ДА ЛИ СУ ВАКЦИНЕ ХАЛАЛ? Муслиманска и јеврејска верска заједница траже ПОСЕБНА цепива
Вакцине садрже свињски желатин као стабилизатор што је неприхватљиво за муслиманске верске заједнице
С обзиром на то да већина вакцина садржи и свињски желатин који служи као стабилизатор те осигурава вакцину приликом транспорта и складиштења, верске заједнице широм света изразиле су забринутост због састојака вакцине, што је довело у питање и саму вакцинацију.
КЉУЧНЕ ТАЧКЕ СПОРАЗУМА: Детаљи договора између Велике Британије и ЕУ
КОЛИКО ЈЕ СИГУРНА ВАКЦИНА "СПУТЊИК В"? Научници коначно открили информације које интересују цео свет
СНИМЦИ УЖАСА У КАЛИФОРНИЈИ: Ветар појачао ватрену стихију, пожар и даље бесни (ВИДЕО)
Према стандардима халал исхране, свињски желатин муслиманима није дозвољен за кориштење те су због тога многе фармацеутске компаније које раде на развоју вакцина морале да прилагоде своје производе тржиштима где постоји значајан проценат оних који се придржавају правила. Швајцарска компанија Новартис произвела је тако вакцину против менингитиса без свињског желатина, а саудијске и малезијске компаније тренутно раде на производњи сличних вакцина.
Међутим, због саме процедуре развоја вакцине и настојања да се што пре осигура више доза, не гарантује да се управо у вакцинама компанија Фајзер, Модерна и других, неће наћи и свињски желатин.
- Због потражње, постојећих ланаца набавке, трошкова и краћег века трајања вакцина које не садрже свињски желатин, значи да ће се састојак вероватно користити у већини вакцина - рекао је д. Салман Вакар, генерални секретар Британског исламског медицинског удружења.
Због састојака неких вакцина државе у Азији већ су имале проблема с верским заједницама. Индонезијско веће Улема, тело које издаје потврде да је производ халал или дозвољен према исламском закону, 2018. године прогласило је да су вакцине против морбила и рубеоле због желатина биле "харам" или незаконите. Верске вође почеле су да позивају родитеље да не дозволе вакцинацију своје деце, што се после испоставило потпуно погрешним те је забележен раст броја случајева када су у питању ове болести.
- Наше студије откриле су да се неки муслимани у Индонезији осећају нелагодно због прихватања вакцина које садрже ове састојке - рекли су тада из Већа.
Поред исламске заједнице, одређени састојци вакцина могли би да представљају проблем и за јеврејске заједнице где се такође конзумација свињских производа сматра верски нечистом. Иако је већина јеврејских заједница сагласна с тим да се самим одбијањем вакцинације угрожава живот и даље није постигнут потпуни консензус у вези с овим питањем.
- Према јеврејском закону, свињетина је забрањена само уколико се једе. Ако се 'убризга у тело', а не поједе се, тада нема забране и проблема, посебно када смо забринути због болести - рекао је рабин Давид Став, председник Тзохар, рабинске организације у Израелу.
С обзиром на страх неких светских верских заједница због састојака вакцина, стручњаци сматрају како ће се том проблему државе и компаније морати више да се посвете, а поједине азијске државе већ су најавиле разговоре с верским заједницама о решавању овог проблема.