ДА ЛИ ЈЕ ТУРСКА ИЗНЕВЕРИЛА РУСИЈУ?! Политички односи Ердогана и Путина под знаком питања
Нова збивања на светској политичкој сцени.
Заустављање ширења НАТО-а био је један од разлога који је Путин навео за своју инвазију на Украјину. Сада се руски лидер суочава са још већим савезом од 32 чланице уместо предратног блока од 30 земаља.
ЈАСНА ОЧЕКИВАЊА: Ердоган очекује да Шведска предузме конкретне кораке против тероризма
"АКО БОГ ДА, РАЧУНАМ НА ТО, ПРИЧАЋУ СА ПУТИНОМ" Ердоган после НАТО самита спрема велики "ДИЛ" са Русијом
ЕРДОГАН ТВРДИ: "Путин је пристао на продужење важног споразума", Кремљ негира изјаву турског шефа државе
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган постао је најновија истакнута личност блиска Владимиру Путину која је наизглед окренула леђа руском лидеру.
Заустављање ширења НАТО-а био је један од разлога који је Путин навео за своју инвазију на Украјину, али се руски лидер сада суочава са још већим савезом од 32 чланице уместо предратног блока од 30 земаља, након што је Ердоган одустао од приговора Анкаре на чланство Стокхолма. Шведска ће се сада придружити Финској у напуштању деценије неутралности.
Ердоганов изненадни преокрет догодио се нешто више од две недеље након што је вођа плаћеника Вагнер групе Јевгениј Пригожин покренуо побуну против руског председника.
- Ердоган је можда закључио да је клађење на Путина након побуне изгледало мање мудро - рекао је Данијел Фрид из Атлантског савета за Newsweek, додајући да су догађаји од 24. јуна сигнализирали "слабост режима".
Турски председник је прошао уску линију између противљења руској инвазији на Украјину и одржавања блиских веза са Путином, чак је хвалио "посебне односе" своје земље са руским лидером.
Ердоган је одбио да се придружи санкцијама Запада против Москве (док је Кијев користио дронове турске производње за борбе са руским снагама). Такође је помогао УН да посредују са Русијом у обнављању извоза житарица из Украјине, спречавајући потенцијалну глобалну кризу са храном.
- Турска никада није била савезник у формалном смислу, али се није придружила ембаргу против Русије и била је главни трговински партнер - рекао је Тимур Куран, професор политичких наука на Универзитету Ђук у Северној Каролини.
Турска веома очигледно понизила Русију
Куран је рекао да је приметно да је Ердоган подржао приступање Украјине НАТО-у, пустио украјинског председника Володимира Зеленског да се врати из Турске са командантима бившег украјинског гарнизона у Маријупољу - Русија је рекла да је тај потез прекршио споразум о размени затвореника из 2022. - и одустао од приговора на улазак Шведске у НАТО, "све у року од 72 сата".
- Кроз ове и више потеза, Турска је веома очигледно понизила Русију, поново се посветила Западу и одржала уједињење НАТО-а у његовом противљењу руском експанзионизму - рекао је Куран. "У том процесу, то је погоршало изолацију Русије."
Као једна од 31 чланице НАТО-а, Турска има право вета да блокира било коју земљу да се придружи, као и Мађарска, која је раније стала на страну Анкаре у приговору на кандидатуру Стокхолма. Будимпешта је од тада сигнализирала да ће га дати.
Мађарски премијер Виктор Орбан, који се сматра Путиновим највећим савезником у ЕУ, назвао је Зеленског "противником" недељама након што су руске снаге напале Украјину у фебруару 2022. Он је критиковао санкције Русији, а његова влада се уздржала од испоруке оружја Украјини. У међувремену, Русија обезбеђује Мађарској енергетске ресурсе и учествује у изградњи нове нуклеарне електране Пакс ИИ.
Али, у марту је потпредседник мађарског парламента Чаба Хенде саопштио да се очекује да ће Будимпешта гласати за чланство Шведске у НАТО.
"Мешовите поруке"
Путин не губи само савезнике на међународном, већ и на унутрашњем плану, о чему сведочи Пригожинова краткотрајна побуна крајем јуна. Успон Вагнеровог шефа до примаоца државних фондова вредних милијарди долара био је заснован на његовом блиском односу са Путином, чији ауторитет сада оспорава.
Данијел Фрид, из истраживачког центра Атлантског савета са седиштем у САД, приметио је да је Ердоган много оштрије одговорио на покушај његовог свргавања 2016. Десетине хиљада људи ухапшено је након неуспелог покушаја државног удара. Насупрот томе, Путин се састао са Пригожином 29. јуна, после марша на Москву, наводи Кремљ.
- Ердоганова реакција на неуспели државни удар у Турској 2016. није показала тако помешане поруке - рекао је Фрид.
Путин је у јуну уклонио једног од својих главних медијских савезника, Сергеја Михајлова, са функције шефа државне новинске агенције Tass.
Институт за проучавање рата (ISW) сугерисао је да је Кремљ "незадовољан медијским извештавањем о оружаној побуни Вагнер групе и наглашава континуирану важност лојалности Путину над професионалним достигнућима".