Да ли терористички сценарио из Немачке прети свима нама? Овај хибридни модел починиоца спрема Европу за борбу против новог облика тероризма
Талеб А. живео је у Немачкој од 2006. године и радио као психијатар у граду Бернбург. Јавно је подржавао људе који су напустили ислам и критиковао верске структуре
С обзиром да починилац не одговара класичном профилу екстремног исламисте који напада срж Европе, постоји забринутост да се суочавамо с новим обликом тероризма који би могао представљати претњу за целу Европу и свет.
Напад у Магдебургу извео је 50-годишњи лекар из Саудијске Арабије, који легално борави у Немачкој од 2006. године.
Ово није класичан џихадистички напад на божићни вашар, иако трагично подсећа на напад из 2016. године на берлинску пијацу, где је страдало 12 људи.
Талеб А. живео је у Немачкој од 2006. године и радио као психијатар у граду Бернбург. Јавно је подржавао људе који су напустили ислам и критиковао верске структуре. Такође је изражавао подршку бившим муслиманима који су постали атеисти или прихватили хришћанство. Све је успео да превари.
Повезаност са друштвеним мрежама
НБио је активан корисник друштвених мрежа, а на свом налогу на платформи X (бивши Twitter), где је имао око 40.000 пратилаца.
На налогу се промовишу ставови подршке затвореним границама, подршка израелским акцијама на Блиском истоку и похвале за Елона Маска. Био је прави терориста- "спавач" на којег се није сумњало.
Посебно забрињавајуће је што се на уводној страници налога налази фотографија пушкомитраљеза.
Ако се потврди да је налог заиста повезан с починиоцем, случај Талаиба из Саудијске Арабије добија нови, опаснији контекст.
BBC-ov прилог из 2019. године га величао
Бритнски BBC је у јулу 2019. године посветио прилог Талаибу, представљајући га као хуманитарног радника који помаже људима да затраже азил у Европи.
У том прилогу, Талаиб је говорио како га муслиманске земље, осим Омана, сматрају непријатељем због његових активности, док је кроз своју платформу омогућио азил стотинама људи, углавном женама из Саудијске Арабије.
Осам дана пре инцидента, дао је интервју за амерички блог познат по антимуслиманском садржају, где је изнео теорију завере о “тајној операцији” немачких власти за прогон бивших муслимана из Саудијске Арабије.
Саудијска Арабија упозоравала Немачку на претње
Саудијска Арабија је три пута упозоравала Немачку на потенцијалну претњу од стране Талеба А. Детаљи ових упозорења нису објављени, али њихово игнорисање могло би изазвати међународне критике.
Ова трагедија осветљава пропусте у комуникацији и превенцији, отварајући дискусије о томе како унапредити механизме сигурности у Европи.
Нова димензија тероризма
Ако истрага потврди да је починилац исти човек из BBC-ovog прилога, који уједно подржава десничарску АфД странку у Немачкој, можемо се суочити с потенцијално новим обликом тероризма.
Овај хибридни модел починиоца, који не само да је „изнад сваке сумње“, већ и медијски представљен као хуманитарац, могао би значити озбиљан изазов за европске безбедносне службе.
Ако се испостави да је исламски тероризам успео да створи овакав „хибрид“, ризик за Немачку, Француску и остатак Европе постаје још већи.
Подсећање на новембар 2015. и нападе на Батаклан у Паризу додатно наглашава озбиљност ситуације.
Извор: Србија Данас/Орузјеонлине