.twitter.com/CL2t6PmCV8— РТ (@RT_com) Аугуст 25, 2016
Пројекат ће пратити руту већ постојећег гасовода "Северни ток", који подразумева две цеви испод Балтичког мора отворене 2011. и 2012. године.
ИНДИЈА СТОПАМА ИРАНА: Са РУСИЈОМ ће градити још НУКЛЕАРНИХ ЕЛЕКТРАНА
У старту је "Гаспром" желео да задржи 50 одсто удела у пројекту, док би остатак био једнако подељен између "Ројал Дач Шела", Е.ОН-а, БАСФ-а, аустријског ОМВ-а и француског "Енжија". Међутим, 12. августа су ове компаније напустиле пројекат под притиском пољске антимонополске комисије. У саопштењу "Северног тока 2" се наводи да ће сви учесници наћи индивидуалне могућности да допринесу пројекту.
"Северни ток 2" није први руски гасовод који се суочава са великим отпорима из Вашингтона. 2014. године је Бугарска стопирала "Јужни ток" по препоруци ЕУ, али је одлука обзнањена тек након посете неколико америчких сенатора Софији. Овог августа је Бугарска променила став о гасоводу, и показала вољу да настави разговоре са Москвом.