ДА ЛИ СУ ВАКЦИНЕ УНОСАН ПОСАО? Сазнајте ко ће се обогатити, а ко ће их делити - ЏАБА
Модерна и Фајзер зарадиће огромно богатство на вакцинама, док Džosnon&Džonson и АстраЗенека не планирају профит
Аналитичари са Вол Стрита процењују да ће фармацеутске компаније Фајзер и Модерна зарадити 32 милијарде долара прихода од вакцина против ковида-19, и то само у следећој години.
СРЕЋА СТАНУЈЕ У ДАНСКОЈ: Оставили иза себе Велику Британију и постали земља НАЈЗАДОВОЉНИЈИХ радника
НИШТА НЕЋЕ БИТИ ИСТО! СВАКО ПРЕДУЗЕЋЕ МОРА БИТИ СПРЕМНО: Топ 10 трендова који ће покретати пословање у 2021. години
БЕЗ ПОСЛА ОСТАЛО СКОРО 800 ЉУДИ: Српски туристички сектор критично, министарка открила кад ће се стабилизовати
Како је објавио CNN, у то није урачуната вредност нематеријалне имовине тих двеју фирми, односно репутације, која ће нарасти зато што су те компаније помогле да се оконча најгора пандемија која је погодила свет у овом веку.
Посебно снажан скок тзв. goodwilla евидентан је код Модерне, мале биотехнолошке фирме за коју је пре ове године чула тек неколицина људи, а која је сад близу добијања дозволе америчке савезне агенције за лекове и за дистрибуцију вакцине против коронавируса.
Само Фајзер би, по пројекцијама Морган Стенлија, следеће године могао зарадити 19 милијарди долара од вакцина против ковида-19, уз 975 милиона које је зарадио у овој години.
Фајзер ће свој приход поделити с БиоНтеком, немачком компанијом с којом је развио ту вакцину. Њихова вакцина одобрена је у Британији, а зелено светло добила је и у САД-у.
У Морган Стенлију процењују да би Фајзер у 2022. и 2023. могао остварити још 9,3 милијарди долара прихода од продаје своје вакцине, све док укупно светско становништво не буде процепљено.
И док цена деонице Фајзера, моћне америчке фармацеутске компаније, ове године и није значајно порасла - свега 12 посто, деоница БиоНТека је узлетела готово 300 посто, подигнувши његову тржишну капитализацију на готово 30 милијарди долара.
С друге стране, вакцина Модерна већ је трансформисала ту готово непознату компанију у моћну фармацеутску кућу вредну 62 милијарди долара.
Цена њених деоница катапултирана је увис ове године за чак 700 посто, а у Морган Стенлију процењују да је половина тржишне вредности те компаније везана за вакцину против ковида.
Високо процењени приходи за Фајзер и Модерну изазвали су међутим и критике јер пандемија је досад у свету убила готово 1,6 милиона људи, а само у САД-у готово 300.000. Неки сматрају да зарађивање на патњама људи није у реду.
Њихови конкуренти Džonson&Džonnson и АстраЗенека, с друге стране, обећали су да ће њихове вакцине, једном када буду расположиве, током пандемије бити продаване на непрофитној основи.
Иако Фајзер није примио новац из иницијативе Трампове администрације за вакцине, америчка влада пристала је да плати 1,95 милијарди долара за првих 100 милиона доза.
Модерна је капитал за развој вакцине потражила на тржишту капитала, прикупивши 1,3 милијарде долара кроз продају деоница, али део новца од 955 милиона долара, добила је од америчке владе.