ДА ЛИ ЦЕО СВЕТ ЧЕКА ЦРНИ СЦЕНАРИО? Дошло је време короне и грипа, а доктори упозоравају да нам прете ЛОШЕ ВЕСТИ
Долазак јесени на северној полулопти значи и коначан долазак онога на шта су нас упозоравали месецима уназад - спајања сезонског грипа и корона вируса.
Земље широм света уводе нове рестрикције како би обуздале вирус који је са доласком хладнијих дана почео да се шири рекордном брзином, али су се сви стручњаци сложили да је најважнија мера која се у овом тренутку може предузети колективно вакцинисање против грипа.
Чини се да су грађани послушали ову препоруку, али је то довело до новог проблема. Све више земаља већ пријављује несташице вакцина против грипа.
СВЕТСКА МАПА ЗАРАЗЕ КОРОНОМ: Само једно место у Хрватској означено зеленом бојом, остатак земље "у пламену"
БРАЗИЛ ГОРИ ПОД ВЕЛОМ КОРОНЕ: За један дан више од 27.000 новооболелих и 749 преминулих
РУСИЈА СПАСАВА СВЕТ ОД КОРОНЕ: Издају се дозволе за две верзије лека "Ремдесивир"
"Савршена олуја" или "близаначка епидемија", како све називају спајање грипа и короне, тек треба да се деси, јер је половина октобра и грип тек хвата залет.
Због тога је колективна имунизација од пресудног значаја. Она ће пре свега растеретити здравствени систем, а затим и спречити масовну појаву сценарија од кога доктори стрепе, а то је разбољевање од обе инфекције у исто време.
Европа
Британска влада је преклињала своје грађане да се вакцинишу против грипа, рекавши да је то од виталне важности за заштиту здравственог система. Сада у земљи влада несташица вакцине против грипа, јер су људи покушавали да ураде оно што је влада тражила од њих.
Лекарске ординације стављају људе на листе чекања или им поручују да се јаве у децембру. Иако је влада позвала на смиреност и рекла да на располагању има још залиха, анкета међу лекарима опште праксе у земљи показала је да само четвртина њих очекује да ће имати довољно вакцина да прегура зиму, преноси "Вашингтон пост".
Прича је слична у многим земљама широм Европе.
Немачки педијатри упозоравају да планираних 26 милиона вакцина није ни приближно довољно за цело становништво, а врло могуће ни за све ризичне пацијенте. Председник Удружења педијатара Томас Фишбах листу критиковао је то што се опасност од грипа у поређењу са короном не процењује исправно подсетивши да је током сезоне грипа 2017. и 2018. године у Немачкој преминуло 25.000 особа.
Фишбах је апеловао на децу и младе да се вакцинишу, додајући да је то важно пошто су деца преносиоци инфлуенце.
- Они обољевају први и онда заразе друге, другачије него што је то случај са корона вирусом - објаснио је он.
У деловима Аустрије већ не понестало вакцина. У Клагенфурту су расположиве вакцине "плануле" за само један дан, а слична је ситуација и у Санкт Пелтену. Власти су након избијања пандемије покушале да повећају свој уобичајени контигент вакцина против грипа, али безуспешно.
Због корона вируса власти Клагенфурта су очекивале већу навалу, али су ипак остале изненађене великим бројем пријављених грађана. У Бечу, за разлику од осталих делова Аустрије, за сада нема несташице вакцине, али зато је листа чекања на имунизацију дуга, па се тренутно добијају термини за средину децембра.
Градске власти обећале су бесплатну вакцинацију грађана и на почетку јесени су осигурале око 400.000 вакцина, дупло више него што је прошле сезоне грипа у Бечу потрошено.
Стручњаци за јавно здравље нису остали затечени потражњом само у земљама у којима је висока стопа прихватања вакцине, већ и у онима у којима је унос обично низак. Пољаци, на пример, има репутацију народа који гаји неповерење у вакцине и фармацеутске компаније. Прошле године је само четири одсто становништва добило вакцину против грипа, а 100.000 доза је остало неискоришћено. Али ове јесени земља се суочава са недостатком вакцина и покушава да преговара о новим пошиљкама услед повећане потражње.
У Италији су регионалне здравствене власти наручиле 17 милиона вакцина, готово 50 одсто више доза него прошле године.
- Припремали смо се за повећање, али не на толико заначајно као што се сада дешава. То је велики изазов - рекао је Масимо Скакабарози, председник Удружења италијанских фармацеутских компанија.
Европске земље углавном не подстичу вакцинацију против грипа за све, као што је то случај у Америци и Канади. Уместо тога, Европа планира да вакцинише значајан део најугроженијих група, пре свега старије особе, хроничне болеснике, труднице и здравствене раднике.
У Белгији је министарство здравља у јуну саопштило да је "пресудније него икада раније вакцинисати људе у ризичним групама", предложивши да се праг за старије грађане који спадају у угрожене спусти са 64 на 50.
Мађутим, иако је Белгија повећала поруџбину вакцина за ову годину на 2,9 милиона доза, то је далеко мање од четири милиона доза које су јој потребне да спроведе предлог министарства.
- Вакцинација људи ван приоритетних група не долази у обзир. Сви ће морати да покажу солидарност - рекао је Ливјен Звенепол, портпарол белгијског фармацеутског удружења.
То значи да ће већи део земље остати невакцинисан.
Америка
Иако се Америка генерално припремила боље од Европе, следећи свој план да вакцинише што је више грађана могуће, невиђена потражња ипак је довела до несташица у појединим областима.
Проблем се појавио у Минесоти, где већ неко време одбијају грађане који желе да се вакцинишу док не стигну нове дозе. Слична ситуација је забележена и у многим градовима широм земље.
Ако се пријављена несташица настави, здравствени стручњаци кажу да ће лекари можда морати да одлуче ко ће први да добије вакцину против грипа.
Кина
Повећана потражња за вакцинама против грипа у кинеским градовима проузроковала је несташице, дуге редове, али и продају вакцина онлајн по троструко већим ценама.
Кинески градови покренули су пре јесени кампању за подизање традиционално ниске стопе вакцинације против грипа у земљи (око два одсто, у поређењу са око 50 одсто колико износи у Америци). Стручњаци су веровали да ће се овогодишња стопа удвостучити на четири процената, а су у складу са тим и дуплирали дозе.
Ипак, навалу која се десила нису очекивали, па се у већим градовима, пре свега у Пекингу, већ јавила несташица.