Британац се пре 26 година СПАЛИО због рата у БиХ: Сада је објављен документарац који говори о СУРОВИМ ДЕТАЉИМА Бамфордове смрти!
Бамфорд се спалио на улици недалеко од британског парламента, у којем се у том тренутку одржавала расправа о ситуацији у БиХ
Британски држављанин Грахам Бамфорд се пре 26 година, 29. априла 1993. године, у Лондону протестно спалио због рата у Босни и Херцеговини и одбијања британских власти да војно интервенишу и зауставе тај рат.
- Британија мора зауставити рат у Босни, чак и силом ако је потребно. Сада је време да повратимо своје међународно поштовање. Британска војска не сме бити тек почасна стража на масовном погребу. Босанске бебе, деца и жене стрпљиво чекају да политичари учине оно што и сами знају да требају - да им дају заштиту, војну заштиту. Не смемо више гледати то са стране. Доста је било спаљених лешева из бомбардираних зграда - тако је гласила његова последња порука.
Подскао га је покољ у Ахмићима
Бамфорд се спалио на улици недалеко од британског парламента, у којем се у том тренутку одржавала расправа о ситуацији у БиХ. Према сведочењу његових ближњих, он није има неке директне везе са БиХ, али је био јако погођен сликама и снимцима разарања и убијања па је осетио потребу да мора некако да скрене пажњу на пасивност британске владе према свему томе.
Нарочито су га потресле слике масакра у Ахмићима у којем су снаге ХВО-а убиле 116 људи и који се догодио око две недеље раније, између осталог и јер га је једна убијена девојчица подсетила на његову ћерку.
Српски млекари и земљорадници унапређују бизнис уз помоћ нових технологија
Како се не сраме више? Опет режирају лажну причу: У Конгресу САД говорили о "српским силовањима Албанки"!
Запалила се нуклеарна електрана у Украјини! ДА ЛИ НАМ ПРЕТИ НОВИ ЧЕРНОБИЉ? (ФОТО)
Сведоци његовог самоспаљивања кажу да је умро у тешким мукама, иако су неки пролазници покушали брзо да угасе ватру након што је запалио своју одећу која је била поливена бензином.
Документарни филм "Грахам и ја"
Хрватски документариста Ненад Пуховски снимио је 1997. године документарни филм “Грахам и ја” у којем се позабавио овим случајем.
- Видео сам човека како гори, вриштао је, горео је. Сећам се како се кретао, била је то страшна агонија - рекао је један сведок у документарцу.
- Било је пуно сведока. Многи од њих су говорили да је то можда протест због Босне - испричала је једна жена у документарцу.
Овај екстремни протести чин Грахама Бамфорда није оставио великог трага нити је утицао на политику британске владе према БиХ.
Ирански председник прогласио снаге САД на Блиском истоку ТЕРОРИСТИЧКИМ!
"Свакога ко није патриота треба да буде срамота!" Си Ђинпинг позвао младе да буду ВЕРНИ ДРЖАВИ, па послао ЈАСНУ ПОРУКУ (ВИДЕО)
РЕШЕНА ВЕКОВНА МИСТЕРИЈА: Индијска војска објавила доказ да ЈЕТИ постоји (ФОТО)
- Ово је филм о Грахаму, његовим делима, ћутању које обавија та дела, али и о аутору - припаднику практично исте генерације, и његовом настојању да направи филм о том догађају. Верзија филма из 2006. обогаћена је изјавама Грахамовог оца који у време снимања изворне верзије још није желео да стане пред камеру. Године 1998. филм је приказан и у британском парламенту - наводи се у званичном опису филма који је урадила кућа Фацтум.
Градска управа Града Сарајева 2009. установила је награду која носи име Грахама Бамфорда, а додељује се за исказану изузетну грађанску храброст, солидарност, хуманост и алтруизам.