ЦРВЕНА АПОКАЛИПСА У ПЕКИНГУ: Главни град Кине погодила најгора пешчана олуја у протеклој деценији (ВИДЕО)
Густа смеђа прашина прекривала је знаменитости Пекинга, укључујући и Забрањени град
Главни град Кине пробудио се у понедељак жутог неба, док га је погодила највећа пешчана олуја коју је земља видела у последњој деценији, што је изазвало нове здравствене страхове.
СЕСТРА КИМ ЏОНГ УНА ОДГОВОРИЛА БАЈДЕНУ: Веома оштро сасула у лице новој америчкој администрацији
ОДЛИЧНЕ ВЕСТИ ИЗ РУСИЈЕ: Лек мир-19 пред другом фазом испитивања, познато када ће бити регистрован
НЕМАЧКИ МЕДИЈИ ДОШЛИ ДО ВАЖНИХ ИНФОРМАЦИЈА: Америчке снаге ТИХО повукле део нуклеарног оружја из Европе
Густа смеђа прашина прекривала је знаменитости Пекинга, укључујући и Забрањени град, а небодери у центру понекад су нестајали из видокруга, обавијени облацима песка.
Видљивост у престоници смањена је на мање од 1.000 метара, известила је кинеска новинска агенција ЦГТН на енглеском језику, приморавајући становнике који су се усудили да изађу напоље да носе импровизоване маске како би заштитили своја лица.
Саобраћај је ускомешан и отказано је више од 400 летова са два главна аеродрома у престоници.
Пекиншка метеоролошка опсерваторија упозорила је да старији, деца и људи који пате од респираторних болести треба да остану унутра. Речено је да би становници града требало да носе маске, газу или друге производе отпорне на прашину приликом изласка и да се умију по повратку кући.
Такође је речено школама да обуставе све активности на отвореном.
- Изгледа да је крај света - рекла је становница Пекинга Флора Зоу, 25, која ради у моди, за Ројтерс. "На оваквом времену заиста не желим да будем напољу".
Кинески национални метеоролошки центар објавио је жуто упозорење у понедељак ујутро, рекавши да ће песак и прашина који долазе из суседне Монголије утицати на 12 провинција и региона широм севера, од Синђијанга на крајњем северозападу до Хеилонгјианга на североистоку и Пекинга.
- Ово је најинтензивнија пјешчана олуја у Кини у посљедњих 10 година, а подручје погођено пјешчаном олујом уједно је и најопсежније у протеклој деценији - рекао је центар у допису на својој веб страници.
Очекивало се да ће се пешчане олује померити на југ према делти реке Јангце, а требало би да се све смири до среде, рекло је кинеско министарство за заштиту околине.
Пекинг се обично суочава са пешчаним олујама у марту и априлу због близине масивне пустиње Гоби, као и крчења шума и ерозије тла широм северне Кине.
Кина покушава пошумити и обновити екологију региона како би ограничила колико се песка уноси у главни град.
Пекинг је засадио такозвани „велики зелени зид“ дрвећа да би заробио долазну прашину, а такође је покушао да створи ваздушне коридоре који каналишу ветар и омогућавају бржи пролазак песка и других загађивача.
Град и околне регије такође пате од релативно високог нивоа загађења последњих недеља.