БУРЕ БАРУТА НА КАВКАЗУ: Колико је заиста јака руско-чеченска братија?
Шта спречава Кадирова да дигне целу Чеченију на ноге и започне нови руско-чеченски рат?
У Русији терористичке претње често долазе од севернокавкаских народа, а Чеченија је познато подручје где се током година створила подела на националисте, исламисте и џихадисте. Њих за сада успешно зауставља Рамзан Кадиров, председник Чеченије, међутим с повлачењем ИС-а у Ираку и Сирији очекује се повратак терориста на Северни Кавказ, што врло лако може постати највећа претња руској држави.
Руски војници ДОЧЕКАНИ у Чеченији као ХЕРОЈИ! Вратили се из ОПАСНЕ војне мисије! (ВИДЕО)
Русија од пропасти Совјетског савеза покушавала да сачува Чеченију под својом контролом, иако се ради о већински муслиманској и полуаутономној држави. Негде крајем 20 века Москва је успела да пронађе породицу Кадиров као једину инстанцу за повратак мира и реда. Но, и над њима моћ Кремља јењава, те се испитује како се може осигурати чеченска стабилност у будућности. Кадиров сам мора пронаћи решење за позиционирање ислама у чеченску политику, што му је изузетно мрско и због чега би Чеченија могла да постане феудални посед његове породице.
Након два чеченска рата, руски председник Владимир Путин поставио је Рамзана Кадирова за председника Чеченије, кад је овај навршио 30 година. До тада је смањена џихадистичка претња у региону, али велик део чеченских терориста иселио се у земље Блиског истока, Средње и Јужне Азије, где су се придружили терористичким организацијама разних облика. Последњих година Чечени чине ударне снаге Исламске државе у Сирији и Ираку, па су тако стигли и на водећа места. Понекад изводе и мање акције у Чеченији и Русији, међутим захваљујући блиском односу Путина и Кадирова направљен је непробојан зид терористима.
У Чеченији нови ОРУЖАНИ СУКОБ! Сумња се да је међу 12 МРТВИХ и шест екстремиста Исламске државе
Међутим, у последње време све више се говори да Грозни није у стању одржава безбедност у целој земљи, као и да се република суочава с озбиљним тешкоћама. Не ради се овде само о терористима, већ и о конкурентним клановима. Смањен утицај Москве, која се бави и другим својим регијама, омогућио је настанак таквих кланова и унутрашњих непријатеља.
Кадиров постаје све више окренут исламистичким вредностима и прогласио се заштитником исламске вере у Чеченији. У последње две године наметнуо је правила одевања за жене, увео строге казне за јавно дружење међу половима и подржао је полигамију. У неким другим условима, Русија ово не би допустила, али постоји разлог зашто Москва ћути. Ако Чеченија мора бити исламистичка република, нека барем буде проруска исламистичка држава. У противном би Кремљ могао преко ноћи добити припаднике транснационалних терористичких група на Северном Кавказу.
Међутим, проблем је што ће радикални исламисти највише зарадити на тим променама. Већ је виђено да муслиманске владе које користе религију за очување стабилности обично производе оквир унутар којег дају легитимитет екстремистима и дају им глас. И тако имамо ситуацију у којој Русији треба Кадиров на власти како би надгледала Чеченију, али обрнуто је још важније. Кадиров не може без Кремља задржати снагу над дисидентима и сачувати своју феудалну позицију.
Руски ФСБ УХАПСИО групу џихадиста, који су спремали терористички напад у Москви!
Ипак. кључни разлог зашто Москва не реагује на наводне репресије и претње у Чеченији, која извози своју нестабилност и у друге руске регије па и у Москву, јест што Кадиров може да дигне целу Чеченију на ноге кад год му то падне напамет и започне нови руско-чеченски рат.
Међутим, он то свакако неће направити без јако доброг разлога, па су две стране у нужној, али не и жељеној вези. Русија једноставно не може без Кадирова и покушава свим силама да заштити свог непослушног протежеа.