РАТ ЗБОГ ВИНА? Да ли је "просеко" или "прошек", покушај брендирања хрватског вина разљутио Италијане
Европска комисија објавиће захтев хрватских власти за регистрацију традиционалног израза "прошек" у Службеном листу ЕУ
Аустријски медији ових дана баве се сукобом Италије и Хрватске у вези с брендирањем вина.
РАКЕТЕ СЕВЕРНЕ КОРЕЈЕ ПОГОДИЛЕ ЈАПАН! Токио подигао узбуну, да ли је на помолу рат? (ВИДЕО)
ПРВА ЕВРОПСКА ЗЕМЉА КОЈА ЈЕ УВЕЛА ОВО: Радници и у јавном и приватном сектору ће морати да имају ковид потврду
ПУТИН ДРУГИ ДАН У ИЗОЛАЦИЈИ: Познато здравствено стање председника Русије
- Просеко против прошека - 'вински рат' између Италије и Хрватске поновно се распламсава, упозорава у чланку аустријски дневник Дие Presse.
Европска комисија објавиће захтев хрватских власти за регистрацију традиционалног израза "прошек" у Службеном листу ЕУ, преноси Индекс.
"Спремни смо да идемо на барикаде"
- Пред овом лудом одлуком ЕУ спремни смо да идемо на барикаде како бисмо на сваки могући начин бранили италијански просеко, јер свима мора бити јасно да је једини прави просеко онај који је направљен у нашој северној Италији, рекла је италијанска европарламентарка Мара Бицото у саопштењу за медије ове недеље.
У следећа два месеца, у којима рокови за приговоре и притужбе теку пре коначне одлуке Европске комисије, еврозаступница Северне лиге Бицото најавила је "огорчену борбу за квалитет просека и послове хиљаду људи".
Загреб је у Бриселу започео поступак за међународно признање имена свог далматинског слатког вина прошек. Хрватска је већ затражила признавање израза "прошек" након уласка у ЕУ 2013. године, но, то је Брисел тада одбио због снажне сличности с италијанским "просеко". Сада Хрватска поново покушава, што у Италији изазива оштре критике.
Критике из Италије
- Одлука Европске комисије о признавању заштићене ознаке географског порекла хрватског вина прошек је погрешна. Министарство пољопривреде већ се изјаснило против тог признања и употребиће све релевантне аргументе како би одбило захтев Хрватске за регистрацију, поручило је у саопштењу италијанско Министарство пољопривреде.
Лука Заја, председник Венета, северноталијанске регије у којој се производи просеко, протестовао је против одлуке Европске комисије.
- Европа не брани идентитет својих територија, рекао је Заја.
Италија је пре много година на европском унутрашњем тржишту заштитила свој просеко. То значи да се вина с истим или сличним именом не могу продавати у ЕУ ако не долазе из регије Венето.
. Хрватска иницијатива у корист прошека напад је на наш просеко, који се највише извози на свету, али и највише опонаша, наводи се у писму италијанског пољопривредног удружења Колдирети (Coldiretti).
Италија је већ изгубила од Мађарске
Италијанска влада се последњих година борила за заштиту идентитета просека. Брдско подручје Северне Италије у којем се производи просеко влада је у Риму прогласила посебним подручјем (ДОЦГ) 2009. године.
Брда Конељано и Валдобијадене у северној италијанској покрајини Тревизо, где се прави просеко, проглашени су УНЕСЦО-овом светском баштином.
Рат између просека и прошека подсећа на неке спорове око заштитних знакова у ЕУ, попут сира и кобасице "Краинер", односно крањске, између Аустрије и Словеније.
Фурланија-Јулијска крајина изгубила је спор око назива вина "токаји" против Мађарске. Мађарски винари уживају европску заштиту за свој бренд токаји. Од тада се италијански токајј назива само "фриулано", према својој матичној регији на граници с Корушком.
Пицула: "Смиримо тензије"
Овом се темом бави и еврозаступник СДП-а Тонино Пицула.
- Иако од дела италијанских политичара можемо чути доста узнемирујуће поруке о њиховим плановима у наводној заштити просека, заиста је важно да смиримо тензије, поручује Пицула.
Заштита традиционалних производа је стандардизовани поступак, какве земље чланице ЕУ континуирано спроводе, прво на националном нивоу, а затим и на нивоу Уније.
Реч је о структурираном дијалогу који Европска комисија на дневном нивоу води с бројним чланицама Уније, те није реч ни о каквом неуобичајеном процесу, каже овај еврозаступник.
- Недавно сам с повереником ЕК за пољопривреду Јанушем Војчеховским одржао састанак на којем сам имао прилику да му представим наше аргументе за заштиту прошека, рекао је Пицула.
Улазе у најважнију фазу у процесу заштите
- Зато ме је посебно развеселила вест од пре неколико дана, кад је повереник Војчеховски у свом одговору италијанским колегама у Европском парламенту истакао како ће Комисија хрватски захтев за заштитом прошека ставити у Службени билтен Европске уније, чиме процес заштите улази у своју најважнију фазу. Но, посебно је значајно што је повереник Војчеховски истакао како хомонимија, односно сличност назива није довољна за одбијање пријаве за заштиту традиционалног назива производа, а што је један од талијанских аргумената против заштите прошека, каже.
Како је прошек традиционално хрватско десертно вино које се од просушених бобица грожђа сорти богдануше, мараштине и вугаве производи у централној и јужној Далмацији и нема никакве сличности у укусу, врстама грожђа, ни технологији производње с италијанским просеком, јасно је како никаква сличност назива у изговору не може потрошаче довести у забуну, сматра Пицула.
-На крају, треба подсетити и зашто нам је важна заштита прошека: заштита традиционалних производа произвођачима омогућава заштиту интелектуалног власништва, квалитета и репутације у смислу заштите од имитација, окупља произвођаче и подстиче их на заједнички наступ на тржишту, те подстиче рурални развој, с чим и Хрватска има добра искуства. Уз то, омогућава и постизање боље цене производа, закључује Пицула.