Брутална серија "Игра лигње" која је хипнотисала Србију и свет инспирисана стварним догађајем?! Повезаност леди крв у жилама
Јужнокорејска серија "Squid Гаме" постала је глобални феномен, забележивши статус најгледаније серије свих времена на "Netflixu", међутим, многе и данас интересује шта је инспирисало аутора да створи крање несвакидашњу причу.
Једна од најзанимљивијих теорија сугерише да је популарна серија можда заснована на стварном догађају, односно многи је повезују са контроверзним јужнокорејским центром за социјални рад " Brothers' Home".
Злогласни јужнокорејски центар за социјални рад требало је да обезбеди склониште и бригу за бескућнике. Уместо тога, то је била кућа ужаса у којој су затвореници били незаконито затворени, брутално премлаћивани, силовани - па чак и убијани.
"Brothers' Home" и његова намена
Смештен у јужном лучком граду Бусану, функционисао је између 1976. и 1987. године у складу са политиком тадашње ауторитарне владе "чишћење улица".
Уочи Азијских игара 1986. и Олимпијских игара 1988. влада се спремала да представи земљу свету и желела је да се "скитнице" уклоне са улица и ван видокруга, али према истрази локалних тужилаца из 1987. године, само 10 одсто од хиљада затвореника у овом дому имало је статус бескућника.
Званично 551 особа је умрла у овом дому, али се сматра да је стварни број далеко већи. Дошло је до неких од најгорих кршења људских права у Јужној Кореји током 1970-их и 1980-их.
Пропагандни филм из тог времена слао је поруку: "Овде се стварају снови", међутим, у стварности, деца су тучена бејзбол палицама ако не би испунила своју дневну радну квоту. Место је било у приватном власништву, али га је држава финансирала.
Садистичке вође казне називале "играма"
Једна од њих је била "игра моторних возила" у којој би мучитељ узвикнуо "леви индикатор", а затим их ударао у око док оно није било модро и црвено.
"Игра у Хирошими" подразумевала је да жртве висе наглавачке са кревета на спрат током дужег периода, а ако би пали следиле би батине.
Свако ко је покушао да побегне морао је да носи црвену врећу на којој је писало "Ја сам грешник који је отишао против Божје речи".
Шта каже аутор серије?
Креатор Хванг Донг-хјук, инсистира на томе да су му за инспирацију послужиле јапанске манге и аниме, а жеља му је била да створи алегорију о модерном капиталистичком друштву и конкуренцији коју оно подстиче.
- Слободно признајем да сам током година имао велику инспирацију из јапанских стрипова и анимације, рекао је својевремено за “Variety” и додао: “Када сам почео и сам сам био у финансијским тешкоћама и проводио сам много времена у кафићима читајући стрипове”.
“Squid гаме” инспирација за назив и тематика
Назив серије у буквалном преводу значи “Игра лигње”, а креатора исте подсећа на детињство.
- “Squid Гаме” је игра коју сам играо као дете у школском дворишту или на улицама у комшилуку. Ово је прича о људима који су играли ову игру као деца, а враћали су јој се као одрасли. Била је то једна од физички најзахтјевнијих, а била је и једна од мојих омиљених игара. Осећао сам да би ово могла бити најсимболичнија дечја игра која би могла представљати врсту друштва у којем данас живимо, казао је Хванг Донг-хјук у разговору за “Радио Тимес”.
Ликови у серији имају различите животне приче: окорели кладионичар, врло успешни менаџер, старац са тумором мозга, криминалац, девојка која је побегла из Северне Кореје... Сви имају једну заједничку ствар, презадужени су и очајнички им треба новац, а да би до њега стигли, морају да победе у дечјим играма.
Током две сезоне и 18 епизода, пред ликовима је читав низ искушења, зависно од игре. Решавање моралних дилема, бирање између различитих опција, приказивање јунака као не нужно лоших како је деловало на почетку.