DA LI JE EVROPSKA UNIJA PALA NA ISPITU NABAVKE VAKCINA? Dok Srbija prednjači u vakcinaciji, otkrivamo kud ide Evropa!
EU će pokušati registrom vakcina da spreči njihov izvoz izvan Evrope i osigura sebi unapred dogovorene količine cepiva
Poslednjih nekoliko nedelja zemlje širom sveta svaki dan vakcinišu hiljade ljudi protiv kovida-19 u nadi da će napokon obuzdati širenje zaraze. Ali napreduju sporo jer se vakcine daju u dve doze, a samo u Evropskoj uniji živi 450 miliona ljudi. Evropska komisija predložila je zbog toga da se uvede transparentni registar u kom će proizvođači morati navesti tačne količine i naziv zemlje izvan Evropske unije u koju žele da izvezu cepiva.
U petak je Red day! Da li znate šta to znači i šta treba da uradite na taj dan?
SPUTNJIK V ĆE BITI ODOBREN U EU? Jedan institut već priprema sve za njegovu proizvodnju u Evropi!
PREOKRET U PROIZVODNJI FAJZEROVE VAKCINE: Sklopili ugovor sa jednom velikom farmaceutskom kućom!
Po evropskim zvaničnicima, pre formalne objave plana da, ako utvrdi da proizvođač Uniji duguje cepiva na osnovu ugovora koji je potpisao.
Iako je predloženi registar tehnički samo popis planiranog izvoza, nacionalne vlasti mogu tada da odluče da neće odobriti izvozni certifikat i time zapravo zabraniti da vakcine napuste EU, rekao je evropski zvaničnik u četvrtak.
Na primer, ako farmaceutska kompanija potpiše ugovor u kom obećava da će Evropskoj uniji do kraja prvog kvartala isporučiti 100 miliona doza, ali isporuči samo polovinu, dok ostatak želi da izveze u neku drugu zemlju s kojom je potpisala ugovor, članica Unije može odlučiti ne dozvoli izvoz.
Komisija bi verojatno imala određen nadzor nad tim procesom, rekao je zvaničnik.
Farmaceutska kompanija AstraZeneka prošli nedelje je objavila da može da isporuči samo deo obećanih doza za prva tri meseca 2021. Kompanija je sporiju isporuku, koja se odnosi samo na EU, a ne i na Britaniju, opravdala, na primer, zastojima u belgijskoj fabrici. To je razljutilo Evropsku uniju, koja tvrdi da bi AstraZeneka trebalo da koristi svoje fabrike u Britaniji, gde nema zastoja, kako bi ispunila ugovor s Unijom.
Odluka da sav izvoz cepiva mora biti odobren može se tumačiti kao jačanje pritiska na AstraZeneku, ali i kao znak drugim proizvođačima.
Registar će biti osnovan u roku od nekoliko dana, ako sve bude po planu.
Nije međutim izvesno da će se situacija odmah poboljšati jer AstraZeneka trenutno ima zastoje u jednoj fabrici u Uniji. Komisija je sugerisala da se cepivo uveze iz Britanije.
Pitanje je čak i da se osigura više cepiva, da li bi to ubrzalo vakcinisanje u svim zemljama jer mnoge imaju logističkih problema u organizaciji vakcinisanja.
Potencijalna izvozna ograničenja pogodila bi kompanije koje proizvode u EU.
To se trenutno odnosi na sva cepiva koja su odobrena u EU. Osim AstraZeneke, nemački BioNTeh proizvodi s Fajzerom u belgijskoj fabrici.
Američka Moderna takođe se udružila s evropskim kompanijama kako bi cepiva proizvodila u Uniji.
Komisijin predlog mogao bi takođe da razljuti druge zemlje u svetu koje su sklopile ugovore s tim kompanijama.
Kritičari upozoravaju da bi to mogao biti svojevrstan nacionalizam, što Komisija odbacuje.
Evropski poslanik levog centra Bernd Lange upozorio je u četvrtak da bi moglo doći do domino-efekta i da bi to moglo da podstakne izvozna ograničenja u drugim delovima sveta.
Smatra da bi se bilo produktivnije fokusirati na povećanje proizvodnje.