Балканац сведочи о нарко стварности Дублина! Деца конзумирају дрогу на отвореном, локална заједница је паници, упадају у станове и не може им нико стати на пут! (ВИДЕО)
Ирска се суочава с изазовима у вези с организованим криминалом, који често укључује трговину дрогама.
Даблин је усред кризе са крек кокаином, пишу светски медији. Према извештајима ирске полиције, у северном делу града, изнад реке Лифи, дрога се продаје на улицама и отворено конзумира, а бројни зависници склони криминалу и насилном понашању праве озбиљне проблеме локалном становништву.
Да "крек" криза у Даблину - који сада важи за европско технолошко средиште - траје последњих неколико година, за "Јутарњи лист" је потврдио Сплићанин Дарко, који годинама живи и ради у Даблину и један је од преко 10.000 Хрвата у ирској престоници. Дарко станује у близини озлоглашеног Маунтџој Парка.
- То се и те како види на улицама, људи су зомбији и цели центар је такав. Један део улице Марлбороу у центру је у ствари затворен, окупиран, то је њихова улица. Полиција не предузима много тога, посебно ако је жртва криминала странац - прича 38-годишњи угоститељ који се у Даблин преселио пре пет година и ради као менаџер у оближњем хотелу.
Каже да се у северном делу центра града може видети конзумација дрога на отвореном. Групице зависника се окупљају и око његовог стана у близини парка. Најчешће, како каже, упадају у оближње ресторане брзе хране, неки жицају сендвиче, други краду сокове из фрижидера. Они посебно очајни прете радницима ножевима и траже да испразне касе.
- То можете да видите да се дешава неколико пута недељно. И што је најтрагичније, то су вам све деца, дечаци углавном, од 15 или 16 година. Вероватно имају родитеље који такође имају проблема са дрогом и немају баш избора - каже Дарко.
На питање да ли је и сам имао неугодну ситуацију у Даблину, попут напада или сукоба са зависницима, одговара да физички напад није доживео, али да су му недавно провалили у изнајмљени стан и однели електронику: лаптоп, телевизор, звучнике.
- Полиција не предузима ништа, посебно ако виде да сте странац. Записали су све на комадић папира и никад ми се више нису јавили. Због тога, али и због ситуације у здравственом систему у Ирској, озбиљно размишљам да се вратим у Хрватску - каже он.
Зависничка епидемија није новост за Даблин. У претходним деценијама се главни ирски град - који броји мало више од милион становника - борио против хероина и хероинских зависника у свом центру. Међутим, несташица хероина, због геополитичких промена у Авганистану, узроковала је пораст употребе крека, како пишу тамошњи медији. Иако се кокаин, стимулативна дрога која изазива осећај краткотрајне еуфорије и енергије, најчешће користи као прах за ушмркивање, крек је у крутом облику и конзумира се пушењем, а на улици наводно кошта пет пута мање од кокаина.
Према писању ирског "Журнала", доза крека на улици се продаје за 10 евра, што значи да је доступан већем броју људи.
- Имамо озбиљну кризу - за ирске су медије потврдили поједини Даблински одборници и водитељи удружења за помоћ зависницима.
Према њима, финансирање локалних пројеката за борбу против дрога није повећано од 2008, иако је број зависника у великом порасту, а дрога се отворено продаје у парковима и на школским игралиштима.
- Читаве заједнице постале су таоци дилера дроге - рекао је за BBC Даити Дулан, водитељ организације Партнерство против дроге и алкохола.
Ирски медији пренели су и неколико изјава зависника који су описали своја искуства.
- Некако сам склизнуо у то у својим 20-има, од алкохола, па до узимања неколико екстазија, на крају сам завршио на хероину и крек кокаину - рекао је један зависник који се пријавио у клинику.
Забрињава чињеница да не постоји друштвена или класна граница међу корисницима, како наводе из клиника за зависност. Код њих се пријављују људи из свих сфера живота, укључујући и оне који имају посао, каријеру и уредан породични живот.
Србија Данас/Блиц