Да ли је и зашто Трамп пропустио да искористи заразу короном и стекне предност у председничкој кампањи?
Сви у САД се питају да ли је Трамп "уморан од свега" или је у питању вешт политички маневар
Сасвим је јасно да ће коронавирус не само утицати већ и одредити овогодишње председничке изборе у САД-у. Иако се Трамп већ пре показао као неко ко је у стању "надиграти" све анкете и извојевати победу, изгледи да би то могао поновити изгледају смањени. Но, док Џо Бајден своју предност повећава покушајмо замислити ове дане без појаве коронавирус пандемије. Избори би тада били далеко неизвеснији.
НЕМА МИРА У НАГОРНО-КАРАБАХУ: Азери krenulli у офанзиву, па претрпели "колосалну штету"
АЛАРМАНТНО СТАЊЕ СА ВИРУСОМ: Ближимо се "ковитлацу" короне, у свету инфицирано око 37 МИЛИОНА људи
УРАГАН ДЕЛТА СТИГАО ДО ЛУИЗИЈАНЕ: Две особе погинуле, дошло до пожара, 370.000 корисника без струје
Није тајна да је COVID-19 до темеља поткопао Трампове шансе за реизбор. САД има далеко највећи број мртвих на свету од последица коронавируса, више од 210.000, а ту је и велики економски пад. Традиционално у САД-у на власти остају председници који су показали да могу стабилизовати економију и очувати је таквом у идућем мандату.
Јасно је да Вол Стрит воли Трампа и да деонице ентузијастично скачу кад он тржишту својим одредбама излази у сусрет (а то је често). И то је била његова кључна карта за реизбор, а сада му је коронавирус то избио из руку. Иронично је да он COVID-19 назива "кинеским вирусом" и настоји погурати причу да је ово нека врста напада Кине на САД (и остатак "слободног света") - иронија је у томе да тај вирус (иако његове тврдње о кинеској одговорности имају јако мало аргумената) сада зауставља његову председничку каријеру.
Иронија се са друге стране додатно појачала крајем прошле недеље када је потврђено да и сам Доналд Трамп има COVID-19. Пребачен је убрзо у војну болницу Волтер Рид и почеле су спекулације о томе шта ће се догодити ако не буде у стању наставити владати земљом. И док су се законодавци већ бавили тиме како се спроводи транзиција с председника на потпредседника стиже изненађење - Трамп се враћа из болнице натраг у Белу кућу. Стиже хеликоптером, цела сцена је забележена филмски. Трамп се враћа као "победник" - херој који је поразио коронавирус и самим тиме себе нуди као јединог могућег лидера за амерички народ у ова тешка времена.
Све то звучи помало неуверљиво. Сам његов опоравак чини се пребрз. Многи се од коронавируса опорављају данима, неки и недељама, а он је вирус "поразио" у свега 48 сати? Можда и јесте, али његов нагли повратак у Белу кућу отвара бројна питања која варирају од практичних до оних која су на ивици (или преко ивице) теорија завере.
Тако неки сумњају да је Трамп уопште имао коронавирус те нагађају да би све ово заправо могао бити добро оркестрирани ПР потез у данима пре председничких избора. Други се пак питају је ли Трамп на располагању имао неке лекове који "обичним смртницима" нису довољни? Неки са друге стране нису превише уверени у то да се он у потпуности опоравио те да његово право здравствено стање не знамо.
Но, ако целу причу прихватимо онаквом каквом нам је сервира сам Доналд Трамп, опет се могу пронаћи неки озбиљни пропусти. Пошто смо већ установили да је сваки потез, сваки догађај, свака изјава у овом периоду у сврху или се на неки начин тиче председничке кампање - питање се поставља шта је Трамп заправо желео постићи експлоатацијом ове ситуације?
Да, тачно је да је обољењем могао подстаћи саосећање и солидарност оних који и нису нужно његови гласачи (готово пола Американаца с правом гласа не намерава изаћи на изборе!). Сетимо се Бориса Џонсона - подршка за британског премијера нагло је порасла након што је хоспитализован због коронавируса. Али код Трампа то можда неће ићи. Као прво Трамп се, када говоримо у том контексту, опоравио мало "пребрзо" (Џонсону је живот био озбиљно угрожен). Надаље, Џонсон који је - као и Трамп - увелико одбацивао и негирао озбиљност вируса из болнице је изашао "просветљен" прихватајући ставове стручњака који тврде да је ово опасан вирус о којем још увек не знамо довољно.
Трамп је иницијално из болнице Волтер Рид рекао како је научио пуно о овом вирусу сада након што се директно суочио с њиме. Звучало је као да Трамп има "Борисов тренутак", али то је било јако кратког века јер Трамп се већ дан касније враћа у Белу кућу те оданде поручује Американцима како се "не треба бојати вируса" те како не смеју дозволити да вирус њима "доминира".
Шта год да је Трамп тиме мислио рећи, није звучало добро. Како смо и споменули - више од 210.000 људи је преминуло, а према појединим анализама до краја године та бројка би се могла и удвостручити. Трампов "план" се своди на то да људи не смеју дозволити да се економија због вируса заустави.
Таквим ставом само понавља оно што његова база жели чути. Трампу као да није јасно да би му "добро дошло" да преузме део гласача противкандидату или да на своју страну придобије део несврстаних.
Ова ситуација била је његова велика шанса. Могао је из личног искуства говорити о томе како је то бити заражен овим вирусом - јер ту је у "предности" над противкандидатом Бајденом који (за сада) није био заражен. Могао је изазвати емпатију код милиона Американаца на чије животе је утицао вирус или су пак и сами били заражени.
У очима многих Американаца који га не могу смислити могао је еволуирати барем до статуса антагонисте - негативца који показује своје људске особине те би му се део људи због тога чак и приклонио. Али Трамп је све одбацио те је уместо тога наставио "по свом", па ће у очима милиона Американаца остати само негативац без икаквих квалитета којима би се искупио.
Трамп још једном показује и каква је особа и какав је политичар. Није у стању учинити нити рећи ишта што би на било који начин ставило под упитник његове претходне одлуке. Наиме, да је ових дана пред америчком јавности отворено рекао како ствари стоје, па чак и да лично тако не мисли, сигурно је могао профитирати и обрачун 3. новембра био би далеко неизвеснији. Уместо тога Трамп се бави примарно додворавањем својој бази па тако театрално уклања маску и понавља тачно оно што сви ови желе чути - да вирус није тако опасан, да економија мора даље...
Неки аналитичари иду чак тако далеко да тврде како Трамп намерно саботира властите шансе те жели изгубити предстојеће изборе (!). Је ли заиста могуће да је Трампу "доста свега" и да само "жели ван"? Тешко. Управо супротно, Трамп ради све што мисли да треба како би освојио ове изборе.
У наредним данима видећемо у каквом је тачно стању Трамп. Је ли ова ситуација била тзв. "Октобарско изненађење" или тек стиже? И то ћемо ускоро видети - једна ствар је сигурна, октобар је, а изненађења сигурно неће недостајати.