ЦЕНЕ ХРАНЕ ДРАСТИЧНО РАСТУ: Удружиле се енергетска криза и корона и направиле КОЛАПС у свету
Цене хране на светском нивоу наставиле су значајно да расту ове године, при чему је индекс цена порастао за 27 одсто, према информативно-аналитичкој агенцији ИНФОлине.
- Ово је једно од најдинамичнијих поскупљења од 70-их. Тада је ниво цена био отприлике исти, али је тада био повезан са глобалним финансијским променама. Већ 40 година није дошло до таквог поскупљења које сада посматрамо - рекао је за УРА.РУ извршни директор ИНФОлине Иван Феђаков.
Аналитичар је указао на чињеницу да су цене различитих добара повезане.
"СВЕТИ СЕБАСТИЈАН" Од најмлађег лидера до оптужби за корупцију! Како је Курц ПРОПАО преко ноћи?
(УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО) Земану се БОРЕ ЗА ЖИВОТ, увели га у болницу, а он се НЕ ПОМЕРА
РАЦИЈА У ОМИЉЕНОЈ ДЕСТИНАЦИЈИ СРБА! ЗАПЛЕЊЕНО 500 КИЛОГРАМА ЧИСТОГ КОКАИНА! Пошиљка вредна 136 милиона долара, ухапшен посредник!
- Цене расту не само за воће и поврће или млеко, већ и за сточну храну и ђубриво. Ово покреће спиралу цена, цене расту и наставиће да расту, али друго је питање да куповна моћ није неограничена - сматра Феђаков.
Европска статистичка агенција Еуростат известила је раније да је стопа инфлације у земљама еврозоне порасла је у септембру на 3,4 одсто на годишњем нивоу због скока цене енергената. Стопа инфлације забележена у септембру у 19 земаља еврозоне је највиша од септембра 2008. године када је била 3,6 одсто, рекао је за Франс прес портпарол Еуростата.
Подсећамо, основне прехрамбене намирнице у Немачкој драстично поскупљују, а неке од њих би у трговинама ускоро могле бити и до 25 посто скупље.
У Великој Британији, највећи произвођачи, укључујући и произвођаче челика, стакла, керамике и папира, упозорили су владу да би могли бити присиљени да обуставе производњу ако се нешто не предузме у вези са високим ценама гаса.
Албански премијер Еди Рама изјавио је пре два дана да је та земља у ванредном стању због снабдевања електричном енергијом.
Светске цене прехрамбених производа расту и због погоршања извозних могућности и велике потражње за производима као што су пшеница и палмино уље, између осталог и због пандемије изазване вирусом корона.