Све очи света гледају у Каталонију: Почиње неповратни процес промена
Одлука пада сутра
На улицама каталонских градова тренутно су велики нереди, полиција плени бирачке листиће, а присталице независности ушле су у сукобе са органима безбедности под контролом Мадрида.
Све очи света сада су упрте у Каталонију и очекују се реакције који ће предстојећи референдум изазвати.
Каталонија се неће одвојити од Шпаније 1. октобра, а неће ни касније, каже Феран Брунет, доктор економских наука, професор Аутономног универзитета у Барселони. Брунет сматра да би након одвајања у Каталонији дошло до економског колапса.
Вулкан "Каталонија" само што не ЕКСПЛОДИРА: Бачен молотовљев коктел на ШПАНСКУ ПОЛИЦИЈУ у Барселони
Тракторима блокирали Барселону: Захтевају одржавање референдума о независности (ВИДЕО)
Према његовим речима, становници тог региона већ осећају економске последице борбе за независност, јер је Влада Каталоније током 30 година потрошила 20 милијарди долара за "сепаратистичку пропаганду".
Цаталониа референдум: Thousands турн оут фор цлосинг rally https://t.co/rLv3BQ2f75— BBC News (World) (@BBCWorld) Септембер 29, 2017
Брунет истиче да на европској рејтинг листи конкурентности Барселона заузима 153. позицију, а Мадрид 83, од укупно 262 града.
- Као што видите, Барселона није никакав Холивуд - додаје он.
Са друге стране, економиста из Барселоне Модест Гинхоан каже да Каталонија даје држави 16 милијарди евра више него добија од ње и управо то је разлог зашто тај регион има велики дефицит буџета.
Catalonia's десире фор индепенденце фром Спаин, explained: pic.twitter.com/YiykBoPEgo— Ал Jazeera English (@AJEnglish) Септембер 29, 2017
Гинхоанове ставове дели велики број каталонских економиста, који сматрају да ће независност омогућити Барселони да ефикасније управља буџетом и инфраструктуром, које тренутно зависе од Мадрида.
Присталице независности тврде да ће отцепљење од Шпаније довести до стварања 71.000 нових радних места, али Феран Брунет каже да ће становништво бити много сиромашније него сада. Економиста подсећа да Каталонија годишње продаје остатку Шпаније робу и услуге укупне вредности од 44 милијарде евра. То је више од вредности каталонске робе која се пласира на тржиште ЕУ (37 милијарди) или на тржишта других земаља (22 милијарде).
Референдум о независности Каталоније заказан је за 1. октобар.