ДА ЛИ СТЕ НЕКАД ВИДЕЛИ СВЕТЛЕЋИ СНЕГ? Ова појава је очарала научнике - напокон открили шта је изазвало овај ФЕНОМЕН (ФОТО)
Предиван природни феномен уочен је на далеком северу Русије
Научници су приметили пригушена плава светла у арктичком снегу око једне истраживачке станице у Русији.
АЛАРМАНТНО СА ОМИКРОНОМ: Нови сој све ближи Србији, потврђена прва два случаја у овој земљи
УЖАСНА ЕКСПЛОЗИЈА У ТЕКСАСУ: Гори индустријска зона, има повређених, власти издале упозорење
ШОКАНТНИ ПОДАЦИ НАЈНОВИЈЕГ ИСТРАЖИВАЊА: Мање хоспитализација од омикрона него од делте
Након испитивања овог феномена, закључили су да светлост изазивају мале биолуминисцентне животиње зване копеподи које су током плиме испливале на обалу из оближњег Белог мора.
То је био први пут да је уочена ова прелепа и мистериозна појава, а плави сјај су приметили биолог Вера Емелијаненко и син молекуларног биолога станице Михаил Неретин ноћне шетње раније овог месеца.
Насукани планктон почео је да сија када су га узнемирили кораци научника и њихових паса.
– Биле су као плава божићна светла у снегу – рекао је Емелијаненко за Натионал Геограпхиц.
Он је потом проучавао узорке снега под микроскопом и открио да сјај долази од сићушних рачића који испуштају бледо плаву боју.
Копеподе које још називају и „морске бубе“, су дугачке само неколико милиметара, као неколико зрна песка у низу.
– Мале су, бројне и представљају храну за многе друге организме – објашњава морски биолог који проучава зоопланктон Стивен Хадок из Института у Монтереју.
Копеподи чине већину биомасе у океану, према неким проценама. Они су пасивни пливачи и зато не могу да се одупру струјама.
Ова конкретна врста идентификована је као под латиским називом метридиа лонга, а живи у океанима од Худсоновог мореуза до обала америчке државе Мејн и преко целог Арктика.
Међутим, присуство ових организама на обалама Белог мора је необично јер се најчешће налазе далеко на пучини.
Копеподи обично живе на дубинама од 25 до 90 метара током дана, а уздижу се на пар метара од површине током ноћи.
Према речима експерта за арктичке морске зоопланктоне Ксеније Кособокове из Руске академији наука у Москви копеподе је сигурно ухватила моћна морска струја.
– Два пута дневно када се плима Белог мора подигне на обалу, хладна вода и све што је у њој прође кроз пукотине у леду и снегу. За слабе пливаче попут копепода, нема спаса – објаснила је Кособокова
Биолуминисценција је емисија светлости од стране живог организма и узрокована је молекулом који се зове луциферин.
Сам по себи, луциферин производи веома слаб, стабилан сјај, али у комбинацији са ензимом луциферазом, реакција се убрзава и тај сјај постаје бљесак.
Код неких копепода, луциферин и луцифераза реагују унутар организма, али метридиа лонга има жлезде на глави и телу које луче ове хемикалије.
– Избацују та два молекула у исто време и формира се мали облачић светлости у води – рекао је биолог Стивен Хадок.
Научници верују да метридија и други копеподи користе биолуминисценцију као одбрану да уплаше предаторе или да им одвуку пажњу довољно дуго да копеподи побегну.