ДА ЛИ ЈЕ ЕВРОПСКА УНИЈА ПАЛА НА ИСПИТУ НАБАВКЕ ВАКЦИНА? Док Србија предњачи у вакцинацији, откривамо куд иде Европа!
ЕУ ће покушати регистром вакцина да спречи њихов извоз изван Европе и осигура себи унапред договорене количине цепива
Последњих неколико недеља земље широм света сваки дан вакцинишу хиљаде људи против ковида-19 у нади да ће напокон обуздати ширење заразе. Али напредују споро јер се вакцине дају у две дозе, а само у Европској унији живи 450 милиона људи. Европска комисија предложила је због тога да се уведе транспарентни регистар у ком ће произвођачи морати навести тачне количине и назив земље изван Европске уније у коју желе да извезу цепива.
У петак је Ред day! Да ли знате шта то значи и шта треба да урадите на тај дан?
СПУТЊИК В ЋЕ БИТИ ОДОБРЕН У ЕУ? Један институт већ припрема све за његову производњу у Европи!
ПРЕОКРЕТ У ПРОИЗВОДЊИ ФАЈЗЕРОВЕ ВАКЦИНЕ: Склопили уговор са једном великом фармацеутском кућом!
По европским званичницима, пре формалне објаве плана да, ако утврди да произвођач Унији дугује цепива на основу уговора који је потписао.
Иако је предложени регистар технички само попис планираног извоза, националне власти могу тада да одлуче да неће одобрити извозни цертификат и тиме заправо забранити да вакцине напусте ЕУ, рекао је европски званичник у четвртак.
На пример, ако фармацеутска компанија потпише уговор у ком обећава да ће Европској унији до краја првог квартала испоручити 100 милиона доза, али испоручи само половину, док остатак жели да извезе у неку другу земљу с којом је потписала уговор, чланица Уније може одлучити не дозволи извоз.
Комисија би веројатно имала одређен надзор над тим процесом, рекао је званичник.
Фармацеутска компанија АстраЗенека прошли недеље је објавила да може да испоручи само део обећаних доза за прва три месеца 2021. Компанија је спорију испоруку, која се односи само на ЕУ, а не и на Британију, оправдала, на пример, застојима у белгијској фабрици. То је разљутило Европску унију, која тврди да би АстраЗенека требало да користи своје фабрике у Британији, где нема застоја, како би испунила уговор с Унијом.
Одлука да сав извоз цепива мора бити одобрен може се тумачити као јачање притиска на АстраЗенеку, али и као знак другим произвођачима.
Регистар ће бити основан у року од неколико дана, ако све буде по плану.
Није међутим извесно да ће се ситуација одмах побољшати јер АстраЗенека тренутно има застоје у једној фабрици у Унији. Комисија је сугерисала да се цепиво увезе из Британије.
Питање је чак и да се осигура више цепива, да ли би то убрзало вакцинисање у свим земљама јер многе имају логистичких проблема у организацији вакцинисања.
Потенцијална извозна ограничења погодила би компаније које производе у ЕУ.
То се тренутно односи на сва цепива која су одобрена у ЕУ. Осим АстраЗенеке, немачки БиоНТех производи с Фајзером у белгијској фабрици.
Америчка Модерна такође се удружила с европским компанијама како би цепива производила у Унији.
Комисијин предлог могао би такође да разљути друге земље у свету које су склопиле уговоре с тим компанијама.
Критичари упозоравају да би то могао бити својеврстан национализам, што Комисија одбацује.
Европски посланик левог центра Бернд Ланге упозорио је у четвртак да би могло доћи до домино-ефекта и да би то могло да подстакне извозна ограничења у другим деловима света.
Сматра да би се било продуктивније фокусирати на повећање производње.