БУКТИ ХАКЕРСКИ РАТ: Водеће силе оптужују једне друге за нападе, а разлог је корона!
Федерална полиција САД, ФБИ, сарађује с другим службама и приватном индустријом на заштити развоја и испоруке вакцина.
То је потврдила Тоња Угорец, заменица помоћника директора ФБИ за сајбер-безбедност и обавештајну делатност.
ШТА ЋЕ УРАДИТИ БАЈДЕН У ПРВИХ 100 ДАНА МАНДАТА: Новоизабрани председник Америке послао јасну поруку грађанима (ВИДЕО)
КИНА УШЛА У "ОНЛАЈН РАТ": Не смирују се тензије са једном државом, а за све је крива шокантна фотографија
Објава на профилу кинеске владе дигла тензије! Аустралијанци користе механизам одбране, тврде да није истина
Претходно су истраживачи компаније ИБМ саопштили да су регистровали покушај сајбер шпијунаже са циљем прикупљања важних информација о иницијативи СЗО за снабдевање емаља у развоју вакцином против корона вируса.
Циљ ФБИ, рекла је Угорец, јесте да се одбију не само сајбер-претње већ и традиционалнија шпијунажа усмерена на човека, чему би могли да прибегну противници који би могли да покушају да украду интелектуалну својину ради финансијске користи, или да би донели корист некој земљи, или да "поткопају поверење у напоре САД да обезбеде ефикасну вакцину".
Истраживачи ИБМ су навели да не могу да буду сигурни ко стоји иза кампање шпијунаже која је почела у септембру, нити да ли је била успешна, али кажу да су по методу напада и обимном скривању трагова нападача закључили да је у позадини "државни апарат".
Нападачи су покушали да дођу до података својих мета коришћењем технике "пецања" (пхисхинг) - слањем мејлова који имају за циљ да обману жртву и наведу је да пошаље жељене податке.
Мете нападача у земљама међу којима су Немачка, Италија и Јужна Кореја вероватно су повезане с развојем такозваног "хладног ланца" током транспорта вакцина до минус 70 степени, потребног за обезбеђење непрекидног стерилног хлађења вакцина против коронавируса.
Хлађење у потпуно стерилним условима је потребно да би вакцине биле ефикасне, а треба да стигну до готово три милијарде људи који живе у земљама у развоју где ионако нема довољно сталних складишта са контролисаном температуром, навео је ИБМ.
Две безбедносне агенције САД су позвале америчке организације које се баве складиштењем и транспортом вакцина да испитају открића ИБМ-а.
Ко год да то ради, могао би бити мотивисан жељом да научи како се најбоље могу отпремити и складиштити вакцине, какав је читав процес хлађења, да би се то копирало, рекао је Ник Росман, вођа обавештајне службе за глобалне претње ИБМ-овог тима. Или ће можда желети да поткопају легитимитет вакцине или да поремете или разоре поступак вакцинације, додао је он.
- "Пецање" је било усмерено на руководиоце група повезане с иницијативом "Covax" коју су створили Савез за вакцине Гави, Светска здравствена организација и друге агенције УН, тако што су им послате лажне поруке преко е-поште које су изгледале као да стижу од руководилаца кинеске компаније "Хаиер Биомедицал" која је главни светски добављач опреме "хладног ланца" - рекао је тај аналитичар.
Ти имејлови су садржали захтеве за податке о цени и имали су прилоге због којих су примаоци морали да унесу податке који су могли да се користе за прикупљање других осетљивих информација о партнерима виталним за испоруку вакцине.
Циљеви напада су били Генерални директорат Европске комисије за опорезивање и царинску унију и компаније које производе соларне панеле за напајање преносних фрижидера с вакцинама. Остали циљеви су биле ;петрохемијске компаније, вероватно зато што производе "суви лед" који се користи у "хладном ланцу".
Нападнута служба ЕУ се бави ревизијом режима увоза и извоза вакцина против корона вируса и била би "златни рудник" информација за хакере који траже улаз у партнерске организације.
"Covax" настоји да прикупи довољно новца да би се за уговоре о вакцинама такмичио с најбогатијим државама света у трци да обезбеди дозе што је брже могуће, а УН и Гави су већ раније уложили милионе у опрему "хладних ланаца" широм Африке и Азије.
Ко год да је иза "пхисхинг операције", вероватно је тражио "напредни увид у куповину и кретање вакцина што може утицати на живот и глобалну економију", наводи се у блогу о томе. Коронавирусне вакцине биће један од најтраженијих производа на свету током дистрибуције, те је и крађа могућа.
Већ је био извештаја да је компанија "Јохнсон анд Јохнсон" која такође производи вакцину против корона вируса, била мета хакера из Северне Кореје, али изгледа да ти напади нису били успешни.
Прошлог месеца "Мицрософт" је рекао да су откривене углавном неуспешни покушаје руских и севернокорејских хакера које подржавају државе, да украду податке водећих фармацеутских компанија и истраживача вакцина.
"Мицрософт" је рекао да је већина циљева у Канади, Француској, Индији, Јужној Кореји и Сједињеним Државама истраживала вакцине и лечење од ковида19.
Кинески хакери које такође подржава држава, циљали су на произвођаче вакцина, рекла је још у јулу америчка влада најављујући кривичне пријаве.