ЧОВЕК ЗВАНИ СРЕЋА И АТОМСКИ ЧОВЕК: Невероватна судбина Јапанца који је преживео ударце ОБЕ АТОМСКЕ БОМБЕ (ВИДЕО)
Још за живота су га прозвали "човек звани срећа"
Иако подаци данас кажу да је бар 70 особа осетило последице обе атомске бомбе бачене на Јапан 1945. године Тсутому Јамагучи је једини коме је влада званично признала да је преживео стравичне догађаје и из Херишиме и из Нагасакија.
ВИШЕ ОД СЕДАМ МИЛИОНА ЗАРАЖЕНИХ У АФРИЦИ: Корона нема милости - најгоре у Јужној Африци и Тунису
ПОЖАР У ГРЧКОЈ ПОДМЕТНУТ? Тужилаштво тражи истрагу - овакви пожари морали су бити наметнути
Отишла сам на журку на којој ми је пријатељ мог дечка открио нешто БИЗАРНО: Ускоро сам носила ЊЕГОВО ДЕТЕ!
Још за живота су га прозвали "човек звани срећа". Тј. ако се срећом може назвати то што је преживео не једну, него чак две атомске бомбе!
Тсутому Јамугчи је живео и радио у Нагасакију, али је у лето 1945. отишао на тромесечни пословни пут у Хирошиму.
Тог 6. августа спремао се да напусти град са двоје колега и био је на путу до железничке станице када је схватио да је заборавио документа која су му била потребна да путује из једног града у други током ратног стања. Зато се вратио на своје радно место и у 8.15 био је у јавном превозу када је амерички бомбардер Б-29 Енола Гај негде у облацима изнад њега испустио свој смртоносни терет.
Јамагучи је касније причао да је чуо авион, али да се није обазирао на њега. На крају крајева, био је рат и бомбардери су стално надлетали Јапан. А онда се догодила експлозија и све што је Јамагучи видео била је светлост.
Јамагучи се налазио свега 3 километра од места на коме је експлодирала атомска бомба. Од силине су му пукле бубне опне, светлост га је привремено заслепила, а јара која је уследила оставила га је са озбиљним опекотинама преко леве стране торзоа.
- Појавио се огроман бљесак на небу и једноставно сам одлетео - причао је касније.
Након што се освестио, Јамагучи је кренуо да потражи своје колеге. Испоставило се да су и они преживели. Заједно су провели ноћ у склоништу пре него што су се следећег дана вратили кући - у 320 километара удаљен Нагасаки.
У Нагасакију, Јамагучи је залечио ране. Иако га је породица наговарала да лежи, два дана касније, у завојима се појавио на послу. Био је око 11 сати 9. август 1945. и управо је својим колегама препричавао страхоте које је преживео у Хирошими. Нико од њих није мога да верује да једна бомба може да уништи читав град и скептично су слушали причу.
А онда су и сами осетили експлозију…
Амерички бомбардер Боцксцар у 11.02х бацио је атомску бомбу "Фат Ман" на град.
Јамагучи овога пута није повређен у експлозији, али је висока температура сагорела завоје и поново дохватила његову осетљиву кожу.
- Помислио сам да ме онај облак печурке пратио из Хирошиме - изјавио је касније.
Више од недељу дана након патио је од високе температуре и непрекидног повраћања.
Јамагучијева породица - жена и мала ћерка, такође су преживеле бомбардовање. Пар је касније добио још две ћерке. Током савезничке окупације Јапана, он је радио као преводилац да би се касније запослио у "Митсубишију" на пројектовању танкера за нафту.
Последице бомбардовања носио је и на телу и на души. Није више чуо на лево уво, привремено је остао без косе, а завоје на осетљивим деловима коже носио је годинама. Ожиљци на тим местима остали су му до краја живота.
Године 1957. добио је статус "хибакуша" ("особе погођене експлозијом") у бомбардовању Нагасакија, али је тек 24. марта 2009. јапанска влада званично признала његово присуство и у Хирошими три дана раније. Након тога медији су се заинтересовали за његову причу и прозвали га "Човек звани срећа" и "Атомски човек".
Јамагучи је постао јавни противник употребе нуклераног оружја и то је остао све до дубоке старости. У осамдесетим годинама је написао књигу о својим искуствима, као и књигу поезије. Учествовао је у документарном филму о "двоструким преживелима" под називом "Twice Сурвивед: The Doubly Атомиц Бомбед оф Хиросхима анд Нагасаки" који је 2006. приказан у Уједињеним нацијама.
На пројекцији се залагао за укидање атомског оружја.
- Разлог што мрзим атомску бомбу је због онога што она чини достојанству људи - рекао је у једном интервјуу пред крај живота.
У позним годинама Тсутому Јамагчи је подлегао оном што је у медицини познато као "болестима радијације" укључујући катаракте и акутну леукемију. Умро је од рака желуца 4. јануара 2010. у 93. години, а од канцера је преминула и његова супруга.