ДА ЛИ ЈЕ АМЕРИКА СПЕМНА НА ЈЕЗИВИ СЦЕНАРИО? Откривено шта ће се десити ако ТРАМП УМРЕ
Трамп има низ фактора који повећавају ризик од компликација и смрти
Болест Доналда Трампа ставља амерички изборни систем пред историјско искушење: шта ако председнички кандидат једне странке премине уочи избора?
ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ НАМ ЈЕ БЛИЖИ НЕГО ШТО МИСЛИМО! Речи једног МАСОНА узнемириле су цео СВЕТ (ВИДЕО)
АМЕРИКА У ПАКЛУ КОРОНЕ: Оболело више од 7.200.000 особа, у данашњу статистику "ушли" Трамп и Меланија
О томе се нагађа по друштвеним мрежама и пише у медијима, тражио се одговор на то питање и пре него што је објављено да актуелни амерички председник и републикански кандидат за нови мандат има covid-19, непредвидив и опасан за особе његовог доба.
Трамп има низ фактора који повећавају ризик од компликација - од доба (74 године), прекомерне телесне тежине и пола. Трампов индекс телесне масе (БМИ) износи 30, што улази у клиничку дефиницију гојазности. Постоји и јасна веза између старије доби и вероватности хоспитализације, а можда и смртног исхода. Једна мета-анализа која је узела у обзир више од 100 студија наводи како један од 25 пацијената у доби 75 година умре од covida-19.
Одлука је у рукама политичке странке
У америчкој су историји председници више пута умирали током мандата, што природном смрћу, што у атентатима. У таквим је случајевима поступак познат, дужност преузима потпредседник.
Нема јасног и јединственог правила
И Сања Барић, професор уставног права, каже како у случају смрти председничког кандидата, кандидат за потпредседника не ускаче аутоматски на његово место, али и указује да "нема јасног и јединственог правила на нивоу САД-а о томе како се кандидују кандидати, него се ради о правилима странака. У таквој ситуацији има више проблема".
- Ту се примјењују искључиво правила политичких странака које тело унутар њих може именовати другог кандидата, који може заменити уобичајну конвенцију и има ли времена да се одржи тај избор или нема. Цело изборно законодавство је у надлежности држава, има их и које не допуштају замену кандидата пре избора, па би се јавило и питање што би рекао Врховни суд о ситуацији у таквим државама. Врло вероватно би омогућио да странке именују новог кандидата без обзира на то што неке државе не би биле пресрећне. Врховни суд би вероватно утврдио да њихове забране нису усклађене са Уставом - каже професорица Барић.
Нема прописаног правила
Професорица Барић каже како није одређено ни шта би се догодило када би председник умро између избора електора и њиховог гласања за председника.
- Нема прописаног правила јесу ли обавезни да гласају за замену особе која је умрла, дакле кандидата за потпредседника, или нису, јер то исто нигде не пише - наводи Барић.
Питали смо је и за шансу да Конгрес одложи изборе.
- С обзиром на то да ништа није записано, свака је могућност која има везе с логиком је замислива. Замисливо је да Врховни суд нешто каже хитно, замисливо је да Конгрес одложи, али не можемо рећи 'ово решење је сигурно, то би било тако, Устав, закони или досадашња пракса налаже тако'. Само можемо рећи које су вероватне ситуације. То је све нејасно - закључује Барић.