Детаљи ПУТИНОВОГ ЖИВОТА у Дрездену пред пад Берлинског зида
Са одласком Путина престала је мисија КГБ-а у Немачкој
Садашњи председник Русије Владимир Владимирович Путин живео је пет година у Дрездену. Тада је већ био ожењен и имао ћерку Марију, док му се друга ћерка Јекатарина родила у овом граду на Елби 1986. године. Осим што се остварио по други пут у улози оца, Путин је у овом граду имао улогу тајног агента КГБ-а, а о његовом породичном животу и безбедносним подухватима сведоче многи становници Дрездена.
Путин шаље новог амбасадора у Србију: Боцан Харченко наслеђује Александра Чепурина
Цео свет против Кимових ракетних проба: Путин потписао декрет за ограничења Северној Кореји
- Потпуно нормална, обична породица. Често су проводили време на дечјем игралишту. То је тада било уобичајено. Сви су заједно правили роштиљ, па је и Путинову породицу било могуће видети на тим окупљањима. Ипак, уопштено Путин се дистанцирао и људи нису знали какав је он приватно - сећа се комшиница Ренате, а преноси Спутњик.
На тајном задатку
У међувремену, многи су почели да избегавају теме о прошлим временима.
Волео да попије немачко пиво
Путин је волео да пије немачко пиво, па је говорио да се од њега угојио 12 кг, међутим, брзо је ослабио по повратку у Русију. Кад је 1999. немачка телевизија емитовала једну од првих репортажа о Путину, препознао га је редовни гост кога сви знају по презимену Гертнер и узвикнуо: "Па то је онај мали Рус који је раније овде проводио време".
- Раније су у нашем блоку, живели они који су радили у државној безбедности. Па чак и они више не желе да причају о тим временима. У близини се налази и меморијални комплекс у знак сећања на жртве Министарства државне безбедности, познатијег као Штази. Ту су се раније налазили одељење окружне управе овог министарства и притвор - прича Ренате.
У меморијалном комплексу се јасно види на фотографији да је агент КГБ често посвећивао Министарство за државну безбедност. Владимир Путин је са 33 године постао агент, када га је руководство КГБ послало у Источну Немачку. Путин је у згради у Ангеликаштрасе број 4 скупљао информације, запошљавао људе, али се бавио и прикупљањем информација за совјетску КГБ службу.
Умирио бесну масу
Културни центар је некада био одељење КГБ, где је сам Путин извршавао радне задатке. када је пао Берлински зид 1989. године, пао је и први удар на штаб КГБ у Дрездену.
Путин је 5. децембра видео гомилу разјарених грађана који иду право ка згради немачке државне безбедности, која се налазила у истој улици где и КГБ. Сви покушаји да успостави контакт са КГБ у Москви су пропали, па је Путин узео ствари у своје руке и одлучно је, на течном немачком, умирио масу речима којих се сећа Зигфрид Данат, један од побуњеника. Сећа се како је руски официр пришао затвореној капији. Рекао је окупљеној гомили да се одмакне од објекта јер је то била совјетска територија, а наоружано обезбеђење је било спремно да запуца ако неко провали унутра.
Владимир Путин је, након побуне људи, наставио своју тајну мисију кагебеовца, спалио је сва документа, а она најважнија је слао у Москву. Убрзо затим, Путин је са породицом напустио Дрезден. С његовим одласком дошао је и крај КГБ-а у Немачкој.