БЕБЕ ПЛАЋАЈУ ЦЕНУ: У овом граду се масовно венчавају блиски рођаци, а последице су СТРАВИЧНЕ
Студија "Рођен у Бредфорду" открила је да сваке године половину беба у граду роде мајке пакистанског порекла
Две трећине ових жена удате су за рођаке првог или другог колена, због чега постоји повећан ризик да ће њихово потомство умрети или имати инвалидитет.
СВЕТСКИ ДАН ЗАШТИТЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ - MOZZART ДОНИРАО БЕОГРАЂАНИМА ИНОВАТИВНИ ПРЕЧИШЋИВАЧ ВАЗДУХА!
"Покушавали смо да је ОЖИВИМО, АЛИ БЕЗ УСПЕХА!" Пси одговорни за смрт 10-МЕСЕЧНЕ БЕБЕ! "Уз вас смо у мислима и молитвама..."
ПОРОДИЛА СЕ МЕГАН МАРКЛ: Ево које МОЋНО ИМЕ су дали беби - има везе с КРАЉИЦОМ!
Овај мултикултурни део Јоркшира није једино место у Великој Британији где се за смрти беба криве рођачки бракови. Бирмингем је недавно је најавио хитну радну групу за истраживање високог нивоа смртности новорођенчади након што су здравствени и социјални службеници открили да је она двоструко већа од националног просека.
Иако сиромаштво игра улогу у кризи, петина свих смртних случајева новорођенчади резултат је генетских проблема насталих када се рођаци међусобно венчају и имају децу, каже се у извештају градског савета Бирмингема. Бебе пакистанског и јужноазијског порекла су несразмерно погођене, са једном од 188 мртворођених.
Открића су толико узнемирила бившег главног тужиоца за северозападну Енглеску Назира Афзала, да је рекао да постоји могућност забране брака између блиских рођака како би се окончала патња "тешко погођене деце и родитеља“.
Истакнути активиста за женска и дечија права, чији су родитељи такође стигли у Британију из Пакистана, објаснио је: "Прва дужност владе је да заштити своје грађане од штете. Постоји снажан аргумент да се рођачки бракови забране као да су инцест. Уморни смо од сахрањивања својих беба".
Његов став није само изричит, већ и храбар, јер је критика рођачких бракова табу међу пакистанским и јужноазијским заједницама. Критичари Афзала већ су му рекли да његове контроверзне изјаве циљају на "децу са инвалидитетом“.
- Морамо да следимо науку и делујемо да бисмо спасили животе - каже он.
Проблем је што бебе рођене у рођачким браковима могу претрпети такозване "рецесивне“ генетске поремећаје, повезане са тешким инвалидитетом и раном смрћу.
Ови поремећаји су узроковани варијантним генима. Ако наследите један ген рецесивне варијанте, нећете се разболети или умрети. Ако, међутим, дете наследи исту варијанту гена од сваког сродног родитеља, постоји већи ризик од здравственог проблема.
Вероватноћа да пар има исту варијанту гена је 100 према један у општој популацији. У браковима рођака то може порасти на један према осам, јер људи који су међусобно повезани имају већу вероватноћу да имају исте грешке у својој ДНК. А проблем се само појачава како се рођачки настављају генерација за генерацијом.
Ипак, упркос здравственим опасностима, процењује се да је 55 одсто парова пакистанског порекла у браковима са рођацима.
И док су британски пакистански парови одговорни за укупно три процента рођених у Великој Британији, они чине трећину - 33 процента - деце са генетским урођеним оштећењима.
Сроднички бракови популарни су у тим заједницама јер се верује да јачају породично јединство и богатство чувају нетакнутим.
- Уређени су из материјалних разлога, а не због религије. Породице не желе да ризикују своје да остани без породичног новца ако се тете венча за аутсајдера. Неки родитељи "вере" своју децу одмах по рођењу - објасно је Афзал.